Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[22:00] AKÇAKOCA DÜZCE YOLU KAZA... -- [21:21] Cemaat namazdayken çam ağaçlarını kesip çaldılar TIKLA İZLE -- [21:00] AKÇAKOCA - ALAPLI- EREĞLİ YOLUNDA KAZA... 5 YARALI... -- [08:06] Otomobil Takla Attı... 4 Yaralı -- [08:02] ÇEVRE YOLUNDA KAZA... -- [12:05] Batı Karadeniz'in incisi: Akçakoca -- [11:40] DTSO’da hijyen eğitimi tamamlandı -- [11:35] EN ACI TECRÜBEYİ YAŞADIK -- [11:26] 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü mesajı -- [11:25] Çapara ile Çingene Palamudu Başladı --
Akçakoca
TEDBİR ALINACAK SÖZÜ HAVADA KALDI

Baraj su tutmaya başlamadan mutlaka tedbir alınmalı

21.11.2017 - 18:56
500 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
TEDBİR ALINACAK SÖZÜ HAVADA KALDI

MELENAĞZI’NI BEKLEYEN TEHLİKE

İstanbul’a içmesuyu sağlayacak Melen Barajının tam kapasiteyle devreye girmesi sonrası Büyük Melen Çayının deniz ile buluştuğu Melenağzı mevkiinde meydana gelecek ekolojik sorunların giderilmesi için DSİ 5. Bölge Müdürlüğünde yapılan 16 Mart 2016 tarihindeki toplantının üzerinden 20 ay geçmesine rağmen, Melenağzı köyü çevresinde hiçbir çalışma yapılmadı.

16 Mart 2016 tarihinde Ankara’da bulunan DSi 5. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda, dönemin Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü, Düzce eski milletvekili ve belediye başkanı Nazmi Çiloğlu, Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Melen çayı çıvarında bulunan yerleşim yerlerinin muhtarları, Melenağzı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı, belediye başkan yardımcıları ve yörede yaşayan balıkçı temsilcileri bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmıştı.

BALIKÇILIK VE TARIN OLUMSUZ ETKİLENECEK

Toplantıda, İstanbul’a su taşıyacak Melen Barajı’nın tam kapasite ile faaliyete geçmesinden sonraki süreçte yöre insanının en önemli geçim kaynaklarından biri olan balıkçının faaliyetinin olumsuz etkilenmemesi için alınması gereken bir dizi önlem masaya yatırılmıştı.

TEDBİR ALINACAK SÖZÜ HAVADA KALDI

Ortaköy de yapımı devam eden Melen Barajının Uğurlu köyünden başlayarak Karadeniz ile buluştuğu Melenağzı köyü bölgesine kadar olan bölümünde su seviyesi düşmesine bağlı  yaşanacak sorunlardan balıkçıların ve çevrede fındık ve toprağa bağlı  tarım yapan köylülerin etkilenmemesi için mutlaka tedbir alınacağı sözü verilmişti.

20 AYDIR ÇİVİ ÇAKILMADI

Yörenin ekonomisine büyük katkı sağlayacak Melenağzı Balıkçı Barınağının daha fonksiyonel ve amacına uygun bir proje olarak hayata geçirilmesi için çalışma başlatılacağı sözü verilmesine rağmen, aradan geçen 20 ay boyunca Melenağzı köyüne  çivi dahi çakılmadı.

KOOPERATİF YETKİLİLERİ TEDİRGİN

1 Eylül de biten av yasağı sonrası denize açılmakta zorluk çektiklerini söyleyen kooperatif yetkilileri, bölge milletvekillerinin DSİ tarafından sallama kepçe ile melen içi temizlenecek sözüne rağmen aradan 4 ay geçmesine rağmen hiçbir çalışmama yapılmamasına tepki gösterdiler.

ÇOK AĞIR EKOLOJİK SORUNLAR YAŞAYABİLİRİZ

Melenin denizle buluştuğu noktanın mutlaka derinleştirilmesi gerekir diyen balıkçılar, aksi takdirde melen barajı su tutmaya başladığında tatlı suyun çekileceğini ve bunun birlikte deniz suyunun kilometrelerce içeriye girmesiyle çok ağır ekolojik sorunlar yaşanabileceği uyarsında bulundular.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
500 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

10 BİN TL DEĞERİNDE ALTIN ÇALINDI
   Yola fırlayan el çantasına polis el koydu
AKÇAKOCA - ALAPLI- EREĞLİ YOLUNDA KAZA... 5 YARALI...
Batı Karadeniz'in incisi: Akçakoca
Akçakoca Akevler plajı kumu temizlendi
Arıcıların
Mavi bayraklı plaj çalışması hızlandı