Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:37] YIĞILCA’DA KOAH YÜRÜYÜŞÜ -- [17:34] Tasarruf Tedbirleri Sürüyor -- [17:29] Hayrettin Amca'nın Yüzünü Güldürdüler -- [15:51] Kongre’ye Düzce’den Rekor Katılım -- [14:39] Çivi Deresi Temizlendi -- [14:19] Kapıcı Kavşağında Kaza -- [13:38] Hastaneye Koştular -- [13:24] Önce Kutlama, Sonra Antrenman -- [12:49] Kent Orman’ı Alacağız! -- [12:23] Düzce’yi Gururlandırdı --
Cumayeri
Ortaokul öğrencilerinden Türkçe sözcük duyarlılığı

1.05.2018
4126 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Ortaokul öğrencilerinden Türkçe sözcük duyarlılığı

 Düzce'de eğitim gören ortaokul öğrencileri Türkçe dersi kapsamında yaptıkları proje ile Türkçe kelimelerin kullanımına dikkat çekti.

Cumayeri Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri, okulun Türkçe öğretmeni Muhlis Özen ile hazırladıkları İlçemiz Türkçe Konuşuyor Projesi kapsamında son dönemde farklı dillerdeki sözcüklerin yerine Türkçe sözcüklerin kullanılması amacıyla okulda Türkçe köşesi oluşturdu.

İlçenin farklı noktalarındaki reklam panolarına afiş hazırlayan öğrenciler, kullanılan yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarını yazarak Türkçe sözcüklerin kullanımına dikkat çekti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yunus Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkçe'nin kullanımı hakkında öğrencilerin örnek bir çalışmaya imza attığını söyledi.

"Türkçe giderse Türkiye gider" ilkesinden yola çıkıldığını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Çocuk yaştaki gençlerimiz, son dönemde yaygınlaşan yabancı kelimelerinin önüne geçmek için çalışma başlattı. Toplumun her bireyinin kullandığı Türkçe'nin özelliklerini bilerek dilimizi bilinçli doğru şekilde kullanmasını istiyoruz. Toplumda bilinçsizce kullanılan yabancı kökenli sözcüklerin yerine güzel Türkçemizdeki kelimelerin kullanıma dikkat çekmek istiyoruz. Bunu orta okulumuzdan başlayarak ilçemizde, ilimizde hatta ülkemizde yaygınlaşması için çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Yıldız, bir milletin dilinin, her şeyden önce geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Biz, 'ağaç yaşken eğilir' atasözü ile gelecek kuşağın Türkçe'yi iyi ve doğru bir şekilde kullanmasını teşvik ederken toplumun da yabancı kökenli sözcükleri kullanmasının önüne geçmek istiyoruz. İlçemizdeki reklam panoları vatandaşlarımızın da dikkatini çekti, Türkçe kullanımı konusunda bir katkımız olduysa ne mutlu bizlere."


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
4126 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,81

tTABELA İSİNLERİDE DAHİL TÜRKÇE OLSUN

2.5.2018 - 13:26:52

helal olsun, zaten özellikle bazı esnaf kesiminin tabelalarının yabancı isimler içermesine uyuz oluyorum, bu gençlere teşekkür ederim, bu işi biraz daha ileriye götürerek belediye başkanları ve esnaf odalarıyla da görüşerek tabelaların türkçe dışında isimlerden oluşmaması için talep etmelerini dilerim.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR