Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:13] “Kendi Markamızı Yaratmalıyız” -- [11:07] Beklenmeyen Yağmur Hazırlıksız Yakaladı -- [10:59] Yağmur Kaza Getirdi -- [09:36] ARABA YATAĞINA DÜZCE İYİ GELİYOR -- [09:35] PENALTI ATIŞLARI İLE FİNALE ÇIKTILAR -- [17:47] DENİZ VE EKİN AİLELERİNİN MUTLU GÜNÜ -- [17:07] Aydın dönemi sona mı eriyor? -- [12:48] Eski Bakanlar Bu Düğünde Buluştu -- [12:25] GÖRKEMLİ DÜĞÜN TÖRENİYLE “EVET” DEDİLER -- [08:09] Ergenlik Çağının En Büyük Tehdidi! --
Gündem
Rekolte düşüşü fındık maliyetini artırdı

2013 fındık rekoltesindeki düşük beklenti sonucu tüm bölgeler ortalaması dönüm başı veriminin baz alınarak yapılan maliyet hesaplamasına göre fındığın kilogram fiyatının 5...

9.07.2013 18:02:00
1011 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Rekolte düşüşü fındık maliyetini artırdı

 

2013 fındık rekoltesindeki düşük beklenti sonucu tüm bölgeler ortalaması dönüm başı veriminin baz alınarak yapılan maliyet hesaplamasına göre fındığın kilogram fiyatının 5.4 TL ye mal olduğu belirlendi

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran yaptığı açıklamada, ülke fındık maliyet ortalamasının yükseldiğini belirterek özellikle Akçakocalı üreticilerin bundan çok daha fazla etkileneceğini vurguladı.

Başaran, rekolte tahminlerinin farklı kaynaklardan farklı tahminler olarak açıklandığını belirterek” Ziraat Odalar birliği olarak her yıl Ordu Ziraat Fakültesi dekanlığına rekolte ölçümü yaptırmaktayız. Geçmiş yıllardaki tahminlerimizin başarı yüzdesi ve yanılgı payının çok düşük olduğu bilinen bir gerçektir. Bu yılda yine Prof. Turan Karadeniz başkanlığında aynı fakülteye yaptırılmış olan rekolte tahminine göre 2013 fındık ürününün 484 bin ton düzeyinde olacağı tespit edilmiştir. Tarım Bakanlığı tahmini rekoltesi 522 bin ton, İhracatçılar Birliğinin ise 643 bin ton civarındadır. Veriler bu rakamların gerçekleşmesinin mümkün olmadığını göstermektedir. Tahmini sonuç ne olursa olsun rekoltenin düşük olduğu aşikar. Bu da üreticinin kilogram maliyetini 5.4 TL seviyelerine yükseltmiştir “ sözleri ile yanıtladı.

Her üç kurumun yaptığı rekolte tahminlerinin sadece Akçakoca ölçeğinde örtüştüğüne dikkat çeken Başaran” Bakanlık, İhracatçılar Birliği ve Odamızın Akçakoca rekolte tahmini 10-12 bin ton aralığındadır. Bu son yılların en düşük rekoltesi olup Akçakoca için dönüm verimi 49 kg seviyesindedir. Bu verim üzerinden maliyet hesaplaması 7.40 rakamlarına ulaşmaktadır. Bu durumda bu yıl fındık kg fiyatının 7.5-8 TL den aşağı olmaması gerekir.” Dedi.

Yeni mahsulün hasatına çok az bir süre kalmış olmasına karşın son günlerde piyasaların 1 TL gibi önemli bir sıçrama yaparak 4.5 seviyesinden 5.5 TL ye çıkmasının manidar olduğuna dikkat çeken Başaran;” Rekoltenin çok düşük olduğunu ihracatçı biliyor. Üreticimize bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Arz fazlası yok. Talep çok. Ürününüzü her türlü ihtiyaçlarınızı erteleyin ve acele edip pazara indirmeyin. Bunu yıllardır söylüyoruz. Mazeretlerinizi erteleyin ve asala emanete fındık vermeyin” dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1011 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Giyim Mağazalarının Arasına Bir Kafe Daha!
Bir Anlık Öfke Bakın Neler Yaptırdı
Bir Daha Kimse Aynısını Yapamayacak
89 Öğrenci İçin Renkli Mezuniyet Töreni
Sosyal Medya Bu İddia İle Çalkalanıyor
HAKSIZ REKABETE MÜSAADE YOK
14.06.2019 - 11:17
HAKSIZ REKABETE MÜSAADE YOK
Bambaşka Bir Düzce Olacak
10.06.2019 - 18:20
Bambaşka Bir Düzce Olacak