Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:47] MAGANDALAR ÇOCUK PARKINA DADANDI -- [23:12] Hastanede Hayatını Kaybetti -- [22:56] 3 ARAÇ BİRBİRİNE GİRDİ -- [22:48] JANDARMA'DAN BAŞARILI OPERASYON -- [22:38] 13 YILDIR DOĞRULARI GÖSTERİYOR -- [21:26] Baro Başkanına Suç Duyurusu -- [18:42] Gastronomi yazarı Eray Kılıç Düzce Üniversitesi’nde -- [18:35] Çakırlar Mahallesinde Yol Ağı Genişliyor -- [18:31] Mehdi Eker Geliyor -- [18:30] SEVGİLİSİNİN İŞKENCE ETTİĞİNİ İDDİA ETTİ! --
Gündem
??Ha deyince dershaneler kapanmaz??

Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneler konusunda ikinci aşamada gerekli olan yasal düzenlemenin son aşamasına gelirken, Düzce Dershaneler Birliği Derneği...

23.10.2013 17:42:44
1453 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
??Ha deyince dershaneler kapanmaz??

Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneler konusunda ikinci aşamada gerekli olan yasal düzenlemenin son aşamasına gelirken, Düzce Dershaneler Birliği Derneği Başkanı Birol Güney,verilen 1 aylık süreç sonrası dershanelerin neyin beklediğine açıklık getirdi.

Değişikliğin ardından mevcut dershanelerin hiçbiri ,TC Milli Eğitim Bakanlığı  ibaresini kullanamayacak. Dershanelerin tabelalarında bu ibareyi kullanması,yasa dışı hale gelecek.Dershanelerin ,'TC Milli Eğitim Bakanlığı' ibaresi içeren tabelalarını ,indirmeleri için, bir ay gibi  bir süre ön görülüyor.Son şeklinin verilmesi için, Başbakanlığın bilgisine sunulan taslak onay alırsa, Hükümet Tasarısı haline getirilip Bakanlar Kurulu'ndan geçirilerek Meclis'e sunulacak.

Dershaneler Birliği  Derneği Başkanı Birol Güney gelinen son bir aylık süreç sonlandıktan sonra izlenecek yolu anlattı.

Dershanelerin her şeyden önce yatırım olarak yaptıkları sözleşmeler olduğu belirten Birol Güney:’’kira sözleşmelerimiz,yayın sözleşmelerimiz,her şeyden önemlisi personelimiz var.Bunları bir tatmine bağlamadan ortaya çıkıp dershaneleri kapatıyorum demek olmaz.’’dedi.

Sınavın adı değişse de sınav varsa eğer biz de dershane olarak öğrencileri yüksek öğretime ve orta öğretime hazırlamaya devam edeceğiz diyen Güney,’’öğrencilerimizin ve velilerimizin için rahat olsun’’sözlerini kaydetti.‘’Dershaneler kapanıyor denildiğinde öğrencilerimiz,velilerimiz hatta personelimiz bundan tedirgin oluyor.İçleri rahat olsun.Dershaneciler dershaneciliğine devam ediyor.Bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığı dışında olsa bile biz eğitimin içinde yer almaya devam edeceğiz.Bakanlığı bağlı bir kuruluş olarak değil,ticari bir kuruluş olarak devam edeceğiz.’’dedi.

Bakanlığa bağlı olmazsa dershanecilik merdiven altına iner diyen Güney,dershaneler ticari bir kuruluş halini alınca zincir dershanelerin daha ön plana çıkacağını belirtti.

Güney,dershanelerin Bakanlığa bağlılığı kalmayınca devletin de kaybı olacağını ifade ederek, dershaneler olarak vergisini veren,faturasını kesen kurumlar olduklarını belirtti.

Belki de devlete bağlı olmamak bizi daha da rahatlatabilir diyen Güney şu sözleri kullandı:‘’Bakanlığın bağlayıcı etkisi var.Bunlar ortadan kalktığında serbest bir meslek grubu gibi çalışacağız.Bu durumda elimiz kolumuz bağlı olmayacak.Belki de daha güzel şeyler yapabileceğiz.’’

Güney,dershanelerin kalkması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın altyapısını güçlendirmesi gerektiğini de belirtti.

Güney:’’dershaneler öğrencilerin kavrayamadığı konuları kavramasında yardımcı oluyor.Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın buna alternatif bir yol oluşturması ve altyapısını güçlendirmesi gerekir.Öyle kaldırıyorum diyince dershaneler kalkmaz.Milli Eğitim’in uyguladığı müfredatla birlikte alternatif programlar geliştirmesi gerekir.O zaman dershanelere ihtiyaç kalmaz,dershanelere kar yapmayınca da kendi başına ayakta kalamaz ve kendiliğinden kapanır.’’dedi.

Değişik isimler altında adeta mantar gibi türeyen etüt merkezlerine de değinen Güney,etüt merkezleri ile dershanelerin farklı yollar izlediğini belirtti.Kitlesel olarak ders verebilen.bütün dersler üzerinden ve bütün konular üzerinden hizmet verebilen kurumlar değildir.Bu sebeple dershaneler ile etüt merkezleri çok farklıdır.Dershanenin işlevini Türkiye’de hiçbir kurum yapacak durumda değildir.’’dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1453 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

HEM HIZLI, HEM UCUZ ÇÖZÜM
17.10.2019 - 11:40
HEM HIZLI, HEM UCUZ ÇÖZÜM
İlk Canlı Yayına Büyük İlgi
Özlü, Dar Gelirliler İçin TOKİ İle Görüşecek
STK’ların Lideri Düzce’de
21.10.2019 - 16:22
STK’ların Lideri Düzce’de
PROJENİN DETAYLARINI İLK KEZ AÇIKLADI
 GÜNER YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ
Özkan Çakır Oğlunu Evlendiriyor