Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:16] Hikmet Keskin... Temayül yoklamaları 2-3-4 Mayıs tarihlerinde yapılacak -- [12:49] DOĞANLI KÖYÜNDE YANGIN -- [11:52] ARSLAN: GÜZERGAH BELLİ KRİTERLERE GÖRE SEÇİLMELİ -- [11:34] DAVET GELMEDEN GÖREVDEN AYRILMAYIN -- [10:45] AKÇAKOCA ALAPLI YOLUNDA KAZA, 3 ÖLÜ... -- [09:28] SÜRÜCÜ YAŞAM SAVAŞI VERİYOR -- [16:38] ASKF Başkanı Bıyık’tan Bakan Özlü’ye teşekkür -- [15:22] Çocuklara ve ailelerine madde bağımlılığı anlatıldı -- [15:14] Kaymakam Yelek köylüleri dinledi -- [14:55] “YENİ TÜRKİYE İÇİN SANDIĞA GİDECEĞİZ” --
Gölyaka
Göl ismini Bizans prensesinden alır...

1.3.2017 - 13:29
7896 kez okundu
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
Göl ismini Bizans prensesinden alır...

Düzce’de kuşların göç yolu üzerindeki önemli bir sulak alan olan Efteni Gölü’nün muhteşem güzelliği görenleri büyülüyor.

Doğal güzelliği ve bulunduğu konum ile 150’dan fazla göçmen kuşa ev sahipliği ve Düzce'nin doğusundan doğan Küçük Melen Çayı ile Aksu, Asar ve Uğur derelerinin döküldüğü Efteni Gölü'nde birleşen tüm sular, Büyük Melen Çayı adıyla Melenağzı köyünden Karadeniz'e dökülüyor.

Düzce Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü internet sitesinde göl ile ilgili yapılan paylaşıma göre Efteni Gölü adını Bizans prensesi Eftalya'dan alıyor. Hikayeye göre Bizans ordusu savaştan dönerken gölün kıyısındaki alanda konaklar. Yolda prenses Eftelya’nın ellerinde ve yüzünde yaralar çıkar. Göl kıyısında yerden çıkan sıcak sularla banyo yapan prensesin tüm yaraları ertesi sabah iyileşmeye, cildi güzelleşmeye başlar. Bunu gören imparator, göl kıyısındaki sıcak su kaynaklarının olduğu yere hemen bir hamam inşa edilmesini ister ve prensesin yanına bakıcılarını bırakıp oradan ayrılır. Yaraları iyileşen ve güzelleşen prenses göl üzerinde sandalla gezinirken karşı kıyıdaki dağ eteklerinde yaşayan bir Osmanlı delikanlısına gönlünü kaptırır. Bir gün sevgilisine giderken prensesin kayığı batar ve boğulur. O günden sonra gölün adına Efteni denir.

 

HABER: İSA KELEŞ

Haberin Videosu
Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
7896 kez okundu
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,12

düzcenin bilinmeyen kıymeti

2.3.2017 - 09:48:04

maalesef siyasetçilerimiz,yerel yöneticilerimiz vakıf ve derneklerimiz, iş adamlarımız böylesine önemli bir şifa kaynağı olan kaplıcaları değerlendiremeyiz,yatırımcının kolundan tutup tesisler kurarak kuzuluk gibi kızılcahamam gibi olamayız.. hali hazırda var olan ve yıllardır büyük mücadeleler verip açılan efteni oteli sahibi düzceli olmasına rağmen yemekli toplantı seminer düğün nişan gibi etkinliklerle desteklemeyiz, kapatılan işletmeyi defalarca söz verip sosyal anlamda farklı amaçlar için değerlendirmeyip çürütmeye mahkum ederiz.. yine yıllarca söz verip efteniyi türkiyede örnek bir kompleks haline getiremeyiz işlerimiz hep yavaş ilerler düzceliler olarak el ele vererek bütün işlerin üstesinden gelip projeleri hızlandırmayız.. sonrada komşu illerin hızlı yükselişini izler dururuz
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,73

asabi

1.3.2017 - 16:27:48

nerde video?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

???

1.3.2017 - 15:52:35

Video?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Yamaç paraşütüyle
Çocuklar yamaç paraşütü yaptı
Sevgi evi çocukları, 23 Nisan pikniğinde buluştu