Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:03] DEVA PARTİSİNDEN MUHTARLARA ZİYARET -- [16:32] Şikayetler artınca harekete geçildi -- [16:02] DÜZCELİ GENÇLER, MÜFTÜLÜĞÜN PROGRAMINDA BİR ARAYA GELDİ -- [15:04] DÜZCE'DE ARTAN TRAFİK KAZALARI EKİPLERİ HAREKETE GEÇİRDİ -- [14:57] VALİ ATAY FABRİKA GEZDİ -- [14:39] FINDIĞA ALTERNATİF SAFRAN EKEN ÇİFTÇİ YÜKSEK VERİM ELDE ETTİ -- [14:24] İLK TÖREN ANITPARK'TA YAPILDI -- [14:04] 'BUGÜNKÜ NESİLLERE ARMAĞANDIR' -- [13:36] TAMAMI ELDEN GEÇİRİLİYOR -- [12:59] ''PEYGAMBERİMİZİN İNSANLIĞA BIRAKTIĞI MİRAS'' --
Eğitim
EĞİTİM EMEKÇİLERİ VE ÖĞRENCİLERİMİZİN SAĞLIĞINA,

Kovid-19 salgını sağlık, eğitim ve çalışma yaşamının bütün alanlarını olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Dünya genelinde bir buçuk milyarın üzerinde öğrencinin eğitim yaşantısı olağan akışının dışına çıkmış, eğitim alanında da bir kriz yaşanmaya başlanmıştır. Yüz yüze eğitim ortamlarından zorunlu olarak uzaklaşılmıştır.

17.09.2020
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
EĞİTİM EMEKÇİLERİ VE ÖĞRENCİLERİMİZİN SAĞLIĞINA,

2020-2021 eğitim öğretim yılında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze ve seyreltilmiş olarak 21 Eylül tarihinde başlayacaktır. Diğer kademelerdeki eğitim “uzaktan eğitim” yolu ile sürdürülecektir.

Eğitim Sen olarak sürecin başından itibaren eğitimin yüz yüze devam etmesi gerektiğini ısrarla vurgularken, uzaktan eğitimin var olan eşitsizlikleri daha da derinleştireceğini belirtmekteyiz. Okulların açılması için salgının belirli oranda bastırılması, okullarda sağlık riskini engelleyecek tüm önlemlerin alınmasını ve okulların tam güvenli olarak açılması gerektiğini ısrarla vurgulamaktayız. MEB, yaptığımız tüm uyarılara rağmen yüz yüze eğitim için de, uzaktan eğitim için de gerekli hazırlıkları yapmamıştır. 

Okulların eğitim öğretime hazırlanmasında sorumluluklarından ısrarla kaçınan MEB in, bütün sorumluluğu eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin üstüne yıkmak istemesini kabul etmediğimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

      

Türkiye'de okulların açılması planlanırken, özel okul ve devlet okulları için farklı uygulamaların gündeme gelmesi, okullar ve öğrenciler arasındaki eşitsizliği daha da derinleştirecektir. Bazı özel okullarda 8. ve 11. sınıflarda yüz yüze eğitime başlamıştır. Özel okullar devletten aldığı vergi indirimi ve teşviklerle önlemlerini alarak yüz yüze eğitime geçerken, MEB’in gerekli hazırlıkları yaparak bunu başaramamasını kabul etmek mümkün değildir.

Sağlıkla ilgili tüm önlemler alınmadan, altyapı hazırlıkları yapılmadan, eğitimin güncel ihtiyaçları açısından ek bütçe oluşturulmadan atılacak her adım, sadece eğitim emekçileri ve öğrencilerimiz açısından değil, tüm ülke açısından salgın riskinin daha da büyümesine neden olacaktır.

İktidar ve MEB salgın karşısında sürekli hazır olduklarını, gerekli önlemleri aldıklarını iddia ederken, okulların açılmasına sayılı günler kala hangi somut önlemlerin alındığı belli değildir. Türkiye’de okulların fiziki donanım ve alt yapısı uzun süredir yetersizdir ve okulların önemli bir bölümünde yaşanan temizlik sorunları çözülmemiştir. Nüfus yoğunluğu ve okulların büyük olması hastalık riskini arttırmaktadır. Okulların açılmasında 18 milyon öğrencinin yararını, fiziksel ve ruhsal durumunu, eğitim emekçilerinin ve velilerin endişelerini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekmektedir. 

Bu süreçte Eğitim Sen olarak önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz;

             Öğrencilerin eğitim ve yaşam hakkı bir bütündür. Öğrencilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığını, yaşamını güvenceye almadan eğitim hakkının güvenceye alınması mümkün değildir.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Tüm sınıflarda yüz yüze eğitim başlıyor
GÜZ DÖNEMİ İÇİN ÖĞRENCİLER HAZIRLANDI
Başvurular 3 Kasım’a kadar sürecek