Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:46] Yığılca'da''toplu zehirlenme" tatbikatı -- [14:23] Polisten dolandırıcılık uyarısı -- [13:55] OTOMOBİL İSTİNAT DUVARINA ÇARPTI -- [13:02] FINDIK BAHANE, AMAÇ YEREL SEÇİM... -- [11:22] Başkan Yemenici, muhtarlarla bir araya geldi -- [09:51] POLİS DİKKATİ VURGUNU ÖNLEDİ -- [00:58] İki araç çarpıştı... 5 yaralı... -- [17:12] Kaynaşlı da "Benim Kulübüm Yeşilay" projesi -- [17:09] Gölyaka'da Muhtarlar Günü Kutlandı -- [17:01] AKÇAKOCA VE YIĞILCA'DA MUHTARLAR GÜNÜ --
Eğitim
ZİFİRİ KARANLIKTA EVDEN ÇIKILIYOR

Yaz saati uygulamasının devam etmesi sebebiyle ikili eğitimin yapıldığı Düzce’de sabah karanlığında yola çıkmak zorunda kalan öğrenci ve öğretmenler tepkili. Milli Eğitim Bakanlığının valilikleri yetkili kıldığını söyleyen öğretmenler, Düzce Valiliğinin durma el koyarak okul saatlerine ayarlama yapmasını istediler.

23.11.2017 - 14:45
1134 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
ZİFİRİ KARANLIKTA EVDEN ÇIKILIYOR

27 Mart 2016 gününden itibaren uygulanmaya başlanan sürekli yaz saati uygulaması, ikili eğitime devam eden 5 okul ve bu okullarda okuyan 7 bin 229 öğrenci, veli ve öğretmenleri mağdur etmeye devam ediyor. Danıştay’ın ‘Sürekli yaz saati uygulamasına'  DUR demesine karşın Düzce’de değişen hiçbir şey yok.

Danıştay’ın yürütmesini durdurma kararına rağmen  kış saati uygulamasında ısrar eden hükümetin kararından  en çok öğrenci, öğretmen ve veliler  etkiledi. Düzce Valiliği’nin geçmiş yıllardan  farklı olarak ileri saat uygulaması nedeniyle devlet dairelerinde mesai saatlerini  8.30 – 17:30 saatleri arasına alırken, milli eğitimde ise hiçbir hareket yok. İki eğitimde sabahçı olarak eğitim gören çocuklar  sabah6:30’undan itibaren yollara dökülüyor.

ZİFİRİ KARANLIKTA EVDEN ÇIKILIYOR

Önceki yıllarda ekimin sonunda yaz saati uygulaması sona eriyor, saatler bir saat geri alınıyordu. Ancak son iki yıldır hükümet yaz saati uygulamasını tüm yıla yayarak kış saati uygulamasını kaldırdı. Günlerin de kısalmasıyla saatler de geri alınmadığı için öğrenciler kelimenin tam anlamıyla zifiri karanlıkta evden çıkmak zorunda bırakıldı.

DÜZCE VALİLİĞİ DURUMA EL KOYMALI

Karanlıkta okula giden öğrenciler, ilk dersi lamba yakarak işliyorlar. Öyle ki dersler 07.30’da başlıyor, sabah ezanı ise 06.45’de okunuyor.Okula yürüyerek giden öğrenciler köpeklerden ve tinercilerden korkuyor, servisle gidenler için kaza ihtimali artıyor. Aralık ayına gelindiğinde ise durum daha da vahim hale geleceğini söyleyen veliler, Milli Eğitim Bakanlığının valilikleri yetkili kıldığını ve Düzce Valiliğinin durma el koyarak okul saatlerine ayarlama yapmasını istediler.

İKİLİ EĞİTİM NEDENİYLE KIŞ AYLARI ZATEN SORUNDU

Aslında ikili eğitim nedeniyle kış aylarında karanlık öğrenciler için her zaman sorun oldu. Çünkü derslerin yetişmesi için sabahçı öğrenciler saat 07.00’de derse başlıyor, öğlenciler de akşam 19.00’da dersten çıkıyor. Dolayısıyla bir kısmı karanlıkta okula gidiyor, bir kısmı da karanlıkta çıkıyordu. Tek fark ise sabahın erken saatlerinde sokakların boş olması ve özellikle sokak köpeklerinin varlığının saçtığı tehlike.

DÜZENLEME YAPILMALI

Ezan okunmadan yola çıkıyoruz diyen öğrenci velisi, “Çocuğumu mecburen okula ben getiriyorum. Saatler bir saat alınsa bile yine karanlıkta olacağız ama en azından ilk ders aydınlık oluyordu.Bu durum mutlaka düzeltilmeli” yorumunda bulundular.

SENDİKALARDAN İTİRAZ

Yaz saati uygulamasından bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden sendikalar ise;  uygulamanın sadece çocukları değil çalışanları da olumsuz etkilediğini söylediler. Uygulamanın tasarruf uygulaması olarak lanse edilmesini eleştiren sendikalar, “Uygulama çocuklarımızın ve çalışanlarımızın ruhsal ve bedensel yapılarını bozmuştur. Çalışanlarımız sabah 09.00 ve 09.30’ a kadar kendilerine gelememektedir ve performans düşüklüğü yaşamaktadır. O Yüzden yaz saati uygulamasından bir an önce vazgeçilmelidir. Zifiri karanlıktan aydınlığa dönüş bir önce olmalıdır” açıklamasında bulundular.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1134 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Danıştay'dan 'Andımız' kararı
MESLEK LİSELERİ ÖNEMLİ...
16.10.2018 - 12:54
MESLEK LİSELERİ ÖNEMLİ...
"Benim Kulübüm Yeşilay"
17.10.2018 - 11:02