Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:31] Çalışmaları Yakından Takip Ediyor -- [21:54] MİSAFİRHANENİN KAPILARINI AÇTI -- [19:40] BAKAN SOYLU DÜZCE’YE GELİYOR -- [19:32] Hal kavşağında kaza -- [18:45] Düzce Belediyesi Sel Mağdurlarının Yanında -- [18:38] ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR -- [18:31] SEL ARAÇLARI YUTTU -- [18:05] BAKAN YARDIMCISI AFET BÖLGESİNDE -- [15:30] Selzedelere Haluk Levent'ten Yardımeli -- [14:51] Başkan Yanmaz Hasarı Tespit Ediyor --
Belediyeler
DÜZCE’NİN PARLAYAN YILDIZI MELENSU PARK

Luna parkı, asma köprüsü, çocuklar için oyun alanları, yürüyüş yolları, sosyal tesisleri, nişan, kına, düğün, toplantı salonları, spor alanları, spor aletleri, botanik bahçesi, piknik alanları, kamelyaları ile şehrin gürültüsünden kaçıp çoluk çocuk ailece soluklanacağınız bir yer Melensu Park…

6.08.2018
2651 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
DÜZCE’NİN PARLAYAN YILDIZI MELENSU PARK

Arkadaşımız İlhami Atasever, Düzce Belediyesi’nin en prestijli projelerinden birisi olan Melensu Parkı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ile konuştu. Göreve  başladığı günden beri bütün mesaisini Düzce için harcayan Başkan Ay, Melensu Park’ın bilinmeyenlerini anlattı.

SOSYAL TESİSLERDE DÜĞÜN NİŞAN TÖRENLERİ YAPILABİLİYOR

Melensu Park alanında 2 Sosyal tesis binası olduğunu söyleyen Başkan Ay, “ Batı taraftaki binanın bir bölümü tamamen bayanların kullanabileceği, bir bölümü ise bay ve bayanların ortak kullanabileceği bir kafeterya olarak kullanılmaktadır. Doğu taraftaki binada ise nişan, kına, düğün, konferans vb. toplantılar yapılması amacı ile kullanılacağını “ söyledi.

BOTANİK BAHÇE GELİN DAMATLARIN UĞRAK YERİ

Park alanına yüzlerce çeşit fidan diktiklerini söyleyen başkan Ay, “ Park alanında Birçok ağaç çeşidi bulunmaktadır. Mesela; Demir ağacı, süs eriği, süs kirazı, çınar, akçaağaç, manolya, erguvan, alev ağacı, oya ağacı, at kestanesi, ıhlamur, ladin, sedir, göknar, bodur çam, mazı vb. Botanik bahçesi ağaç çeşitlerini merak edenler için güzel ve faydalı bir ziyaret yeridir. Aynı zamanda yeni evlenen Gelin ve Damatların da fotoğraf çektirmek için uğrak yeridir.” Dedi.

MELEN PARKA HER YERDEN ULAŞIM SAĞLANIYOR

Dursun Ay; Kalıcı konutlardan her gün saat 16.10’dan, 23.10’a kadar her saat başı halk otobüsü kalkıyor. Aynı otobüs yukarıda belirtilen saatleri 40 geçe krem parkın önüne geliyor ve oradan melen parka yolcu taşımış oluyor. Aynı şekilde de saat 17.10‘dan itibaren halk otobüsü her saat başı melen parktan kalkıyor yukarıda belirtildiği gibi Krempark’a uğruyor, oradan da kalıcı konutlara gidiyor. En son otobüs “Melen Parktan” saat 23.50’de kalkıyor kalıcı konutlara gidiyor.   

Spor alanları denilince ne anlamalıyız?

Dursun Ay: Spor alanları denilince; Voleybol, Basketbol, Futbol sahaları, 2 adet tenis kordu anlamalıyız. Spor alanlarının aydınlatması Düzce belediyesi tarafından yapılmaktadır. Açık alanda günün her saatinde vatandaşın kullanabileceği Fitness (spor aletleri) aletleri de bulunmaktadır. Ayrıca Melen Park’ta yürüme yolları da bulunmaktadır.

İlhami Atasever: Dursun Ay kimdir. Kendinizden bahseder misiniz?

Dursun Ay: 1962 yılında Düzce ili, Cumayeri ilçesi, Yenitepe köyünde doğdum. İlkokul hayatıma doğduğum yerde başladıktan sonra ortaokulu Düzce lisesinde, liseyi de İzmit Teknik Lisesinin Makine bölümünde tamamladım. Daha sonra Düzce Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Elektrik bölümünü bitirdim. 2004-2009 yıllarında AK Parti Düzce Belediyesi Meclis üyeliği görevinde bulundum. Belediyenin Şirketi olan İntaş A.Ş'nin 3 yıl boyunca Genel Müdürlüğü görevini yürüttüm. Düzce Belediyesi 2.Dönem Belediye Meclis üyeliği görevini yürütmekteyken, 6 Ekim 2017 tarihinde Düzce Belediye Başkanı olarak göreve başladım.

İlhami Atasever: “Melen Park projesi” kimin düşüncesi olarak ve nasıl ortaya çıktı. Bu konu ile ilgili kısa bir açıklama yapar mısınız? Proje ne zaman başladı ve ne zaman bitti?

Dursun Ay: Bu proje 30 Mart 2014 yılında Düzce Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Keleş bey’in seçim öncesi olan vaatlerindendi. Bu proje 2017 yılının Haziran ayında başladı, 2018 yılının Haziran ayında hizmete açıldı.

İlhami Atasever: “Melen Park” projesi kaç dönüm büyüklüğünde bir alana inşa edildi?

Dursun Ay: “Melen Park” projesi içinden melen çayının geçtiği iki bölüm halinde yapılmış bir park alanıdır. Tamamı toplam 100 dönüm büyüklüğündedir. Melen çayının kapladığı alan ile birlikte toplam alan 166 dönümdür.

İlhami Atasever: “Melen Park” denilince aklımıza ne gelmeli, orada hangi tür hizmetler veriliyor?

Dursun Ay: “Melen Park” denilince aklımıza kısaca; Luna park, asma köprü, çocuklar için oyun alanları, yürüyüş yolları, sosyal tesisler (kafeteryalar, nişan, kına, düğün, toplantı salonları) Spor alanları, spor aletleri, botanik bahçesi, piknik alanları, kamelyalar vb. gelmektedir. Yani Düzceli’lerin yeni yaşam merkezi olarak adlandırabiliriz.

İlhami Atasever: Asma köprünün ne özelliği var?

Dursun Ay: Özellik olarak İstanbul Boğaz köprüsünün aynı oranda küçültülmüş olmasıdır. 105 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde olan bir köprüdür. Yapılan ışıklandırma sistemi ile özellikle gece şehrimize verdiği güzellikte oluşudur.

İlhami Atasever: Luna Park denilince aklımıza ne gelmeli ve orada hangi tür eğlenceler var?

Dursun Ay: Luna Park bir eğlence yeridir. Luna Park denilince aklımıza; Gondol, Balerin, Kamikaze, Çarpışan otolar, Elma Kurdu, Büyük sekolin, dönme dolap, Atlı karınca, Atlı tren, Çocuk sekolini, Hayvanlar alemi, Çocuk treni, Zıpzıp (Trombolin), 14 D (Çocuk sineması), Discovery gibi eğlence aletleri gelmektedir.

İlhami Atasever: Luna Park ve oyun grupları belediyeye mi, özel şirkete mi ait?

Dursun Ay: Luna Park oyun grubumuz özel, diğer oyun gruplarımız ise Belediyemize aittir.

İlhami Atasever: Sosyal tesis binaları olarak yapılan binalar ne tür faaliyetler için kullanılacak?

Dursun Ay: Sosyal tesisler binası olarak 2 adet bina vardır. Batı taraftaki binanın bir bölümü tamamen bayanların kullanabileceği, bir bölümü ise bay ve bayanların ortak kullanabileceği bir kafeterya olarak kullanılmaktadır. Doğu taraftaki binada ise nişan, kına, düğün, konferans vb. toplantılar yapılması amacı ile kullanılacaktır.

İlhami Atasever: Spor alanları denilince ne anlamalıyız?

Dursun Ay: Spor alanları denilince; Voleybol, Basketbol, Futbol sahaları, 2 adet tenis kordu anlamalıyız. Spor alanlarının aydınlatması Düzce belediyesi tarafından yapılmaktadır. Açık alanda günün her saatinde vatandaşın kullanabileceği Fitness (spor aletleri) aletleri de bulunmaktadır. Ayrıca Melen Park’ta yürüme yolları da bulunmaktadır.

İlhami Atasever: Spor alanları ücretli mi?

Dursun Ay: Hayır vatandaşlarımızda herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

İlhami Atasever: Botanik bahçesinde ne tür ağaçlar var, sulaması için sondaj çalışması yapıldı mı?

Dursun Ay: Botanik bahçesi batı taraftaki bölümde bulunmaktadır. Birçok ağaç çeşidi bulunmaktadır. Mesela; Demir ağacı, süs eriği, süs kirazı, çınar, akçaağaç, manolya, erguvan, alev ağacı, oya ağacı, at kestanesi, ıhlamur, ladin, sedir, göknar, bodur çam, mazı vb. Botanik bahçesi ağaç çeşitlerini merak edenler için güzel ve faydalı bir ziyaret yeridir. Aynı zamanda yeni evlenen Gelin ve Damatların da fotoğraf çektirmek için uğrak yeridir.

“Melen Park’taki” ağaçların ve parkın sulaması için 3 adet sondaj yapılmıştır. Ağaç, çalı ve çim alanlarının sulanması otomatik sulama sistemi ile yapılmaktadır.

İlhami Atasever: Piknik alanları var mı, kamelyalar denilince ne anlamalıyız?

Dursun Ay: “Melen Park’ın” doğu tarafı vatandaşlarımızın piknik yapabileceği yer olarak hazırlanmıştır. Bu bölümde 24 adet piknik masası, 30 adet 4 kişilik kamelya, 9 adet de büyük kamelya mevcuttur. Yakında ateş yakılabilecek şekilde barbüküler de konulacaktır.

İlhami Atasever: “Melen Park’a” kaç adet ağaç veya çiçek dikildi?

Dursun Ay: “Melen Park’a” 18 çeşit, 650 adet ağaç dikildi. Daha önceden de dikilmiş halde 40 ağaç bulunmaktaydı.

İlhami Atasever: Erguvan tesisleri gibi yeme içme yerleri var mı?

Dursun Ay: Yeme-içme türünden bir şeylerin satış yapıldığı noktalar bulunmaktadır.

İlhami Atasever: “Melen Park’ta” yeterli sayıda WC ve mescit var mı?

Dursun Ay: “Melen Park’ın” doğu tarafındaki bölümünde yeterli sayıda bay ve bayan wc’leri ile yeteri büyüklükte bay ve bayan mescidi de bulunmaktadır.

İlhami Atasever: “Melen Park’ta” kullanılan su şehir şebekesinden akan su mu, yoksa ayrıca sondaj yapıldı mı?

Dursun Ay: “Melen Park” yukarıda da izah edildiği gibi 100 dönümlük bir alana sahiptir. Bu nedenle 3 adet su sondaj odası bulunmaktadır. Ayrıca gerektiğinde şehir şebekesi suyu da kullanılmaktadır.

İlhami Atasever: “Melen Park” projesinin yapımında Düzce Belediyesinin ne gibi katkısı oldu?

Dursun Ay: Zemin düzeltilmesi, Peyzaj, Ağaç dikimi, Çim serimi, Bitkilendirme, kamelyalar, oturma bankları, çöp kovaları tamamen belediyemize ait imalat ve çalışmadır.

İlhami Atasever: Melen çayının kenarında renkli taşlar görüyorum. Onlar nedir ve nereden alındı?

Dursun Ay: Onlara “Dolamit taşı” deniliyor. Ayrıca renkli kabuklar da var. Bunlar, bakım ve onarım ihalesini yapan firma (Öz Eylül) tarafından karşılandı.

İlhami Atasever: Hali hazırda orada çalışan kişiler belediye personeli mi, müstecir’e ait kişiler mi?

Dursun Ay: “Melen Parkımızın” güvenliği ve temizliği Belediyemize aittir. Müstecire kiralanan işletmelerin çalışanları ise müstecire aittir.

İlhami Atasever: Araç parkı ücretli mi ve sorumlusu kim?

Dursun Ay: “Melen Park’a” ait araç otoparkı belediyeye aittir ve ücretsizdir.

İlhami Atasever: “Melen Parkın” içinden geçen Melen çayının şişirilmesi projesi var mı?

Dursun Ay; Var tabi. Şişme bot (Rabirden) ile melen suyu yükseltilecek. Yani suyun önüne şişme bot ile baraj yapılacak. Yükselen suda imkanlar dahilinde yüzme ve yelken sporları yapılacak.

İlhami Atasever: “Melen Park’ın” batı yakasına Adli tıp binası yapılacaktı. Ne oldu o bina işi?

Dursun Ay; O bina melen çayının hemen batısındaki yakada yapılacaktı. Fakat biz o binayı eski cezaevi olarak kullanılan binanın olduğu alana yapılması için gereken çalışmaları yaptık. Adli tıp binası eski cezaevinin bulunduğu alana yapılacak.

İlhami Atasever: “Melen Park’ın” güvenliği nasıl sağlanıyor?

Dursun Ay; Güvenlik; Jandarma, polis, zabıta ve özel güvenlik olarak dört grupta sağlanıyor.

İlhami Atasever: “Melen Parkın” her iki tarafında da çocuk oyun grupları var mı?

Dursun Ay: Her iki tarafta da oyun grubu var. Birisi 2300 metre kare, diğeri ise 300 metre kare olup toplamda 2600 metre kare alan çocuk oyun grup alanı olarak kullanılmaktadır.

İlhami Atasever: “Melen Park”, günün hangi saatinde açılıyor ve saat kaça kadar açık? Mesela vatandaş sabah semaverini alıp burada sabah kahvaltısını yapabiliyor mu?

Dursun Ay: “Melen Park” sabah saatlerinden itibaren ailelere açık. Vatandaş, semaverini de, çaydanlığını da alıp oraya giderek sabah kahvaltısını çok rahat bir şekilde yapabilir.

İlhami Atasever: “Melen Parka” ulaşım nasıl sağlanıyor?

Dursun Ay; Kalıcı konutlardan her gün saat 16.10’dan, 23.10’a kadar her saat başı halk otobüsü kalkıyor. Aynı otobüs yukarıda belirtilen saatleri 40 geçe krem parkın önüne geliyor ve oradan melen parka yolcu taşımış oluyor. Aynı şekilde de saat 17.10‘dan itibaren halk otobüsü her saat başı melen parktan kalkıyor yukarıda belirtildiği gibi Krempark’a uğruyor, oradan da kalıcı konutlara gidiyor. En son otobüs “Melen Parktan” saat 23.50’de kalkıyor kalıcı konutlara gidiyor.   

İlhami Atasever: Oyun grup alanlarının zemini beton mu, kauçuk mu?

Dursun Ay; Oyun grup alanlarının zemini düşmelere ve yaralanmalara karşı çocuklar zarar görmesin diye kauçuk zeminden yapılmıştır.

İlhami Atasever: Sosyal tesis binalarında yapılan etkinlikler, spor alanları, piknik alanları, yeme içme yerleri, araç parkı ücretli mi?

Dursun Ay: Hayır şimdilik ücretsiz. Belediye olarak “Melen Parkta” giderlerimiz oluyor tabi. Şimdilik ücret söz konusu değil. Ama ilerleyen günlerde belediyemize ait olan Yeypaş şirketi bazı etkinlik veya alışveriş noktalarını kendisi işleterek cüzi miktarda ücret alma yoluna gidebilir. Halen orada verilen çay, meşrubat vb. satılan ürünlerden belediye olarak ücret alıyoruz zaten.

İlhami Atasever: “Melen Parkın” bulunduğu adres neresidir?

Dursun Ay: Düzce şehir merkezinin batısında bulunan Küçük Melen çayının D-100 kenarı Güney tarafına bitişik olan yerdir. 

İlhami Atasever: Özellikle gece karşıdan bakıldığında çok güzel bir görüntüye sahip olan “Melen Park” projesinin içinde ne var, hangi tür hizmetler veriliyor, ücret, ulaşım vb. birçok konularda bizleri ve dolayısıyla vatandaşı bilgilendirmiş oldunuz. Gerçekten çok güzel bir röportaj oldu. Teşekkür ederim.

Dursun Ay: Bizlere, yapılan bu tip hizmetleri vatandaşa anlatma fırsatı verdiğiniz için asıl ben teşekkür ederim. Gerek size, gerekse sizlerin şahsında Düzce’nin sesi gazetesi çalışanlarına, gerek şahsım, gerek Düzce Belediye Başkanı ve gerekse tüm çalışma arkadaşlarım adına teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. 04.08.2018 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
2651 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

yusuf taştan

10.8.2018 - 14:45:11

melensu park güzel olmuş neden tanıtımı yapılmıyor hafta sonları binlerce düzceli bolu abant gölçüge akın ediyor düzcede böyle alan varsa düzcede iki metropolden ziyaretçi çekebilir yeterki tanıtılsın tabelalarla reklamlarla tanıtılmalı bu eksiklik giderilmeli düzce hakketttigi degeri bulmalı yapmayla olmuş ama icraat lazım

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR