Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:41] İKİ KOMŞU İLİMİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR -- [21:01] BAKAN KOCA AÇIKLADI -- [16:29] HİN GÖLET KUŞU YARALI HALDE BULUNDU -- [16:19] YUVADAN DÜŞEN KUŞA ESNAF ŞEFKATİ -- [16:10] İşçi Alımı Kurası Canlı Yayınlanacak -- [16:08] 20 Günlük Yaşam Savaşını Kaybetti -- [14:46] UÇUŞLAR BAŞLIYOR -- [14:14] HEDEF 2. LİG -- [11:59] Köy Yolları Genişletiliyor -- [11:54] Sancaktepe’den Düzce’ye dezenfektan desteği --
Gündem
??Ha deyince dershaneler kapanmaz??

Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneler konusunda ikinci aşamada gerekli olan yasal düzenlemenin son aşamasına gelirken, Düzce Dershaneler Birliği Derneği...

23.10.2013 17:42:44
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
??Ha deyince dershaneler kapanmaz??

Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneler konusunda ikinci aşamada gerekli olan yasal düzenlemenin son aşamasına gelirken, Düzce Dershaneler Birliği Derneği Başkanı Birol Güney,verilen 1 aylık süreç sonrası dershanelerin neyin beklediğine açıklık getirdi.

Değişikliğin ardından mevcut dershanelerin hiçbiri ,TC Milli Eğitim Bakanlığı  ibaresini kullanamayacak. Dershanelerin tabelalarında bu ibareyi kullanması,yasa dışı hale gelecek.Dershanelerin ,'TC Milli Eğitim Bakanlığı' ibaresi içeren tabelalarını ,indirmeleri için, bir ay gibi  bir süre ön görülüyor.Son şeklinin verilmesi için, Başbakanlığın bilgisine sunulan taslak onay alırsa, Hükümet Tasarısı haline getirilip Bakanlar Kurulu'ndan geçirilerek Meclis'e sunulacak.

Dershaneler Birliği  Derneği Başkanı Birol Güney gelinen son bir aylık süreç sonlandıktan sonra izlenecek yolu anlattı.

Dershanelerin her şeyden önce yatırım olarak yaptıkları sözleşmeler olduğu belirten Birol Güney:’’kira sözleşmelerimiz,yayın sözleşmelerimiz,her şeyden önemlisi personelimiz var.Bunları bir tatmine bağlamadan ortaya çıkıp dershaneleri kapatıyorum demek olmaz.’’dedi.

Sınavın adı değişse de sınav varsa eğer biz de dershane olarak öğrencileri yüksek öğretime ve orta öğretime hazırlamaya devam edeceğiz diyen Güney,’’öğrencilerimizin ve velilerimizin için rahat olsun’’sözlerini kaydetti.‘’Dershaneler kapanıyor denildiğinde öğrencilerimiz,velilerimiz hatta personelimiz bundan tedirgin oluyor.İçleri rahat olsun.Dershaneciler dershaneciliğine devam ediyor.Bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığı dışında olsa bile biz eğitimin içinde yer almaya devam edeceğiz.Bakanlığı bağlı bir kuruluş olarak değil,ticari bir kuruluş olarak devam edeceğiz.’’dedi.

Bakanlığa bağlı olmazsa dershanecilik merdiven altına iner diyen Güney,dershaneler ticari bir kuruluş halini alınca zincir dershanelerin daha ön plana çıkacağını belirtti.

Güney,dershanelerin Bakanlığa bağlılığı kalmayınca devletin de kaybı olacağını ifade ederek, dershaneler olarak vergisini veren,faturasını kesen kurumlar olduklarını belirtti.

Belki de devlete bağlı olmamak bizi daha da rahatlatabilir diyen Güney şu sözleri kullandı:‘’Bakanlığın bağlayıcı etkisi var.Bunlar ortadan kalktığında serbest bir meslek grubu gibi çalışacağız.Bu durumda elimiz kolumuz bağlı olmayacak.Belki de daha güzel şeyler yapabileceğiz.’’

Güney,dershanelerin kalkması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın altyapısını güçlendirmesi gerektiğini de belirtti.

Güney:’’dershaneler öğrencilerin kavrayamadığı konuları kavramasında yardımcı oluyor.Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın buna alternatif bir yol oluşturması ve altyapısını güçlendirmesi gerekir.Öyle kaldırıyorum diyince dershaneler kalkmaz.Milli Eğitim’in uyguladığı müfredatla birlikte alternatif programlar geliştirmesi gerekir.O zaman dershanelere ihtiyaç kalmaz,dershanelere kar yapmayınca da kendi başına ayakta kalamaz ve kendiliğinden kapanır.’’dedi.

Değişik isimler altında adeta mantar gibi türeyen etüt merkezlerine de değinen Güney,etüt merkezleri ile dershanelerin farklı yollar izlediğini belirtti.Kitlesel olarak ders verebilen.bütün dersler üzerinden ve bütün konular üzerinden hizmet verebilen kurumlar değildir.Bu sebeple dershaneler ile etüt merkezleri çok farklıdır.Dershanenin işlevini Türkiye’de hiçbir kurum yapacak durumda değildir.’’dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

GÖZÜ YAŞLI TALEBİ YERİNE GETİRDİLER
Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak
Muhtar Sokak Köpeğinin Gazabına Uğradı
DÜZCE BUGÜN DAHA SESSİZ
25.05.2020 - 13:16
DÜZCE BUGÜN DAHA SESSİZ
Jandarma Sahadan Ayrılmıyor
24.05.2020 - 19:33
Jandarma Sahadan Ayrılmıyor
YASAĞI DELENLERE CEZA KESİLDİ
Mantar Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdüler