Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:57] Sinek ve haşereleri uzaklaştıran doğal yöntem -- [10:11] Kiraladığı otomobilinin içinde ceset buldu -- [21:35] Hidayet Yüksel Oğlunu Kaybetti -- [17:26] BAHÇEŞEHİR'DE ŞOK OLAY! -- [17:11] Kazı Ekipleri İle Biraraya Geldiler -- [17:08] Halı Sahalar Ne Zaman Açılacak? -- [16:32] Sürat Botunun Dümenine Geçti -- [15:24] Teknorot Tüm Dünyaya İhracat Yapıyor -- [15:20] Melensu Park Lunaparkı Açılıyor -- [15:14] KURBAN KESİLEREK AÇILDI --
Belediyeler
DÜZCE BELEDİYESİNDEN ÖRNEK PROJE

17.12.2018
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
DÜZCE BELEDİYESİNDEN ÖRNEK PROJE

 

Düzce Belediyesi, Gıda Kurtarma Derneği ve Fazla Gıda A.Ş. kullanılabilir gıda maddelerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için bir protokol imzaladı.

Düzce Belediyesi, gıda bankalarının yetkinlik ve kapasitelerini artırmaları amacıyla faaliyet gösteren Gıda Kurtarma Derneği ile iş birliğinde, zincir marketler ve üreticilerden gelen tüketilebilir durumdaki gıdaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için örnek bir proje başlattı. Projenin teknolojik alt yapısı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının seçtiği 9 girişimden biri olan teknoloji girişimi Fazla Gıda A.Ş. tarafından sağlanacak.

Tüm dünyada önemli bir sorun haline gelen gıda atık kaybı ve kontrolsüz tüketimin önlenmesi için gerekli iletişim çalışmalarının oluşturulması amacıyla hazırlanan proje ile Düzce Belediyesi ve Gıda Kurtarma Derneği tarafından zincir market ve üreticilerden gelen tüketilebilir durumdaki gıdalar teknolojik destek sağlayan Fazla Gıda A.Ş.’nin de desteği ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Düzce Belediye Meclis Üyesi ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Koordinatörü Gönül Asuk hazırlanan projenin ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüreceğini belirterek şu açıklamayı yaptı: “Düzce Belediyesi olarak; teknoloji, insan kaynağı, finansal destek gibi farklı alanlarda destek programlarının devreye alınması ve gıda bankalarının sürekli gıda bağışı bulunması gibi konularda faaliyet gösteren Gıda Kurtarma Derneği birlikte gerçekleştireceğimiz işbirliği gıda kayıplarının önüne geçilmesi ve tüketilebilir durumundaki gıdaların yeniden değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Türkiye‘de her sene 65 milyon ton gıda çöpe atılmaktadır. Bu iş birliği ile gıda atığı ve kaybını önlemek için farkındalık,eğitim ,birliktelik ve kapsamlı, sistematik bir değişim için önemli bir adım atılmış olacaktır . Bu işbirliği , yalnızca kendi bölgemizde sınırlı kalmayıp diğer cevre illerdeki gıda artığını da  önleyerek, oluşan tüketilebilir gıdaların israfını önüne geçilmesi için başlatılan bir harekettir.”

Asuk açıklamasında projeye yerel marketlerden de destek beklediklerini belirterek “Türkiye‘nin gıda atığı toplamda yıllık 214 milyar  TL’dir. Döngüsel ekonomiyle bu rakamın minimum yüzde 10’ u yani ortalama 20 milyar TL’ lik kısmı tasarruf olarak sağlanabilir. Oluşan gıda atığının yüzde 60’ı engellenebilir durumdadır. Fazla gıda şu ana kadar gerçekleştirdiği iş ortaklarında yüzde 70 seviyesinde bir kurtarma başarısına ulaşmıştır. Sıfır atık kampanyası kapsamında gerçekleştirilen bu anlaşma ile Düzce Belediyesi hem ihtiyaç sahiplerine ulaşacak hem gıda atığını önleyecek hem de bu konuda farkındalık yaratmış olacaktır. Bu anlamda Düzce’deki yerel marketlerimizi de bu çalışma sisteminin bir parçası olmaya davet ediyoruz” dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR