Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:25] İŞTE GÜNÜN TABLOSU -- [20:57] TALİHSİZ KAZA! -- [20:45] Belediye polisleri bayramda unutmadı -- [19:33] Jandarma Sahadan Ayrılmıyor -- [18:01] Sokak Hayvanlarına Yem Bıraktılar -- [17:57] Bu Bayram Böyle Oldu... -- [17:07] Yaşlıların Buruk Bayram Sevinci -- [16:53] Kızılay Çocuklar İçin Kapı Kapı Dolaşıyor -- [16:49] FIRINCILAR EKMEĞİ KAPAYI KADAR GETİRİYOR -- [14:00] GÖZÜ YAŞLI TALEBİ YERİNE GETİRDİLER --
Eğitim
ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ ATÖLYELERDE

22.03.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ ATÖLYELERDE

Anadolu Lisesi öğrencileri, "Ortaöğretim Öğrencileri Yaşam Becerileri Kazandırma Projesi" kapsamında Meslek Lisesi Atölyelerinde eğitim alıyor

 

Türkiye de ilk olma özelliği gösteren Ortaöğretim Öğrencilerine Yaşam Becerileri Geliştirme Projesi iki amaca yöneldi. Anadolu ve Fen Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin günlük yaşam becerilerini geliştirmek, mühendislik mesleğini tercih edecek öğrencilerin bu alanlarla ilgili makine ve teçhizatlarla temel seviyede tanışma, yetenek ve ilgilerini keşfetmelerini sağlamak temel amaç olarak dikkat çekiyor. 2023 Eğitim Vizyonunun temel hedefi öğrencilerin akademik eğitimleri yanında onların sosyal ve kültürel yönden gelişmeleri, yeteneklerinin keşfi ve geliştirilmesi ile yaşam becerilerinin geliştirilmek oluyor. Bu amaçlarla okullarda Tasarım Beceri Atölyeleri kurulacak. Pilot atölyeler Bakanlıkça kuruldu ve uygulamalar başladı. Düzce'de başlatılan bu yeni projenin amacı da 2023 Eğitim Vizyonunun Tasarım Beceri Atölyeleri ile hedeflenmesi olarak belirlendi.

Projenin pilot uygulaması Düzce Turgut Özal Anadolu Lisesi'nde başlatılmış olup proje kapsamında 16 erkek, 14 kız öğrenci olmak üzere toplam 30 öğrenci Şubat-Haziran 2019 tarihleri arasında hafta içi ders saatleri dışında 3 saat atölye eğitimleri almaya başladı. Atölye eğitim çalışmaları Merkez Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyelerinde meslek dersi öğretmenleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Ortaöğretim Öğrencileri Yaşam Becerileri Kazandırma Projesi ayrıca AB projesine dönüştürülerek 150 bin Euro’luk İspanya ve Letonya ortaklı bir proje haline getirildi.

Kesme, biçme, delme, monte etme, yenileyebilme, dönüştürebilme ve artık malzemelerden yeni ürünler oluşturma kapsamında proje dahilinde eğitim verilen atölyeler; Ahşap İşleme Atölyesi, Temel Elektrik –Elektronik Becerileri Atölyesi, Temel Metal İşleri Atölyesi, Tesisatçılık, Temel Makine ve Motor Atölyesi ve İnşaat Atölyesi olarak belirlendi.

Atölye çalışmaları lise düzeyinde ortak bir amaç doğrultusunda tasarlanarak öğrencilerin özellikle ellerini kullanmasını önemseyen etkinlikler olarak kurgulandı. Bilmekten çok tasarlamanın, yapmanın, üretmenin ön plana çıkacağı bu atölye çalışmaları öğrencilerin kendilerini, mesleklerini ve çevrelerini tanımalarına yardımcı olacak. Bu çalışmalar ile öğrencilerin düşünmeye, tasarlamaya ve üretmeye zaman ayırabilecekleri, becerilerini ortaya çıkarma sürecini yaşayacakları düşünülüyor. Böylece öğrenilen, ölçülen ve pratik arasındaki uyum artacak.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Hem Soru Getiriyor, Hem Rehberlik Yapıyor
Okul Bahçesinde Ata Tohumu Yetiştiriyorlar
20 HAZİRAN'DA YAPILACAK LGS SINAVINI ANLATTI