Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:12] Elleriyle Şekillendirdikleri Tohumları Memleketlerine Ekecekler -- [10:04] EREĞLİ’DEN MADALYALAR İLE DÖNDÜLER -- [09:48] Akçakocalı vatandaş Ne Umdu Ne Buldu -- [22:11] ADRENALİN KALDIĞI YERDEN DEVAM... -- [22:07] AKÇAKOCA TOPARLANIYOR -- [22:02] BAŞKENT SALLANDI -- [21:56] YALNIZ YAŞAYAN ADAM ÖLÜ BULUNDU -- [14:51] Hasan Muslu Vefat Etti -- [11:28] FINDIK İŞÇİLERİNİ TAŞIYAN TRAKTÖR DEVRİLDİ -- [18:49] 5 Ayda Neler Yaptılar? --
Gündem
Depremde en son o bulundu! 46 gün sonra oğlunu buldu

12 Kasım 1999 Düzce depreminin ardından 14 yıl geçti...

12.11.2013 13:07:00
2182 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Depremde en son o bulundu! 46 gün sonra oğlunu buldu

 

12 Kasım 1999 Düzce depreminin ardından 14 yıl geçti. Bu 14 yıllık süreç içerisinde bir çok aile bir çok vatandaş depremler birlikte hayatları değişti. 1999 Düzce depreminde en büyük yarayı Kaynaşlı aldı.

Kaynaşlılı Mehmet Canazlar  o büyük yarayı alanlardan bir tanesi. Canazlar depremde oğlunu kaybetti. Mehmet Canazlar’ın oğlu depremde evden ekmek almaya diye çıktı ve kendisinden bir  daha haber alınamadı. O günden sonra aile çocuklarını aramaya koyuldu. Her yere afişler asıldı. Deprem’de kayboldu Şahin Canazlar diye. Ama bir umut bir ışık beklediler her noktadan her insandan. O umut 28 Aralıkta deprem enkazlarının kaldırılması ile söndü.

Şahin Canazlar 5 katlı bir binanın altına kalarak deprem şehidi olmuştu. Aile biraz umutluydu çocuklarının sağ olmasından ama bu haberde onları sevindirdi. Biraz da olsa mutlu oldular. Çocuklarının bir mezarı olması ve her zaman onları ziyaret etmeye gitmeleri biraz da olsa onları mutlu etti. Deprem Şehidi Şahin Canazlar için ailesi mevlit düzenliyor. Her hafta mezarı başında ziyarete gidiliyor. O akıllarda hep tutuluyor. Oğlunu bir 12 Kasım Düzce depreminde kaybeden Mehmet Canazlar anlatıyor olay gününü gözü yaşlı haliyle…

“Bugün 12 Kasımı anacağız. Çok büyük bir acı var. Konuşacak durumda değilim. O akşam milli maç vardı. Onu izlemek için kahveye gittim. Bekliyorduk maç saatini. O anda deprem oldu. Nasıl oldu anlayamadık. Kahveden ilk çıkan ben oldum. Benden başka kimse çıkamadı. Hepsi put kesildi. Bir tek ben asfalta çıktım. O an kendimi yerde buldum. Çıkarken bile emekleyerek çıktım. Daha bir sarsıntı geçti. Duran kamyonlar bile ters döndü.  O kadar şiddetliydi. Ayağa kalktım tekrar yere düştüm. Gittim birkaç kişiyi kurtardım. Kurtardıktan sonra ev aklıma geldi. Ev aklıma gelir gelmez kimseye bakamadım. Kurtaramadım direk eve gittim. Baktım çocuklar iyi. 4 katlı binamız vardı. Biraderler oradaydı. Benim kızımda oradaydı.

Depremde 4 katlı bina tek kata düşmüştü. Kızım 4. Katta oturuyordu. Balkondan yere iniyorlar.              3 kat aşağıya inmişler. O akşam bana ekmek almaya diye çıkmış. Ben babama da bir bakayım demiş. Evden çıkış o çıkış. Beni de arıyor bulamıyor. Yolda bina üzerine yıkılıyor. Bir müddet hastane falan aradık. Çok hastanelere gittik. Ama bulamadık. Ümidi kestik biraz. Enkaz kaldırılmaya başlandığında kepçeler buluyor benim çocuğumu. 46 gün sonra bulundu. Düzce’de deprem şehidi en çok benim çocuk bulunuyor. Kendisine ulaştığım için çok mutluyum. Ama bulunmasaydı ben halen daha çocuğumu arayacaktım. Acaba hastanede mi acaba bir başkası mı aldı götürdü. Başkası mı kaçırdı. Akli dengesi mi yok. Birisi evlatlık mı aldı. Ödlümü, enkazda mı gitti. Ben hala arayacaktım. Ama şimdi bir mezarı var. Her Cuma geliyoruz. Burada dua ediyorum. En azından bir mezarı var. Annesi de çok üzüldü o günden bu yana rahatsız. İlaçlarla ayakta durmaya çalışıyor. Oğlum o zamanlar 13 yaşındaydı. Allah bir daha bu durumu kimseye vermesin. Bu büyük bir acı. Ölenlere Allahtan rahmet diliyorum. Kalanlara sağlık sıhhat diliyorum” dedi.

Depremde ölen Şahin Canazlar’ın annesi Kezban Canazlar ise gözü yaşlı her yıl acılarının daha da büyüdüğünü anlatıyor. Gözleri sürekli ağlamaklı olduğunu anlatıyor. Oğullarını kaybetmelerinin ardından zor günler geçirdiklerini belirtiyor… “ Oğlum babasına bakmak için ceketini aldı çıktı. Bende dedim ki git babana da ekmek al. Akşam gelince evde ekmek yok demiştim. Oda çıktı evden. Onun çıkmasının ardından 6-7 dakika sonra bir deprem vurdu. Her yer sallandı. Her yer yıkıldı. İnsanlar biranda çığlıklar atmaya başladı. Aklıma hemen şahinler Mehmet geldi. Mehmet’in iyi olduğunu görünce oğlumu düşünmeye başladık. Depremin ardından uzun süre onu aradık. Afişler astık her yere. Ama bulamadık. Enkazlar kaldırılırken 46 gün sonra oğlum bir enkazın altına bulundu. Zor günler geçirdik. Ama buna da şükür. Allah ölenlere rahmet geride kalanlara sağlık versin” dedi. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
2182 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Azade Ay Kimin Safında?
19.08.2019 - 18:35
Azade Ay Kimin Safında?
Sokak Hayvanları İçin Toplandılar
TMO Randevuları Alıyor
19.08.2019 - 18:53
TMO Randevuları Alıyor
Park Çöp İçinde
20.08.2019 - 10:55
Park Çöp İçinde
Çok Kuvvetli Geliyor
20.08.2019 - 17:34
Çok Kuvvetli Geliyor
5 Ayda Neler Yaptılar?
22.08.2019 - 17:57
5 Ayda Neler Yaptılar?
Paçaları sıvayıp devam ettiler