Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:24] DEV KÖROĞLU HEYKELİ KAİDESİNE YERLEŞTİRİLDİ -- [19:08] SEYİR HALİNDEYKEN TUTUŞTU -- [15:19] VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR :3 – DÜZCESPOR :2 -- [14:54] Bakanlık Gergedan Virüsü Uyarısında Bulundu... -- [14:51] Tabela Arkasından Gizlice Ceza Yazan Polise Tepkiler Yağdı -- [14:49] İmar barışı'na başvuranlar dikkat! Paranız havaya uçmasın... -- [13:30] Pazartesi Gününden İtibaren İlçe Adayları Açıklanıyor -- [11:18] DÜĞÜNDE KAN AKTI... -- [23:58] 12 Mahalleye Su Verilmeye Başlandı -- [22:57] Vatandaşlar Araçta Sıkışan Sürücü İçin Seferber Oldu --
Eğitim
Öğrencilerin kodları elektronik dersleriyle hayat buluyor

- "Düzce Kodluyor" projesi kapsamında kodlama eğitimi alan lise öğrencileri, elektronik alanında gördükleri derslerle kendi yazılımlarını robotik uygulamalara uyarlama imkanı buluyor - BİLSEM elektronik öğretmeni Ümit Yavuzarslan: - "Öğrencilerimiz, ruh olarak gördüğümüz yazılımın yanı sıra burada donanım dediğimiz beden kısmını öğreniyor" - Öğrencilerden Baha Erden: - "Bu kurs sayesinde etrafımdaki her makinenin nasıl çalıştığını anlayabiliyorum. Bu kurs daha iyi projeler geliştirmemize de olanak sağlıyor"

5.6.2018 - 13:13
1130 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Öğrencilerin kodları elektronik dersleriyle hayat buluyor

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı "DüzceKodluyor" projesi kapsamında eğitimlerini alan öğrenciler, elektronik alanında gördükleri derslerle çalışmalarını pratiğe aktarma şansını yakalıyor. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 2016'da başlatılan, gençlerin bilgisayar kullanım alışkanlıklarının üretime yönlendirilmesi ve yerli yazılımcıların yetiştirilmesini amaçlayan "Düzce Kodluyor" projesi kapsamında, kodlama eğitimini devam ettirmek isteyen 18 gönüllü lise öğrencisi, Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) elektronik öğretmeni Ümit Yavuzarslan takibinde hazırladıkları kodları işlemeyi öğreniyor. 

Hafta sonları BİLSEM'de buluşan öğrenciler, bilgisayar üzerinde yazdıkları kodları somutlaştırmak için çalışma yapıyor. Temel elektronik dersi gören öğrenciler, elektronik devre elemanları, devre kurma, lehimleme ve mekatronik konularını öğreniyor.  

Aynı zamanda kendi yazılımlarını deneyimleyebilen öğrenciler, aldıkları kodlama eğitiminin üzerine elektronik bilgisini de ekleyerek otomasyon ve robot tasarımları geliştirebilmek için uygulama sahası buluyor.

- "Hayalleri proje yapıp kodluyorlar"

BİLSEM elektronik öğretmeni Ümit Yavuzarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kodlama eğitimi alan öğrencilerin gönüllü olarak elektronik dersi gördüğünü ve robot tasarımı yapmak için kendilerine başvurduğunu söyledi. 

Türkiye genelinde verilen kodlama eğitimlerinin ilk Düzce'de başladığını aktaran Yavuzarslan, şöyle konuştu:

"Düzce, kodlama eğitimlerinde ilklerden bir tanesidir. İl genelinde yayılan bu kodlama eğitimleri sonrasında, bu işe gönül veren, merak salan öğrenci arkadaşlarımızdan bir ekip kuruldu. Öğrenci arkadaşlarımız istedikleri için buradalar. Hafta sonu olmasına rağmen buraya geliyorlar. 1 yıl boyunca kodlama eğitimi aldılar, şu an çok iyi bir seviyedeler. Çok rahat bir şekilde kodlama yapabilen bu öğrenciler, istedikleri yazılımları artık tek başlarına yapabiliyor ve insanların hayatlarını kolaylaştıracak hayalleri proje yapıp kodluyorlar."

Yavuzarslan, yazılım kısmının bittiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Artık bu işin donanım kısmına geçtik. Yazılım, gözle görülmeyen bir şey, bunun somutlaşmış hali de donanım kısmıdır. Bu kursta da temel elektronik eğitimi ve mikro denetleyici dediğimiz arduino, yani yazılımı atabileceğimiz ve sonuçları ışık, hareket olarak görülebilecek eğitim veriyoruz. Öğrencilerimiz, ruh olarak gördüğümüz yazılımın yanı sıra burada donanım dediğimiz beden kısmını öğreniyor."  

Eğitimin sonunda her öğrencinin robot yapabilecek kapasiteye geleceğini aktaran Yavuzarslan, şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Eğer öğrencilerimiz işi ilerletirlerse hazırladıkları robotları tasarlayıp satabilecek. Kendi iş yerlerini kurup bu yönde çalışma yapacaklar. Temel elektronik bilgisini kazanan bu gençlerimiz, yazdıkları kodları, mikro işlemcilerle nasıl entegre edeceklerini öğrenip artık kendi robotlarını yapacak. Bu öğrencilerimiz, belki de şu an üzerinde çalışılan elektrikli araba projesinin bir parçası olacak."

- "Asıl isteğim yapay zeka yazılımları geliştirmek"

Elektronik eğitimi alan öğrencilerden Emre Yaman, Türkçe, matematik ve diğer derslerin yanı sıra kodlama ile hayatının değiştiğini dile getirdi.

Yaman elektronik aletlere bakışının daha farklı olduğunu belirterek "1 yıl önce aldığım kodlama eğitimi sonrasında burada projeleme çalışması yapıyoruz. Burada yapacağımız eserlerle Türkiye’nin gelişmesinde bir parça olmaya çalışacağız. Hep birlikte güzel işler başarmaya çalışıyoruz, hem zevk alıyoruz hem de kodlamanın devamı olan bu eğitimi alıyoruz." dedi.

Farabi Anadolu Lisesi öğrencisi Hayrettin Çabuloğlu da kodlama eğitimini devam ettirmenin mutluluğunu yaşadığını aktardı.

Çabuloğlu, artık etrafındaki makinelere farklı gözle baktığını vurgulayarak "Hafta sonları boş vakitlerimizi burada değerlendiriyoruz. Evde boş durmaktansa burada kendimizi bir tık daha geliştirmek için çalışma yapıyoruz. Ben sayısal bölüm okuyorum, son sınıftayım. Kodlama ve bu elektronik eğitimi alan derslerime de yardımcı oluyor." şeklinde konuştu. 

Baha Erden ise yazılım üzerine çalışmanın kendisini heyecanlandırdığını anlatarak şunları kaydetti:

"Ben üniversitede mekatronik mühendisliği okumak istiyorum. Asıl isteğim ise yapay zeka yazılımları geliştirmektir. Bunun eğitimi de buradan başlıyor. Kendi kendine düşünebilen, insan hayatını daha da kolaylaştırabilecek makineler yapmak istiyorum. İnsan algoritma mantığını anladıktan sonra her türlü yazılım dilini öğrenebiliyor. Bu kurs sayesinde etrafımdaki her makinenin nasıl çalıştığını anlayabiliyorum."


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1130 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

MEZUN OLDUĞU OKLUDA DERS VERDİ…
Milli Eğitim Müdürü Yiğit, okulları geziyor
Dereceye girenlere ödül verildi
OKUL VE KURUM MÜDÜRLERİ KATILIYOR
Toplum gönüllüsü öğrenciler çalışmalarını tanıttı
ÖZEL ÖĞRENCİLERDEN ÖZEL GÖSTERİ
KÜLTÜREL ÇALIŞMALARA İMZA ATTILAR