Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:41] İKİ KOMŞU İLİMİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR -- [21:01] BAKAN KOCA AÇIKLADI -- [16:29] HİN GÖLET KUŞU YARALI HALDE BULUNDU -- [16:19] YUVADAN DÜŞEN KUŞA ESNAF ŞEFKATİ -- [16:10] İşçi Alımı Kurası Canlı Yayınlanacak -- [16:08] 20 Günlük Yaşam Savaşını Kaybetti -- [14:46] UÇUŞLAR BAŞLIYOR -- [14:14] HEDEF 2. LİG -- [11:59] Köy Yolları Genişletiliyor -- [11:54] Sancaktepe’den Düzce’ye dezenfektan desteği --
Eğitim
Mühendis adayları metal kanserini yakından tanıdılar

Düzce Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği 2...

14.05.2014 10:00:00
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Mühendis adayları metal kanserini yakından tanıdılar

Düzce Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği 2. Sınıf öğrencileri “Mühendislik Malzemeleri Dersi” kapsamında işlenen “Korozyon Ünitesini” laboratuvarda uygulama yaparak öğrendiler.

Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. İlyas Uygur koordinatörlüğünde organize edilen Düzce Üniversitesi Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu bünyesinde TÜBİTAK, BAP ve AB projeleriyle kurulan Korozyon araştırma laboratuvarında yapılan bu teknik gezide Doç.Dr. Hüsnü Gerengi’nin verdiği tanıtıcı seminerden sonra öğrencilere elektrokimyasal ölçüm metotlarıyla ilgili deneyler gösterildi.

Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. İlyas Uygur yaptığı açıklamada “Artık masa başı iş yok. Öğrencilerimize uygulamalı eğitim verme çabasındayız. Sağolsun Doç.Dr.Hüsnü Gerengi hocam öğrencilerimize teorik olarak verdiğimiz bilgileri deneysel olarak gösterdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizle tek tek ilgilendi. Korozyon genel anlamda, malzemenin bulunduğu ortamda özelliklerini kaybederek parçalanması ve kullanılamaz hale gelmesidir. Metallerin büyük bir kısmı su ve atmosfer etkisine dayanıklı olmadıklarından normal koşullar altında dahi korozyona uğrayabilmektedirler. Korozyon metaller için bir kanserdir. Korozyon kayıpları ülkelerin GSMH’nın yaklaşık %3,5-%4,5’u kadardır. 2013 yılı ülkemizin GSMH değeri yaklaşık 852 milyar dolar, dolaysıyla korozyonun direkt veya endirekt olarak ülkemizde neden olduğu ekonomik zarar yine yaklaşık 28 milyar dolar gibi büyük ve inanılmaz bir rakamdır. Öğrencilerimize bunu aktardık. Çok güzel bir etkinlik oldu. Yurtdışında Korozyon Mühendisliği Bölümü bile var. Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr.Celalettin İçmeli hocama ayrıca misafirperverliği için teşekkür ediyorum” dedi.

Öğrencilere en son Geleneksel El Sanatları Atölyesinde de Ebru Sanatı hakkında bilgi aktarıldı ve bazı öğrencilere Ebru uygulaması yaptırıldı.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR