Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[09:37] ROMA KÖPRÜSÜ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR -- [09:18] BAKAN SOYLU AÇIKLADI -- [00:17] KAZANIN ADRESİ DEĞİŞMEDİ -- [20:33] Bu Karar Kabul Edilemez -- [19:54] İYİ PARTİ'DEN İYİ DESTEK! -- [17:26] MECLİS'TE TFF'YE SERT SÖZLER -- [17:10] Doktora programına destek -- [17:07] KARAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ! -- [16:53] BUGÜNDEN İTİBAREN YASAK -- [16:29] DÜZCESPOR YÖNETİMİ İSTANBUL’DA TEYAKKUZDA --
Gümüşova
Ramazan'a özel vaaz programı

Düzce Müftülüğü tarafından düzenlenen 2015 yılı Ramazan ayı teravih öncesi özel vaaz ve irşad programı Gümüşova’da yapıldı...

25.06.2015 10:31:58
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Ramazan'a özel vaaz programı

 

  Düzce Müftülüğü tarafından düzenlenen 2015 yılı Ramazan ayı teravih öncesi özel vaaz ve irşad programı Gümüşova’da yapıldı.

Düzce Müftülüğü tarafından Ramazan’a ayına özel vaaz ve irşad programları sürüyor. Gümüşova ilçesi Merkez Camide düzenlenen ve Düzce Müftüsü Selami Emen’in katıldığı vaaz ve irşat programının konusu İyilikte, kötülükte karşılıksız kalmaz işlendi.

“İnsanın dünyada yapmış olduğu şeylere kendi bedeni şahitlik edecektir” diyen Emen, “Şüphesiz yapılan iyilikler ve kötülükler karşılıksız kalmaz. Bizler bu dünyanın bir imtihan yeri olduğuna inanırız. Kısa bir misafirliğin ardından, her gün binlerce insanı yolcu ettiğimiz ebediyet yurduna bizler de gideceğiz. Ahiret gününe inanmak imanımızın temel esaslarındandır. Orada herkesin dünyada yaptıklarından ya da yapmadıklarından dolayı hesaba çekileceğinden de hiç şüphemiz yoktur. Zira insanların bu dünyada yaptıkları yanına kalacak olsaydı, bu bir haksızlık ve adaletsizlik olurdu. Cenabı Hak, Necm suresinin 31'inci ayetinde şöyle buyurmaktadır; ‘Göklerdeki her şey yerdeki her şey Allah'ındır. Bu, kötülük edenleri yaptıklarıyla cezalandırılması, iyilik edenleri de daha güzeliyle mükafatlandırılması için böyledir’ Yüce Allah, kıyamet gününü mükafatlandırma ve cezalandırma günü olarak tayin etmiş, Enbiya suresinin 47'nci ayetinde şöyle buyurmuştur; ‘Kıyamet günü için, adalet terazileri kuracağız. Öyle ki hiçbir kimseye zerre kadar zulmedilmeyecek, (yapılan iş) bir hardal tanesi ağırlığında olsa onu getirip ortaya koyacağız. Hesap görücü olarak biz yeteriz’ İnsanın dünyada yapmış olduğu şeylere kendi bedeni şahitlik edecektir. Bu husus Nur suresinin 24'üncü ayetinde şöyle açıklanır; ‘İşlemiş oldukları günahtan dolayı dillerinin, ellerinin, ayaklarının kendi aleyhlerine şahitlik edecekleri günde, onlara çok büyük bir azap vardır’ der” dedi.

“Ahirette insan şu beş şeyden sorguya çekilmedikçe Allah’ın huzurundan ayrılamaz” diyen Müftü Selami Emen, konuşmasına şöyle devam etti; “Yüce Allah, ilahi mahkemenin kurulacağı günü, Kur'an-ı Kerim'de muhtelif ayetlerde şöyle haber vermektedir; ‘O gün insanlar amellerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük kabirlerinden çıkacaklardır. Artık kim zerre ağırlığınca bir iyilik yaparsa onun mükâfatını görecek; kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun cezasını görecektir’ ‘Kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı günde, kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün, onlardan herkesin kendisini meşgul edecek bir işi vardır. O gün birtakım yüzler vardır ki, pırıl pırıl parlarlar, gülerler, sevinirler. O gün nice yüzlerde vardır ki toz toprak içindedirler. Onları bir siyahlık bürür’, ‘Her insanın amelini boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız. Oku kitabını! Bu gün, hesap sorucu olarak sana nefsin yeter denilecektir’ Sevgili Peygamberimizin bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır. ‘Ahirette insan şu beş şeyden sorguya çekilmedikçe Allah’ın huzurundan ayrılamaz ömrünü nerede tükettiğinden, gençliğini ne şekilde yıprattığından, malını (servetini) nereden kazandığından ve nerelere harcadığından, bildikleriyle amel edip etmediğinden.”

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR