Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:21] Düzce Yine Riskli Bölgede Yer Aldı -- [10:59] Özlü, Çamlıevler Muhtarlığı'nda -- [10:05] Liseli Öğrenciler Moda Tasarımında -- [09:58] Kiracılara İyi Haber -- [09:52] Üniversitede Önemli Eğitim -- [09:45] Araç Sahipleri İçin Önemli Haber -- [09:39] Tatbikat Gerçeği Aratmadı -- [08:55] Hikmet Keskin'in Acı Günü -- [17:37] Tezgahlar Gürcistan hamsisine kaldı -- [16:54] Evi Yanan Aile Unutulmadı --
Akçakoca
Nerede o eski bolluk!

KAÇAK AVCILARIN CENNETİ BATI KARADENİZ

20.12.2017 - 16:10
721 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Nerede o eski bolluk!

KONTROL SIFIR… BATI KARADENİZ KAÇAK AVCILARIN CENNETİ OLDU

Nerede o eski bolluk!

Uzun yıllardır kontrolsüz avlanma nedeniyle çöle dönüşen denizlerimizde artık avlanacak balık kalmadı. Aralık ayının neredeyse sonuna yaklaşılırken balığın en bol olması gereken kış mevsiminde kontrolsüz avlanma yüzünden balık nesli tükenmek üzere. Önceki yıllarda hamsi ve palamut dolu teknelerin yüklerini boşaltmak için  sıraya girdiği Akçakoca limanı şimdilerde bomboş!

KAÇAK AVCILARIN CENNETİ BATI KARADENİZ

Yasadışı balıkçılığın cenneti haline gelen Akçakoca sahillerinde balığın tükenmesi nedeniyle hamsi 20 , Mezgit 30 , Barbun 40 liraya kadar çıktı. Bilgisine başvurduğumuz, adını vermek istemeyen bir balıkçı Ereğli’den Kefken’e kadar olan bu büyük mera kaçak avcıların, trolcülerin, vurguncuların merkezi haline geldi.

HERKESİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA KAÇAK VE KONTROLSÜZ AVCILIK YAPILIYOR

Karadeniz‘ in hiçbir yerinde balık avlamanın bu kadar kontrolsüz olmadığını belirten deneyimli balıkçı; Alaplı, Ereğli ve Karasu sahillerindeki balıkçılığa kast edercesine yıllardır vurgun vurulduğu, herkesin gözünün içine baka baka kaçak ve kontrolsüz avcılığın yapıldığı Alaplı, Akçakoca, Karasu merasının başı boş bırakıldığını söyledi.  Burası kaçak avcıların cenneti haline geldi, Ordu Giresun, Zonguldak, Bartın hatta daha da uzak yerlerden bu meraya akın akın balıkçı tekneleri geliyor, Çünkü Karadeniz ‘in hiçbir yerinde böylesine büyük vurgun yeri yok.

AKÇAKOCA’YI BİTİRDİLER

Yıllardır bu vurguna göz yumanlar bu yıl doğru dürüst balık olmadığından şikâyet ediyorlar, bundan sonra balığı gram ile alacaklar henüz kimse konunun ciddiyetinin farkında değiller.

BÖLGE AVLANMAYA KAPATILSIN

Alaplı, Akçakoca, Karasu bölgesinde yer alan bu meranın artık profesyonel balıkçılığa kapatılması gerektiğini söyleyen bir balıkçı; Bu bölgede bitirdikleri sadece balık değil, salyangoz da bitti kum midyesi de ama kimsenin umurunda değil.

İLÇE TARIM VE SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MUTLAKA ADIM ATMALI

Herkesin gözü önünde yağmacılık yapıldığını söyleyen Akçakocalı balıkçılar, yetkililerin konuya duyarsız kaldığını, Gıda, tarım ve hayvancılık ilçe müdürlüğünü ve su ürünleri kooperatifinin de bu işin farkında olduğunu söyleyerek bu bölgenin yıllardır talan edildiğini görmüyor musunuz? Neden bu talana sessiz kalıyorsunuz? diyerek Alaplı Akçakoca Karasu havzasının yabancı balıkçılara peşkeş çekilmemesini istediler.

BUNDAN SONRA ÇİFTLİK BALIĞI YİYECEĞİZ

Uzun yıllara yayılan kaçak avcılık nedeniyle bölgede kazananların kim olduğunun bilindiğini ancak burada kaybedenin Akçakoca halkı olduğunu söyleyen balıkçı hemşerimiz bugün Akçakoca’da satılan balığın denize kıyısı olmayan bölgelerden dahi pahalı olduğuna dikkat çekerek bunlar daha iyi günlerimiz hemşerilerimiz bundan sonra havuzda yetişen alabalık, somon ve çupra yiyecekler ama henüz farkında değiller diyerek kaygılarını dile getiriyor.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
721 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

YEMENİCİ YENİDEN ADAY
19.1.2019 - 07:56
YEMENİCİ YENİDEN ADAY
sağlık merkezi olarak hizmet verecek
Türk Kızılayı'ndan sahil temizliği
Tatbikat Gerçeği Aratmadı