Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:04] EREĞLİ’DEN MADALYALAR İLE DÖNDÜLER -- [09:48] Akçakocalı vatandaş Ne Umdu Ne Buldu -- [22:11] ADRENALİN KALDIĞI YERDEN DEVAM... -- [22:07] AKÇAKOCA TOPARLANIYOR -- [22:02] BAŞKENT SALLANDI -- [21:56] YALNIZ YAŞAYAN ADAM ÖLÜ BULUNDU -- [14:51] Hasan Muslu Vefat Etti -- [11:28] FINDIK İŞÇİLERİNİ TAŞIYAN TRAKTÖR DEVRİLDİ -- [18:49] 5 Ayda Neler Yaptılar? -- [18:40] KALİTESİYLE ÖN PLANDA YER ALIYOR --
Akçakoca
Tarihi okul kent müzesi oluyor...

30.07.2017
676 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Tarihi okul kent müzesi oluyor...

Akçakoca’daki tarihi binaları incelemek  üzere Akçakoca’ya gelen Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Orhangazi okulu, Ceneviz kalesi, Yukarı mahalle evleri ile şehir merkezinde çalışmaları devam eden sokak sağlıklaştırma projelerini yerinde inceledi.

Dört konu başlığı olarak yaptığı inceleme gezisi sonrası Akçakoca’da bulunan tarihi dokuların ortaya çıkarılması ve gelecek kuşaklar aktarılması için bakanlık olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyleyen genel müdür Kurt, mülkiyet sorunu halledilirse Orhangazi okulunun kent müzesi olabileceğini müjdesi verdi.

Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt  ile birlikte yaptığı inceleme gezisi sonrası kısa bir açıklama yapan Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Akçakoca tarihinin ortaya çıkarılması için verdiği destekten ötürü Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür etti.

Pazar tatili olmasına rağmen Akçakoca gelen Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Akçakoca’nın bütün tarihi değerlerini ortaya çıkaracaklarını söyleyen belediye başkanı Cüneyt Yemenici şunları söyledi…

CENEVİZ KALESİ BİZİM AMİRAL GEMİMİZ

“ Ceneviz kalesi bizim amiral gemimiz. Yukarı mahalle daha doğum aşamasında, Orhan gazi okulu bizim için çok çok önemli ve kentsel sit alanı yani tarihi ticaret merkezimiz. Bunların bir kısmında çalışmalar başladı.  Ödenek ve uygulama noktasında  gerçekten desteğe ihtiyacımız olduğu aşikar. Bize bu konularda yardımcı olacak  Kültür ve Turizm bakanlığımıza ve müzeler müdürümüze teşekkür ediyorum.

2018 YILINDA DESTEK ALINACAK

Biliyorsunuz bu projeler, tarihi eserlerin restorasyonu ve onların  ayağa kaldırılması uzun süreçler oluyor.  Bizim kendilerinden alacağımız destek ve kendi teknik ekibimizle inşallah bu dört noktayı hak ettiği seviyeye çıkaracağız. Tarihi ticaret merkezimize 2018 yılında uygulama desteği alacağız.Zaten iki kez MARKA’dan ödenek almıştık. Bu nokta değişime devam edecek ve nihayet erecek.

YUKARI MAHALLEYE HEM PROJE YARDIMI VE HEM UYGULAMA YARDIMI ALACAĞIZ

Ceneviz kalesi zaten yoluna girdi ve ve 2018 yılının sonuna kadar yoluna girecek. Yukarı mahallede projesi yapılması gereken binalarımız var o binalar hem proje yardımı ve hem uygulama yardımı alacağız.

ORHANGAZİ KENT MÜZESİ OLACAK

Konuşmasının sonunda Orhangazi okuluna değinen Başkan Yemenici, Orhan Gazi okulumuz bugün ortaya çıktı. Sayın genel müdürümüze yaptığımız  Ankara ziyaretimizde okulun son durumunu söylememiştik. Geldik ve birlikte gezdik.  Burayı bahsettiklerimizin dışında özel olarak takip edelim dedi. Zaten bir kent müzesi yapmak istiyorduk. Kentin dününü yarınlara taşıma noktasında çalışmalarımız vardı. İnşallah tefrişat konusunda da yardımları olacak. Ben daha şimdiden sayın genel müdürümüze Akçakoca’ya olan özel ilgilerinden ötürü teşekkür ediyorum “ dedi.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
676 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Yapılacak çalışmaları görüştüler
Yeni Arıtma 15 Ekim’de Devrede
“İLÇEMİZİ İLERİYE TAŞIMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”
BALIKÇILAR HAZIR
22.08.2019 - 14:16
BALIKÇILAR HAZIR
BAŞKANLIK OFİSİNDE YENİ PLANLAMA
AKÇAKOCA TOPARLANIYOR
25.08.2019 - 22:07
AKÇAKOCA TOPARLANIYOR
Akçakocalı vatandaş Ne Umdu Ne Buldu