Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:46] Yığılca'da''toplu zehirlenme" tatbikatı -- [14:23] Polisten dolandırıcılık uyarısı -- [13:55] OTOMOBİL İSTİNAT DUVARINA ÇARPTI -- [13:02] FINDIK BAHANE, AMAÇ YEREL SEÇİM... -- [11:22] Başkan Yemenici, muhtarlarla bir araya geldi -- [09:51] POLİS DİKKATİ VURGUNU ÖNLEDİ -- [00:58] İki araç çarpıştı... 5 yaralı... -- [17:12] Kaynaşlı da "Benim Kulübüm Yeşilay" projesi -- [17:09] Gölyaka'da Muhtarlar Günü Kutlandı -- [17:01] AKÇAKOCA VE YIĞILCA'DA MUHTARLAR GÜNÜ --
Akçakoca
Melenağzı'nı bekleyen tehlike...

29.11.2017 - 11:33
471 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Melenağzı'nı bekleyen tehlike...

Bir süredir Büyük Melen Barajı hakkında haberler yapıyoruz. Bakıyorum da, Melenağzı halkı hariç kamuoyundan tık yok! O kadar duyarsız bir toplum olduk ki; Bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışından da ötelere sürükleniyoruz. Kamu yöneticilerinden, il genel meclisi üyelerinden, siyasi parti başkanlarından, hiçbir ses çıkmıyor. Herkes kendi gemisini yürütmenin yolunu bulmuş gidiyor. İşin içinde rant kazanmak olsaydı hiç kuşkusuz hepsi birden ayağa kalkardı.

 Akçakoca’nın umudu olmasını beklediğimiz seksenli yıllarda doğan gençlerimizin yaşları gereği idealist olması gerekirken, ne yazık ki siyasetle ticareti aynı anda yürütme peşindeler. Memleketimizin yetiştirdiği bu güzel çocuklar, maalesef kendi menfaatleri söz konusu olunca açıklama üzerine açıklama yaptıkları halde, kişisel menfaatlerini ilgilendirmeyen konularda duyarsız kalıyorlar.

Melen Barajının getireceği yeni sorunlarla ilgili bilimsel çalışmaların yapılmasına rağmen, yerel siyasetçilerin sergilemiş olduğu duyarsızlık çok üzücü.

UYARILARA DİKKAT!

Bölgede yıllardır çalışan İstanbul Üniversitesi Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rüstem Pehlivan ‘ın yayınlanmış Hidrojeokimya raporlarına göre;

1-Balıkçı Tekneleri doğal liman olarak kullandıkları Melen Çayına artık giremeyecek.

2-Eğer balıkçı barınağı da yapılmazsa, Melenağzı ‘n da balıkçılık bitecek.

3-Melenağzı nın o güzel görüntüsü derenin sığlaşması nedeniyle tarihe karışacak.

4-Toplamda 3,5 km2 lik tarım alanı deniz suyunun içeri girmesiyle tuzlanma nedeniyle yok olacak.

TARIM ALANLARI ÇÖLLEŞME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Büyük Melen Çayı 2007 Ekim ayından beri İstanbul’a su göndermeye başlamıştı. Bununla birlikte suyun istikrarlı şekilde İstanbul’a ulaşabilmesi için baraj inşa edilmesi bir gereklilik olarak görülmüştü. Tabii ki suyun denize akması yerine İstanbul ‘a götürülmesi ülkemiz açısından bir gereklilik. Ama bunu yaparken, Büyük Melen Çayı üzerindeki Melenağzı köyünü bitirmek zorunda mısınız? Tarım topraklarını yok etmek zorunda mısınız? İnsanların ekmeği ile oynamak zorunda mısınız?

Büyük Melen Çayı Barajı için hazırlanan ÇED raporlarında, bu konuların tespit edilmiş olması gerekirken, neden bugüne kadar önlem alınmamakta ısrar edildiğini anlayabilmiş değiliz.

BÖLGEDE BALIKÇILIK YOK OLABİLİR

Bilimsel veriler ışığında; Rakım kodu 25 metre olan Büyük Melen Çayının, hiç vakit kaybetmeden mühendislik imkânlarıyla giriş kısmından baraja kadar olan kuş uçumu 7km’lik hattın 1km’lik bölümünde derinleştirme çalışmaları yapılarak deniz suyunun içeriye girmesi derhal önlenmesi gerektiği ortada. Aksi halde; Baraj su tutmaya başladığında, deniz suyu Melenağzından içeriye girerek +1, +2 koduna kadar yürüyecektir. Bu da deniz suyunun dere yatağında en az 1 km’lik hat boyunca 1 ila 2 metrelik derinliğe ulaşacağı anlamına geliyor. Böylesine bir durumun meydana gelmesi, özellikle büyük teknelerin iç kısımlara girememesine, bölgedeki tatlı su balıklarının ölümüne, 3 km2 ‘lik tarım toprağının tuzlanarak çoraklaşmasına yol açacaktır.

Yukarıda bahsi geçen olumsuzlukları ortadan kaldırmanın tek yolu dere yatağının derinleştirilmesi. Eğer ki; bu çalışma yapılmaz ise, bölgede balıkçılık yapan vatandaşların mağdur olmaması için balıkçı barınağı projesinin derhal hayata geçirilmesi gerekiyor.

BALIKÇILARIN MAĞDUR EDİLMEMESİ İÇİN MUTLAKA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Öte yandan; iki yıl önce değiştirilen mevzuata göre dere ağzına barınak yapılması mümkün gözükmüyor. Bölgedeki balıkçıların Akçakoca veya Karasu limanlarına yönelmekten başka çaresi yok. Bu durumda, Akçakoca ve Alaplı balıkçı barınakları ile Karasu limanı kapasitelerinin üzerinde hizmet vermek zorunda kalacak. Melenağzı’ n da oturanların başka limanlara gitmesi aynı zamanda maliyet artışını da beraberinde getiriyor.

Balıkçı kardeşlerimizin mağdur olmaması için ne gibi önlemler alınacağı henüz belirsiz. Ayrıca, kullanılamaz hale gelen tarım topraklarının sahiplerinin maddi zararının ne şekilde karşılanacağı da bilinmiyor.

MELEN İÇİ MUTLAKA DERİNLEŞTİRİLMELİ

Farklı çözüm yolları elbette bulunabilir, ancak en ekonomik yol, dere yatağının denize açılan kısmından içeriye doğru 1 km uzunluğundaki bölümde yapılması gereken derinleştirme çalışması. Böylece hem İstanbul ‘a kesintisiz su sağlanmış olacak, hem de Akçakoca’nın en güzel köşelerinden biri olan Melenağzı, barajın yaratacağı tahribattan etkilenmeyecektir.

Haber & Yorum: Özhan Kızıltan

Kaynak: Akçakoca TV


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
471 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Böyle düğün ne görüldü ne duyuldu
HEMŞİN YOLUNDA İNCELEMEDE
13.10.2018 - 11:23
HEMŞİN YOLUNDA İNCELEMEDE
Yemenici göz dolduruyor
13.10.2018 - 14:53
Yemenici göz dolduruyor
Balıkçıların "ağ" molası
15.10.2018 - 16:55
Balıkçıların
SAKİN ŞEHİR OLMA YÖNÜNDE İMZALAR ATILDI
Çuhallı plajı temizlendi
15.10.2018 - 13:58
Çuhallı plajı temizlendi
Akçakoca'da odunluk yangını
17.10.2018 - 10:53
Akçakoca'da odunluk yangını