Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:21] Aday gösterilmeyen Kaşıkoğlu küskün mü? -- [17:59] 2015 - 2016 AKADEMİK YILI BAŞLADI -- [17:55] THY, Düzce’yi tanıtıyor -- [14:51] Polisten sigara kaçakçılarına darbe -- [14:50] Yapı sanatları’ndan ziyaret -- [13:18] Özlü’ye stratejik görev -- [13:17] Burası okul bahçesi -- [13:14] CHP, Kalıcı Konutlarda -- [13:13] Onlarda tepkili... -- [13:11] Müdürler güz dönemine ilişkin brifing verdi --
Gündem
Tehlike büyük, Standart Profil kapanabilir

Düzce?nin 15 senelik en köklü ve istihdamı en yüksek olan fabrikası Standart Profil?de Petro-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı fabrikayı...

25.6.2013 18:22:00 -
3440 kez okundu
0 bekleyen yorum
6 onaylı yorum
Tehlike büyük, Standart Profil kapanabilir

Düzce’nin 15 senelik en köklü ve istihdamı en yüksek olan fabrikası Standart Profil’de Petro-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı fabrikayı ve Düzce’yi çıkmaza soktu. Fabrikanın bir bölümünde üretim durdu ve Manisa’ya taşındı. Düzce’de de çıkar yol aranıyor.

Standart Profil Fabrikası’nda son dönemde yaşanan sendikalaşma faaliyetleri ve grev kararı nedeni ile hem fabrika hem Düzce zor dönemler geçiriyor. Şu anda 2 bin 368 kişiyi bünyesinde çalıştıran ve ayda işçilerinin tamamına toplam 4 milyon maaş veren Standart Profil fabrikası bir bandını kapatarak Manisa’ya taşıdı. Fabrikanın durumu ve yapılan çalışmalar hakkında düzenlenen basın toplantısında Standart Profil  Operasyonlar Direktörü Hakan Özcan, Fabrika Müdürü Sertaç Yılmaz ve İnsan Kaynakları Yönetmeni Olcay Özgiray bilgiler verdiler.

“Sendikanın istekleri ile sürdürülebilirliği sağlamamız mümkün değil”

Standart Profil Operasyonlar Direktörü Hakan Özcan, sendika ile devam eden görüşmelerde istenilenler karşısında sürdürülebilirliğin ve yeni işlerin alınmasının mümkün olmadığını ifade ederek “Standart Profil’in sendikalaşma sürecinden sonra Petrol-İş’le toplu sözleşme süreci yaşıyoruz. Bizlerden herhangi bir açıklama yapılmadı. Hepimizin kabullendiği bir ortak çalışma içinde görüşmelerimiz sürüyor. Geçtiğimiz gün asılan grev kararından sonra birçok haber ve yorum çıktı. Bunları bir yerde açığa kavuşturmak için gerekli görüşmeleri yapmak istedik. Geçen Cuma günü bir görüşme yaptık. Yine anlaşmazlıkla sonuçlandı. Hem genel sekreterimize hem işçi temsilcilerine şunu söyledim. Yapılan taleplerle SP’nin elinde bulunan 12 fabrikanın maliyetlerine bakıldığında Düzce’de sürdürmemiz mümkün değil. En son projemizi buradan transfer kararı aldık. Bulgaristan, Çin ve Manisa ile karşılaştırdığımız zaman Düzce’nin maliyetleri yukarda kalıyor. Bunun sürdürülebilirliği  yok. Bunu açık ifade ettim. Yapılan taleple bizim Düzce ortamında sağladıklarımız konusunda uzlaşmamız gerekiyor. Burada ki şube başkanı olsun sendika yetkilileri olsun arkadaşlarımızın asgari ücretler aldığını çalışma şartlarının ağır olduğu gibi beyanları var. Gerçekten SP burada sağladığı imkanlarla iyi bir durumda değilse öncelikle sorumlusu yöneticilerdir. Ama böyle bir durum yoksa genele bakmak lazım. Her firma sürdürülebilir durumda olmalıdır. Biz burada teklif verirken 8 fabrikada ki maliyetleri göz önünde bulundurarak söylüyoruz. En az maliyet nerdeyse biz ona göre iş alıyoruz. Maliyetleri yukarı çektikçe iş alamamaya başlıyoruz. Tekrar İstanbul’a gidip görüşme yapacağız. İstenilenler karşısında Düzce SP’nin uzun vadede yeni proje alması mümkün değil” dedi.

Grev oylaması yapacağız

Özcan, fabrikada grev oylaması yapılacağına işaret ederek “Bir çok insanın kafası karışık. Bizde grev oylamasına gidelim dedik. Çalışanlarımızı bilgilendirdik. Grev oylaması yapılacak. Sendika grev kararı aldı ama çalışanlar istiyor mu? Bu ciddi bir şey. Bizim zararlarımız, firmaların durması, SP’ye kesilecek cezalar bunun sonu nereye gider bunu tahmin edemiyoruz. Benim burada verebileceğim burada ki anlaşma çerçevesinde en azında burada ki çalışan sayısını sabit tutmaktır. Bu şartlarda biz 2 bin 300 kişi ile çalışamaya şu kadar daha devam ederiz. Devamlı araç değişiyor. 400 kişi ile bir projede çalışıyorduk. Burada ki 400 kişiye yeni proje lazım. Devamı yeni proje alırsanız istihdamı sağlarsınız. 1 buçuk yıl sonra Polo projesi bitecek ve 120 kişi çalışıyor. Aynı projeyi alırsak çalışanlar devam eder. Bunu sağlamak lazım. Bizim çalıştığımız firmalar başkaları ile çalışamaya başlayınca yeni proje gelmiyor. Olmayınca ne yapacağız? Arkadaşlar bu kadar demek zorunda kalıyoruz. Projeler devreden kalkınca iş bitiyor” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin yüzde 33 üstünde maaş veriliyor

Standart Profil Düzce Fabrika Müdürü Sertaç Yılmaz ise fabrika çalışanlarına asgari ücret verildiği yönünde bazı söylemler olduğuna fakat bunun doğru olmadığına dikkat çekerek “Asgari ücret 12 ay üzerinden verilir. SP hakkında yanlış bilgiler olmaya başladığında bilgilendirme yapmamız gerekiyor. SP’de maaş ödemeleri 16 maaş üzerinden yapılıyor. Asgari ücretin yüzde 33 fazlası ödeme yapılıyor. Yakacak yardımcı, yıllık izin, ayakkabı hediye çekleri gibi maliyetleri yüklediğinizde bir çalışanın brüt ücreti bin 416 liraya geliyor. Asgari ücret dile getiriliyor ama 16 ay maaş ücreti dile getirilmiyor. Bu bizim çalışanlarımıza aksatmadan veriyoruz. Bir tarafta bir bilgi var, yüzde 60 gibi, bizde sürdürülebilirlik sağlamaya çalışıyoruz. SP büyüyor gelişiyor. Rakiplerimizde gelişiyor. Bundan 7-8 sene önce Almanya ve Fransa ile mücadele ediyorduk. Konumumuz itibarı ile rahatlıkla üstünlük sağlıyorduk. Avrupa Birliği’nde ki şartların ağırlaşması, maliyetlerin yükselmesi ile bizim rakiplerimiz işçiliğin daha ucuz olduğu Doğu Avrupa ülkelerine fabrika kurdular. Son iki sene içinde Ford Otosan fabrikasından transit projesini alamadık. Çek Cumhuriyeti’nde ki fabrikaya kaptırdık. Reno Clio  projesini kaptırdık. Tek sorun maliyet” şeklinde konuştu.

Grev kararı fabrikaları tedirgin etti

Grev kararı nedeni ile kritik tedarikçi listesine girdiklerini anlatan Fabrika Müdürü Yılmaz, “Asılan grev kararı nedeni ile Mercedes, BMW, Audi, Wolsvogen, ve Ciem’de kritik tedarikçi konumundayız. Bu şu anlama geliyor. Bir müddet iş alamazsınız. Riski yüksek tedarikçisiniz anlamına geliyor. Bir dönem kapıda eylemler düzenlendi. Fabrikanın iç yapısını bilmeden uzun vadeli planlar konusunda fikir sahibi olmadan yapılan eylemler negatif sonuç doğruyor. Audi müşterisini ağırladık o dönemde. Tek fabrika istiyordu. Biz denetleme geçiriyorduk. Teknik olarak hiçbir sorun yaşamadık ama risk faktörü oluştu. Kapı önü eylemleri yüksek risk sınıfında değerlendirildi. 2010 yılında 2 bin 800 kişiydik. Bugün itibarı ile 2 bin 368’e kadar geriledik. Bu maliyetlere biz bu işi götüremeyiz” dedi.

Düzce’ye her ay 4 milyon girdi sağlıyorlar

SP Fabrikası Düzce’ye her ay 4 milyon sıcak para girdisi sağlıyor. Rakamlar hakkında bilgiler veren Yılmaz, “Çalışanlarımızın kıdem ortalaması 15 sene fakat sahada ki değerlerle biz 2012 yılında bu tecrübeyi hissedemedik. Standart Profilin Düzce’ye etkisi tartışılamaz. Bizim aylık ödediğimiz maaş sadece Düzce içinde 4 milyon lira. 2 bin 368 kişi kadro var. Düzce içinde sadece SP’ye çalışan yan sanayi ile 3 bini buluyor. Büyük bir istihdam. Başka boyuta geldiğimizde Düzce fabrikasında belirli maliyet kalemlerimiz var. Hurdamız ve verimliliğimiz. 2012 senesinde 4 milyon Euro’luk kalitesizlik maliyeti cezası ödedik. Planladığımızın üstünde hurda maliyetleri oluştu. Tüm gelir kalemlerini bir araya koyduğunuzda Düzce fabrikasının sürdürülebilirliği mümkün görünmüyor” ifadelerini kullandı.

Çocuk işçi çalıştırmıyoruz

Petrol-İş Sendikası’nın dergisinde SP’de çocuk işçi çalıştırıldığı yönünde iddialar olduğunu söyleyen Yılmaz, “Her hafta Avrupa’nın önde gelen müşterilerinden Opel ve BMW fabrikayı ziyarete geliyorlar. Bizim 3 ay öncesinden etrafı boyamak, düzenlemek gibi bir çaremiz yok Her hafta denetleme  geçiriyoruz.  Bizim çocuk işçi çalıştırdığımız, insani koşullarda çalıştırmadığımız gibi söylemler oluyor. Bunlar şık ve etik değil. Biz askere gitmeyen personel dahi almıyoruz” şeklinde konuştu.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
3440 kez okundu
0 bekleyen yorum
6 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

dikkat asılsız haber

27.6.2013 - 19:32

fabrika düzcede kalacak ve hiç biryere gitmeyecek. Sadece kamuoyu oluşturmaya çalışan bir işveren ile karşı karşıyayız . Iş yerinde yüzde 7 zammı çok gören işveren şimdi sendikayı bertaraf etmek için insanlara sözde yüzde 3 0 zam yapacakmış . Peki sormazlarmı o zaman insana madem bu kadar ücret artırmayı düşünüyorsunuz sözleşme masasında % 7 den yukarı olmaz diye diretmeyin. Ayrıca greve hayır yazılı ilan çalışanlar tarafından verilmemiştir.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

İşçi Temsilcisi

26.6.2013 - 20:11

isteklerimizi anlattık arkadaşlar, bundan ötesi ekmeğini yediğimiz yere ihanet olur.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%40,00

Akıl Adam

26.6.2013 - 20:17

beyler son dönemdeki değişimleri görmüyormusunuz? adam yerine konuluyoruz. Ekmek teknemizi durdurmak kime ne fayda sağlayacak? akıllı olalım lütfen, bu fabrikanın bacası tüttükçe bizler evimize ekmek götüreceğiz.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%60,00

Ekstrüzyon

26.6.2013 - 20:19

yönetim mesajı aldı arkadaşlar, grev intihar olur. farkındamısınız?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

fakir

26.6.2013 - 20:46

Hakan bey ben sana adam olamazsın demedim adam olamazsın dedim.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

işçi

26.6.2013 - 01:24

yalan beyanlar gercekleri konuşun.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Başın sağolsun Düzce'm (VİDEOLU)
Semih Kıbrıs yeniden başkanlığa seçildi
Düzceli vatandaştan cemaat?e afişli tepki
Katliam gibi kaza 6 ölü(yaralıların isimleri belli oldu)
Ölülere bile saygıları yok (VİDEOLU)
Eşini pompalı tüfekle öldürmüş (Videolar)
Böyle bir okulda okumak istemez misiniz?
40 dükkan sular altında, araçlara sele teslim(VİDEOLU)
12 Kasım Düzce Depremi (Fotoğraflı)
11 mahalle, 74 saattir susuz
30.8.2015 17:09:08 -
11 mahalle, 74 saattir susuz
Semih Kıbrıs
28.5.2013 17:55:19 -
Semih Kıbrıs
Aydınpınar yolunda feci kaza: 1 ölü
30.11.2013 23:14:59 - 12:58
Aydınpınar yolunda feci kaza: 1 ölü
Her Mööleyeni almayın
4.9.2015 13:55:28 -
Her Mööleyeni almayın Halk Eğitim Kurs Başvuruları Devam Ediyor