Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[16:00] AK Partililerden gazetemize ziyaret -- [15:43] Köylere çöp konteynırı verildi -- [15:42] Yabancı dil sınavı yapıldı -- [15:42] Bu çocukların günahı ne? -- [15:41] Azap muhtarlarla bir araya geldi -- [15:40] Gölyaka belediyesinden mazgal temizliği -- [15:39] Eğitim-İş'ten açıklama -- [15:39] NE OLACAK BU EFTENİ? -- [15:38] CHP heyeti başkan Keleş ile görüştü -- [15:38] Kendi başınıza sakın... --
Eğitim
Okul servis araçlarına denetim şart

Düzce’de hergün binlerce öğrenciyi okullara götüren okul servis araçlarının denetimleri konusunda Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi...

20.11.2012 17:36:00 -
1251 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Okul servis araçlarına denetim şart

 

 

Düzce’de hergün binlerce öğrenciyi okullara götüren okul servis araçlarının denetimleri konusunda Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekiplerinin harekete geçmesi gerekiyor. Servis araçlarının yüzde 70’i trafiğe belgesiz çıkıyor.

Düzce’de binlerce öğrencinin kullandığı okul servis araçları ile denetimlerin sıklaştırılması gerekiyor. Alınan bilgilere göre, servis araçlarının yüzde 70’inde belge bulunmuyor. Düzce Belediyesi’nin tespit ettiği ve ceza yazdığı 37 servis aracı halen trafikte öğrenci taşırken, Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi bu araçlara yönelik inceleme başlatmadı.

Ayrıca, uzmanlar trafikteki araçların, araç muayene istasyonları (TÜVTURK) dışında fren ve lastik kontrolünün yapılmadığına dikkat çekiyor. Avrupa'da birçok ülkede polis, trafikteki araçları durdurarak lastik kontrolü yaparken, Türkiye'de mevzuatlar buna izin vermiyor.  Öğrenci taşıyan servis araçlarının karıştığı kazaların sebepleri araştırıldığında ise ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu araçlarda hız ölçümünü sağlayan takograf bulundurma zorunluluğu olmadığı için araçların hız denetimi yapılamıyor. Bazı servislerde rehber çalıştırılmıyor, şoförlerin eğitimleri ve deneyimleri konusunda yeterli denetleme yapılmıyor. Trafik Kanunu mevzuatlarında 'kış lastiği' tanımlaması olmadığı için polis, lastiklerin uygunluğunu da denetleyemiyor. İhalelerde servis sahipleri tarafından beyan edilen araçlar yerine bazı bölgelerde 'eski' otobüsler kullanılıyor.

Öğrenci servislerinin karıştığı kazalar, her yıl birçok çocuğun ölümüne ve yaralanmasına neden oluyor. Emniyetin öğrenci servis denetimlerini ihbar üzerine yapması ise servislerde başıboşluğa neden oluyor. Korsan servislere kesilen cezalar caydırıcı olmadığı için yasal olmayan taşımacılığın önüne geçilemiyor. İl Milli Eğitim müdürlüklerinin öğrenci taşıması için yapılan ihalelerde öğrenci servis sahipleri tarafından beyan edilen araçlar yerine bazı bölgelerde 'hurda' otobüsler kullanılıyor. 

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre okul servislerindeki denetim, okulların açıldığı dönemde ilk 3 ay içerisinde sık sık yapılırken daha sonra denetimler ihbar üzerine yapılıyor. Hal böyle olunca da sektörde başıboşluk ortaya çıkıyor. Meslek odalarına kayıtlı araçlar, öğrenci servisleri hakkındaki yönetmelik şartlarını yerine getirirken korsan servisler hiçbir denetime tabi olmayan trafiğe çıkıyor. Polis ve jandarma, yaptığı denetimlerde kazalara en çok neden olan lastik ve fren sistemlerini kontrol etmezken denetimler daha çok prosedür düzeyinde kalıyor. Sivil toplum örgütleri, mevcut servislerin büyük çoğunluğunun yasal prosedürlere uymadığına dikkat çekiyor. Mesleğin yasal gerekliliklerini yerine getiren ve profesyonel olarak hizmet veren esnaf ise korsanın bir türlü önüne geçilemediğinden yakınıyor ve 'öğrenci servisi' algısının bu yüzden kırılamadığından yakınıyor.

Servislerin çoğu prosedüre uymuyor

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğiyle öğrencilerin trafikteki güvenliklerinin sağlanması amacıyla okul servis araçları, şoförleri ve rehber personeli denetleniyor. Denetimler kapsamında "Okul Servis Aracı Denetim Formu" periyodik olarak dolduruluyor. Denetimlerde; sürücünün herhangi bir kural ihlali yaptığı tespit edilmesi halinde form, hem okul müdürlüklerine gönderilmek üzere okulun bağlı olduğu İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne hem de servis aracının bağlı olduğu firmaya gönderiliyor. Emniyet servis araçlarına yönelik yaptığı denetimlerde okulöncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında araçlarda rehber personel bulundurması, şoförün hız, aracın her koltuğunda emniyet kemeri bulunup bulunmadığı, taşıma sınırının üzerinde öğrenci taşınıp taşınmadığı üzerinde önemle duruluyor. Denetimlerde araçların büyük bölümü muayene ve bulundurulması gereken evrak eksikliği yüzünden cezaya maruz kalıyor. Servislerdeki en büyük eksiklik olarak 'hostes' ya da rehber öğretmen bulundurulmaması ve yolcu indirme bindirme anlarında arkada yanması gereken 'Dur' ışığının çalışmaması gösteriliyor.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1251 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Başın sağolsun Düzce'm (VİDEOLU)
Semih Kıbrıs yeniden başkanlığa seçildi
Düzceli vatandaştan cemaat?e afişli tepki
Katliam gibi kaza 6 ölü(yaralıların isimleri belli oldu)
Ölülere bile saygıları yok (VİDEOLU)
Eşini pompalı tüfekle öldürmüş (Videolar)
Böyle bir okulda okumak istemez misiniz?
40 dükkan sular altında, araçlara sele teslim(VİDEOLU)
12 Kasım Düzce Depremi (Fotoğraflı)
11 mahalle, 74 saattir susuz
30.8.2015 17:09:08 -
11 mahalle, 74 saattir susuz
Semih Kıbrıs
28.5.2013 17:55:19 -
Semih Kıbrıs
Aydınpınar yolunda feci kaza: 1 ölü
30.11.2013 23:14:59 - 12:58
Aydınpınar yolunda feci kaza: 1 ölü
Her Mööleyeni almayın
4.9.2015 13:55:28 -
Her Mööleyeni almayın Halk Eğitim Kurs Başvuruları Devam Ediyor