Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:15] 2 Gün Kullanılabildi -- [09:52] ÇİLİMLİ’DE HAZIRLIK MAÇLARI DEVAM EDİYOR -- [09:50] BEYKÖY’DE ÇALIŞMALAR TAM GAZ -- [18:31] Ocaktan Yanmaz’a Ziyaret -- [18:22] Muhtarlarla Kol Kola Çalışılacak -- [18:16] Azade Ay'a Tepkiler Dinmiyor -- [18:10] Belediye Başkanları Birliğini Ziyaret Etti -- [15:47] 10 Yıldır Kaçıyordu, Edremit Polisi Yakaladı -- [13:21] Gümüşova Kaymakamı Uludere'den Geliyor -- [10:39] Kaçan Kurbanlığı İtfaiye Buldu --
Çilimli
HEDEFİM 20 BİN NÜFUSLU ÇİLİMLİ

Kalfalık Döneminin Son Yılına Giren Başkan Yavuz Çıtayı Yükseltti

6.04.2018
5650 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
HEDEFİM 20 BİN NÜFUSLU ÇİLİMLİ

Çilimli’de iki dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Muhsin Yavuz, kendinden emin adımlarla ustalık dönemine hazırlanıyor.  2’inci dönemini kalfalık olarak değerlendiren Başkan Yavuz, İlçede alt yapı ve içme suyu başta olmak üzere  altyapı anlamında çalışmaları tamamladıklarını belirterek  Çilimli’nin geleceğinin sanayide olduğunu söyledi.

Oxijen Medya’ya konuk olan Başkan Muhsin Yavuz, önemli açıklamalarda bulundu. Hedefinin 20 bin nüfuslu Çilimli olduğunu söyleyen Yavuz, Amacımız Çilimli’nin önce ekonomisini canlandırmak, bölgede hareket sağlamak, nüfusunu artırmak için önceliğimiz OSB “ dedi.

Bu dönem Kalfalık dönemimiz

Bu dönemimiz bizim kalfalık dönemimiz. Bir daha olursak ustalık dönemimiz olacak. 2009 da göreve geldiğimizde, istediğimiz işi yaparız diye düşündük ama öyle değilmiş. Hesap kitap, bütçe belli, kaynak bulacaksın üreteceksin, imkânları zorlayacaksın.

Benim bölgemde turizm olması mümkün değil yok zaten. Kültür varlıkları olan bir bölge değiliz. Düzce Merkeze çok yakınız, denizi olan bir ilçe değiliz. Ne yapabiliriz diye düşündük. Ekonomiyi canlandırmak için tek yolumuz sanayi bölgesi olmamız lazım. Belediye başkanı olmadan öncede hayalim buydu.

OSB’nin kurulumu bizim elimizde olmayan sebeplerle uzadı

Çalışmalara başladık, önce İkitelli OSB ile görüştük. Sonra Dudullu devreye girdi. Buradaki en büyük dezavantajımız hiç hazine arazimizin olmayışı. Tamamen vatandaşın arazisi olduğundan dolayı bir bedel ortaya konuldu. Devlet kamulaştırmaya kredi vermiyordu daha yeni vermeye başladı.

Bizde bu kamulaştırma bedelini ödeyecek birilerini arıyorduk. Sonra Dudullu OSB ile prensipte anlaştık. 20 tane firma buraya gelecek ve bütün arazileri kamulaştıracaktı. Kendi genel kurullarında bu yönde de karar aldılar. Bunun karşılığında da 15 kişilik müteşebbis heyetinde bir kişi istediler, kendileri ile köprü olması için. Bunlar 2013’ün sonuna doğru yaşanan vakalar. Dönemin Valisi Ali İhsan Su, dedi ki Ticaret ve Sanayi Odasından bir kişiyi bu arkadaşlara seçtirelim. Daha sonra Düzce’ye geldiler ve şube açtılar. TSO’ya üye oldular. Bunun karşılığında da TSO’da 15’de 1 koltuk sahibi olacaklar kendilerini temsilen. Biz burada TSO’da eksilme olmasın diye kendi kontenjanımızdan bir kişilik yer açtık. Amaç hazır yatırımcı kitlesi varken bu OSB’nin bir an önce açılması ve faaliyete geçmesiydi. O günkü Ticaret Odası bu üyeyi seçmedi. Seçilemeyince biz adamlara mahcup olduk, onlarda kendi yönetimlerine mahcup oldu. Adamlarda, buraya milyonlarca TL yatırım yapacağız, daha üyelik seçiminde basit bir destek verilmiyorsa bize biz nasıl buraya yatırım yaparız, dediler. Ondan sonra süreç belli bir süre durdu. Ülkenin yaşadığı durumlar ortada.

Kamulaştırma sene sonunda biter

Daha sonra bugüne geldik. OSB’lerin kamulaştırılması için bir kanun çıkartıldı. Bizde o kanunla kamulaştırmalara başladık. Şu anda vatandaştan yer alıyoruz, parasını veriyoruz. Hedefimiz bu sene bitirmek ardından kazma vurmak.

Amacımız Çilimli’nin önce ekonomisini canlandırmak, bölgede hareket sağlamak, nüfusunu artırmak, dinamik bir yapı getirmek için başlattık OSB projesini. Şu anda belli bir yere bağlı değiliz. Her bölgeden sanayiciyi alıyoruz. Müracaatını aldığımız firmalar var. Başvuran firmaları valimizin başkanlığında inceliyoruz. Bölgede ne istihdam sağlayacak, gelecek vaat ediyor mu, teknoloji ağırlıklı mı bunlara çok dikkat ediyoruz. Bu konuda hassas davranıyoruz. Bu kadar beklendi ve bu saatten sonra en azından doğru firmaların gelmesini istiyoruz.

Hedefimiz nüfusu 20 bine çıkarmak

3 ila 5 bin arasında bir istihdam olmasını düşünüyoruz. Bizim bölgemiz içinde büyük bir velinimet bu. Şu anda benim hedefim kendi ilçemde merkez nüfusumuzun 20 bin ortalamalı olmasını istiyorum. 2030 yılına kadar bunun olacağını planlıyorum. 2019’da göreve geldiğimizde 6 bin civarıydı, merkez nüfusumuz. Şu anda 10 bin oldu. Her yıl göç alıyoruz. Düzce’ye en yakın ilçeyiz biz. Bizde tek dezavantaj şuydu. Mesela Cumayeri, Gümüşova’nın köyleri arkasındadır. Bizde ise durum tam tersi. Bizim 5 tane köy arkamızdadır, 15 tane köy önümüzdedir.

42 günde 112 dönüm arazi topladık

Cezaevini getirdik. Bununda belediyemizin bütçesine ciddi anlamda katkısı var. Hem de bölgeye ciddi anlamda katkı sağlıyor. Zamanında kimse istememişti. İlk önce şu anki TOKİ’nin olduğu yeri teklif ettim, hazine arazisiydi. Adalet Bakanlığı Müsteşarı geldi, baktı, burası olmaz dedi. Düz bir yer olması lazım dedi. Sonra şu anki yerine yapıldı. 112 dönüm yeri 42 günde topladık.

Su problemimiz yok

Su ile ilgili problemimiz yok. Sondajlarımız var birde Kayadelen Suyumuz var. Ama yaz aylarında takviye yapıyoruz. Bölgede her yıl yer altı kaynakları azalıyor. Ben ilk dönemde yer altı sı şebekelerini komple değiştirdim toplamda 90 km. Otomasyon sistemi kurduk. Dijital sisteme geçtik. Vatandaşlar bahçe suluyor şebeke suyundan. Sulamayın sondaj yapın yarısını biz verelim masrafın diyoruz. Verilere göre bizim suyumuz 25 bin nüfusa yetecek düzeyde. Ama yazın ucu ucuna denk geliyor. Bahçe sulandığı için sorun oluyor. Gelecekte ciddi bir sıkıntı olacak. Her yerde bunu yapıyorlar.

Her hafta suyumuzdan numuneler alınır kontrol edilir. Bölgede en temiz su bizim suyumuz. Ben eve hazır su almam. Ben çeşmeden içerim evde arıtmada kullanmam. Hiçbir sıkıntıda olmaz. Yağmurlu havalarda da hemen tahliyeleri açıyoruz. Kaynaktan gelen suları atıyoruz, pompadan su basıyoruz.

Kanalizasyonumuzun yüzde 95’lik kısmı bitmiş durumda. Kalan kısmı da arıtmayı bekliyor. Arıtmayı yeniledikten sonra o kısmı da yapacağız.

Buradaki insanlarında yaşam hakkı olduğunu İSKİ bilmeli

İSKİ zaten Düzce’de belli kısıtlamalar getirmişti. Ama şu anda bu kısıtlamaları artırmak istiyor. Sertleştirmek istiyor. Çevrenin kirlenmesini bizde istemeyiz. Yasaklar ile bu işler çözülmez. Kontrol ve denetim mekanizmalarının aktif çalışıyor olması lazım. Bu ilin, bizim bölgemizin yasaklar ile tamamen önünün kapanması da doğru değil. Bu noktada bizde çekincelerimizi rapor edip valilik makamına sunacağız. Valilik makamından sonra hem bakanlığa hem de İSKİ’ye bunlar ulaştırılacak. Bu bölgede de yaşayan bir nüfus var. İstanbul’a su vermek ile gurur duyuyoruz ama neticede buradaki insanlarında bir yaşam hakkı var. Bunları da göz önünde bulundurarak bazı şeyleri ona göre dizayn etmek lazım.

Düzce’de yeşil alan olmayan yer yok, çöpü nereye dökeceğiz

Biz çöplerimizi Düzce ile birlikte aynı yere döküyoruz. En büyük sorunlarımızdan bir tanesi bu. Düzce’de bir algı oluştu. Nereye çöp alanı izni alacaksınız. Düzce’nin her yeri yeşil alan. Her yerinden su akıyor. Düzce Belediyesi şu anda bu konuda bir çalışma yapıyor. Bizimde ortak olduğumuz katı atık birliği var. Bununla ilgili bir tesis kurulacak. Her gün bu sorun büyüyor. Mesele Düzce’yi korumaksa bu konuda bizlere destek verilmeli. Bu işte kalıcı bir çözüm üretilmeli. Bu sorunun yakın zamanda çözüleceğini düşünüyorum.

Bütün arkadaşlarımızın Bakanımızın desteğini her ortamda alıyor. Ankara’da birçok sorunu bakanımız sayesinde çözüyoruz.

Düzce’de 5 yıldızlı otel yok

Düzce en genç il. Bolu’dan ayrıldığımızda bize verilen yeni bir makine dahi yoktu. Ama Bolu’yu da geçtik. Düzce’nin en büyük eksikliği, Düzce’de 5 yıldızlı otel yok. Bir an önce yapılması lazım. Çilimli’de termal suyu çıkartabilirsek 5 yıldızlı bir otel yapmaya niyetimiz var.

Düzce, Ankara ve İstanbul’un ortasında. Toplantılarını bile Düzce’de yapabilirler. Kızılcahamam nasıl bu kadar popüler oldu. Devletin bütün büyükleri her sene oraya gitti. Öyle tanındı. Düzce konum olarak çok önemli bir yerde.

Öğrenci Akçakoca dışında başka ilçe istemez

Öğrenci, Akçakoca hariç diğer ilçelerde durmak istemez. Bu bir gerçek. Küçük yerlerde hep aynı insanları görüp tanınmak, göze batmaktan korkuyorlar. Rahatsız olurlar. Öncelikle bölge insanının öğrencilere güven vermesi lazım. Düzce Üniversitesi bizimle ilgili bir proje yapmış. 9 buçuk milyonluk bir proje. Ben dedim ki bizim daha önce yaptığımız İmam Hatip Lisesi var, bu projeyi onaylayın hemen yapayım. Olmaz biz yapacağız dediler. O zaman 3 milyonu geçmesin dedim, sonra bir baktım 9 buçuk milyonluk bir proje. İmkân olsa da yapılsa. Ama neticede bir sponsor bulduk, projeyi de gönderdik, bu sene başlayacaklar. 800 öğrencilik bir okul olacak. Çok değil 10 yıl sonra Düzce ile aramızda mesafe kalmayacak zaten.

Araç almıyorum, kiralıyorum

Araç parkımızda sorunumuz yok. Ben araç almaktan yana değilim. Ben 2 senedir şunu yapıyorum. Hangi dönemde bana kamyon lazımla kiralıyorum. Hiç bakımına falan karışmıyorum. Yenileme yapmıyorum. Bu işin doğrusu da bu. Daha avantajlı. Kar yağdığı zamanda çağırıyorum, mazotlarını alıyorum çalışıyorlar, yolları açıyorlar.

Belediye otobüslerini özelleştirirken şöyle bir şey yaptım. Hepsi bireysel çalışıyordu. Havuz sistemi yapacaksınız dedim. Muhatap tek olacak. Şart nameyi de koydum, istediğim zaman feshederim diye. Şimdi hiçbir sorun yok, hepsi kravatını takar, tam saatinde kalkar. Vatandaşta memnun. Çilimli’de şehir içi de var. 2 saatte bir şehir içini de gezer otobüs. Karaköy’e gider, cezaevinin oraya gider, bütün mahalleleri gezer. Şehir içi amme hizmeti.

Cenazenin yıkamasından defnine kadar tüm hizmetleri yapıyoruz. Vatandaştan para talep etmiyoruz. Ama bazen vatandaşlar parasını vereceğim diyor. Onlarda belediyeye yatırıyor.

Piyasaya borcumuz yok, bütçemiz iyi durumda

Belediyenin yaklaşık 8 milyon civarında borcu var. Bu bizim için önemli değil. Benim bütçem şu anda 12 Milyon TL. İlk geldiğimizde 4 Milyon TL idi. Piyasaya borcumuz yok, iller bankasına borcumuz var. Vergi borcumuz yok. 8 Milyon TL’de taksitli borcumuzdur onu da düzenli olarak ödüyoruz. Borçlanmadan iş yapma şansımız yok. Kamudan alacaklarımız vergiye gittiği için vergi borcumuz hiç yok. Belki vergi borcu olmayan birkaç belediyeden biriyiz. Belediyede 65 personel çalışıyor. Memur, işçi hepsi dâhil. Ben hiç personel almadım.

Terminal kendini döndürüyor

Terminalden para kazanmıyoruz ama kendisini döndürüyor. Biz zaten bunu da amme hizmeti olarak yapmıştık. Seçim beyannamemizde söz olarak çıkmıştı ağzımızdan. Çevre yolu bittikten sonra orası bizim için çok avantajlı olacak. Sonuçta belediyeye bir eser, mülk kazandırdık. Zaten para kazanmak için yapmadık. Çevre yolu bittikten sonra çok aktif olacak. Şu anda bölge insanı zaten bizim terminali kullanıyor.

Çevre yoluna 2019’da kazma vurulur

Çevre yolu alternatif olacak. Çilimli Merkeze yakın bir yerden geçecek. Sarımeşe, Yeni Vakıftan geçecek. Terminalin yanından otobana bağlanacak. Yatırım programına girdi. Bu yıl içerisinde ihalesi yapılır diye bekliyoruz. 2019’da da kazma vurulur. Büyük bir proje. Toplam 13 km bir yol yapılacak.

11’de 7 oyuncu alt yapıdan olmalı

Stadımız bitecek, sezona yetişecek. BAL liginde olacağız Profesyonel bir yapılanmaya gideceğiz. Hedefimiz ligde kalıcı olmak, bunun alt yapısını oluşturmak. Çilimli’nin alt yapısından yetişen 7 oyuncu direk 11 de oynadığı zaman o zaman bizde hedefi büyütürüz. Amaç alt yapıya önem verdiğimizi göstermek. Voleybol takımını kuracağız, hocalarımız okullarda öğrenci arıyor. Genç takımlarımız çok iyi. Gençleri spor ile bazı alışkanlıklarından kurtarmaya çalışıyoruz. Spor yapmalarını sağlıyoruz.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
5650 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Tarım İşçilerinin Çocuklarının Yüzü Gülüyor