Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:13] “Kendi Markamızı Yaratmalıyız” -- [11:07] Beklenmeyen Yağmur Hazırlıksız Yakaladı -- [10:59] Yağmur Kaza Getirdi -- [09:36] ARABA YATAĞINA DÜZCE İYİ GELİYOR -- [09:35] PENALTI ATIŞLARI İLE FİNALE ÇIKTILAR -- [17:47] DENİZ VE EKİN AİLELERİNİN MUTLU GÜNÜ -- [17:07] Aydın dönemi sona mı eriyor? -- [12:48] Eski Bakanlar Bu Düğünde Buluştu -- [12:25] GÖRKEMLİ DÜĞÜN TÖRENİYLE “EVET” DEDİLER -- [08:09] Ergenlik Çağının En Büyük Tehdidi! --
Eğitim
Çocuklar okula nasıl hazırlanmalı?

Medical Park Trabzon Hastanesi Psikologu Niltem Hürfikir, okulların açılması ile öğrencileri psikolojik olarak nasıl hazırlanması konusunda ailelere uyarılarda bulundu.

25.09.2015
269 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Çocuklar okula nasıl hazırlanmalı?

Her çocuk için okula dönüş ve tekrar okul temposuna uyum sağlamanın farklı duygular ve tepkiler oluşturabileceğine dikkat çeken Psikolog Niltem Hürfikir, “Uzun bir yaz tatilinin ardından kurban bayramı sonrası ilk ders zili öğrenciler için çalacak. Her öğrenci okulun açılmasına farklı anlamlar yüklemektedir. Kimi arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşacağı için sevinir, kimi yaz tatilinin bitmesinden dolayı yaşadığı üzüntü için okulların açılmasını istemeyebilir, kimi ailesinden ayrılıp yalnız başına okulda kalacağı için endişe duyabilir, kimi ise ders çalışacağı için, sınavlar tekrar başlayacağı için üzülüp ya da sevinebilir. Her çocuk için okula dönüş ve tekrar okul temposuna uyum sağlama farklı duygular ve tepkiler oluşturabilmektedir. 

Bazıları okula çok kısa zamanda uyum sağlarken bazıları için bu biraz daha fazla zaman alabilmektedir. Burada önemli faktör çocuğun tatilini nasıl geçirdiğidir. Çocuk; Kendine zaman ayırdı mı? Yeterince dinlenebildi mi? Arkadaşları ile vakit geçirebildi mi? Aile ders çalışmasına yönelik çok baskı yaptı mı gibi faktörler okula uyum sağlama yönünde önemli sorular ve faktörlerdir. Yeterince dinlenmiş, gezmiş, tatil yapmış, uykusunu almış kişi okula kısa sürede uyum sağlarken, dinlenmemiş, iyi bir tatil geçirmemiş kişinin okula uyum süreci daha uzun zaman alabilmektedir” dedi.

BU UYUM SÜRECİNİ HIZLANDIRMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Çocuğun okulun başladığı ilk hafta okul sorumlulukları konusunda biraz tembel davranabileceğini kaydeden Hürfikir, “Çocuklar zaten okulların açıldığını ve okul dönüşü sorumluluklarının tekrar başlayacağının farkındalar. Çocuğunuza okulun başlamasını hatırlatabilir ve okula hazırlık yapmasını isteyebilirsiniz. Ailece okul alışverişine çıkıp birbirlerine destek olduğunu gösterebilirler. Ailece yaz tatilini değerlendirip, eksik yada hatalı görülen yerlere yönelik önlem alınabilir. Tatil başlarken ki duygularını hatırlatmak ve tatil biterken ki duygularını gözden geçirmek, sağlıksız bulunanları konuşmak gerekebilir. Bu yıl onu bekleyen güzel ihtimalleri, onu zorlayabilecek ihtimalleri gözden geçirebilirsiniz.

Uyku düzenini yavaş yavaş oluşturması gerektiğini söyleyebilir veya beraber düzenleyebilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarını ve okul döneminde oluşacak boş zamanlarını nasıl sağlıklı geçirebileceklerini konuşabilirsiniz. Çocuğunuz okulun başladığı ilk hafta okul sorumlulukları konusunda biraz tembel davranabilir. Bu konuda çocuğunuza anlayışlı olmalı, sabırlı davranmalı ve biraz zaman vermelisiniz.Çocuğunuzu arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle okula uyumu ve performansı açısından kıyaslamayın ve onları örnek göstermeyin. Çocuğunuza ders çalışması dışında oyun da oynamasına, hobilerini yapmasını da fırsat vermelisiniz” diye konuştu


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
269 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası başladı
Karne Başarının Tam Göstergesi Değildir
YÖK Başkan vekili Er değişimleri anlattı