Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:41] İKİ KOMŞU İLİMİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR -- [21:01] BAKAN KOCA AÇIKLADI -- [16:29] HİN GÖLET KUŞU YARALI HALDE BULUNDU -- [16:19] YUVADAN DÜŞEN KUŞA ESNAF ŞEFKATİ -- [16:10] İşçi Alımı Kurası Canlı Yayınlanacak -- [16:08] 20 Günlük Yaşam Savaşını Kaybetti -- [14:46] UÇUŞLAR BAŞLIYOR -- [14:14] HEDEF 2. LİG -- [11:59] Köy Yolları Genişletiliyor -- [11:54] Sancaktepe’den Düzce’ye dezenfektan desteği --
Gündem
Eğitim sendikaları dershaneler yasasını eleştirdi

Düzce?de faaliyet gösteren eğitim sendikaları ortak bir basın açıklaması yaparak mecliste görüşülen dershaneler yasa tasar ile ilgili kaygılarını...

24.02.2014 16:31:20
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
Eğitim sendikaları dershaneler yasasını eleştirdi

Düzce’de faaliyet gösteren eğitim sendikaları ortak bir basın açıklaması yaparak mecliste görüşülen dershaneler yasa tasar ile ilgili  kaygılarını dile getirerek tepkilerini yarın yapacakları eylemle dile getireceklerini belirtti.

Düzce’de faaliyet gösteren eğitim sendikaları temsilcileri bir araya gelerek, dershaneler ile ilgili yasa tasarısı hakkındaki tedirginliklerini bildirdiler. Sendikalar adına açıklama yapan Türk Eğitim Sen Başkanı Osman Çakmak, bu tasarı ile atamalara siyasetin karışacağını iddia etti.

 

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Osman Çakmak, Eğitim Sen Şube Başkanı Fevzi İpek,, Eğitim İş Şube Başkanı Zeki Bayram, Bağımsız Eğitim Sen Şube Başkanı Güngör Dinç,, Demokratik Eğitimciler Sen Şube Başkanı Enver Şahin  ve Aktif Eğitim Sen Düzce Şube Başkanı Arif Önemli  bugün bir araya gelerek, bu hafta meclise gelecek olan dershaneler ile ilgili yasa tasarısı hakkında açıklamalarda bulundular. Sendikalar adına konuşan Türk Eğitim Sen Başkanı Osman Çakmak, milli eğitimdeki yönetici atamalarının siyasileşmeyi beraberinde getireceğini belirtti.

 

Liyakat değil siyasal tercihler öne çıkacak

 

Çakmak, “ Tasarıya göre yöneticilikte 4 yılını dolduran tüm idarecilerin başka bir işleme gerek kalmaksızın yöneticilikleri sona erecek ve yeni görevlendirmeler milli eğitim müdürünün teklifiyle vali tarafından yapılacak. Bu, milli eğitimdeki tüm yönetici atamalarında liyakatın ikinci plana atılarak atamaların siyasileşmesini de beraberinde getirecektir. Biz eğitim camiasına baktığımızda, hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun, Türkiye’nin geleceğine sevdalı, samimi, fedakar bir topluluk görüyoruz. Yapılacak bu siyasi atamalar, eğitim camiasının birliğine ciddi bir darbe vuracaktır.” Dedi.

Yıllardır atama bekleyen öğretmenlere haksızlık değil mi?

Tasarıdaki diğer bir hususun, dershane öğretmenlerinin KPSS şartı aranmadan mülakatla öğretmenliğe atanmak olduğunu söyleyen Çakmak, yıllardır atanmak için MEB’in kapısında bekleyen, atanmadığı için intihar eden öğretmenlere nasıl açıklanacağını sordu.

Bu yasa tasarısı ile bölgesel eşitsizlikler daha da artacak

Çakmak, “ Hukuk devleti olduğunu iddia eden bir ülkede böyle bir şeyin değil yasa tasarısı haline gelmesi konuşulması bile büyük ayıptır. Ayrıca bu uygulama sınav sisteminin halen devam ediyor olması, bölgesel farklılıklar ve öğretmen açığı gibi nedenlerle eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmamış olması velilerin çocuklarının ekonomik düzeylerini artırmak adına başka arayışlar içine girmesine neden olacak, özel derslere olan talebi artıracak, merdiven altı dershaneciliği tetikleyecektir.” Şeklinde konuştu.

İnsanların siyasi düşüncelerine, hayat görüşlerine, inançlarına göre ayrıma tabi tutulmasının insanlık ayıbı olduğunu vurgulayan Çakmak, yarın saat 16:00 da Anıt Park Meydanında  bu yasa tasarısına olan tepkilerini dile getireceklerini belirtti.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%66,67

ahmet

28.2.2014 - 10:09

Panik yapmayın eğitim bir senliler. Aktifler Gümbür gümbür geliyorlar.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%63,16

akçakocalı

25.2.2014 - 10:51

HAH HAH HAAYYY ALLAH NELERE KAADİRSİN YARABBİİM. TENCERE DİBİN KARA SENİNKİ BENDEN KARA, YAHU KARDEŞİM 35-40 ÜYELİ AKTİF SEN BAŞKANINA BAKARMISINIZ ARİF ÖNEMLİ KANUNSUZ OLARAK HİÇ BİR SINAVA MÜLAKATA TABİ OLMAKSIZIN OKUL MÜDÜRÜ OL ŞİMDİ ABİLER HÜKÜMETLE TERS DÜŞTÜLER DİYE ÇIK ORADA YENİ ÇIKACAK YASAYA KARŞI KAYGI BİLDİR YAHU SİZ BU EĞİTİM CAMİASINI APTALMI SANIYORSUNUZ YOKSA ADAM YERİNE Mİ KOYMUYORSUNUZ. YUH ARTIK

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

GÖZÜ YAŞLI TALEBİ YERİNE GETİRDİLER
Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak
Muhtar Sokak Köpeğinin Gazabına Uğradı
DÜZCE BUGÜN DAHA SESSİZ
25.05.2020 - 13:16
DÜZCE BUGÜN DAHA SESSİZ
Jandarma Sahadan Ayrılmıyor
24.05.2020 - 19:33
Jandarma Sahadan Ayrılmıyor
YASAĞI DELENLERE CEZA KESİLDİ
Mantar Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdüler