Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[22:32] BAKAN KOCA AÇIKLADI -- [18:30] Tüm otobüslere genel bakım yapıldı -- [17:29] KISITLAMA GÜNÜ TRAFİK KAZASI -- [17:21] Anons ve sıra numarasına göre binilecek -- [17:13] Ulusal Basında Geniş Yer Buldu -- [16:43] 100'E YAKIN KAZADA 33 CAN KAYBI -- [16:40] Ulaşım Tedbirli Olarak Başlayacak -- [16:36] Mantar Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdüler -- [15:13] HASTANELERDE SALGIN TEDBİRLERİ GEVŞETİLECEK -- [14:19] Düzce Hiç Bu Kadar Sessiz Olmamıştı --
Gündem
Bakan Kılıç: Düzce'deki olaydan sonra başvurular arttı

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, A Haber ve TRT Haber'in canlı yayınlarında yaptığı açıklamalarda özel yurtlarda yaşanan sıkıntılardan...

9.03.2014 16:00:00
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Bakan Kılıç: Düzce'deki olaydan sonra başvurular arttı

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, A Haber ve TRT Haber'in canlı yayınlarında yaptığı açıklamalarda özel yurtlarda yaşanan sıkıntılardan ve Bakanlığın bu noktada atacağı adımlardan bahsetti.

Bakan Kılıç, son günlerde basına yansıyan özel yurt sorunlarına ilişkin olarak "Bir tek öğrencimizin dahi mağdur olmaması adına tüm adımları atacak güçteyiz" dedi.

"KAPASİTE ARTIRILACAK"

İlk olarak A Haber'in konuğu olan Bakan Kılıç, 2002 yılından bu yana devletin yurtlarında devrim niteliğinde değişimler yaşandığına dikkat çekerek, "2002 yılında 180 bin civarında olan kapasite durumu, bugün itibariyle 310 bini geçmiş durumda. Şu an inşa çalışmaları devam eden 20yurdumuzu daha sisteme dahil ettiğimizde, bu kapasitenin 10 bin kişi daha artmasını sağlayacağız" dedi.

"ÖZEL YURTLARDA SORUN YAŞAYAN BİZE ULAŞSIN"

Bakan Kılıç , son dönemlerde basına da yansıdığı üzere özel yurtlarda bazı sıkıntıların yaşanmaya başladığını dile getirerek, şöyle devam etti: "Bir konuyu çok net ifade etmek isterim. Devletimizin şefkatli gücü, her üniversite öğrencimize sahip çıkacak düzeydedir. Özel yurtlarda sorun yaşayan genç kardeşlerimiz, bize ulaşmaları durumunda tüm imkanlarımızı kullanarak onların bu mağduriyetlerini gidereceğimizden emin olsun. Hepsini, KYK yurtlarında misafir edebilecek durumdayız. Bu noktada ailelerin de içi rahat olsun."

ERDOĞAN'DAN OTEL MÜJDESİ

Öte yandan, Bakan Kılıç'ın açıklamaları sonrası Başbakan Erdoğan da Şanlıurfa mitinginde konuya ilişkin konuştu. Konuşmasında cemaat yurtlarında kalan öğrencilere seslenen Erdoğan, “Devlet yurtlarında boş yerleri tespit ettik. Hemen başvurun. Eğer Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında yer yoksa sizleri otellerde ağırlayacağız. Bunların zulmüne siz asla muhatap etmeyeceğiz” dedi.

"SON GÜNLERDE YURTLARA TALEP ARTTI"

Bakan Kılıç, "Size bu yönde iletilen somut bir olay oldu mu?" sorusuna verdiği cevapta, Sivas ve Düzce'de yaşanılan olayları hatırlatarak, "Bize gelen çok sayıda başvuru var. KYK Genel Müdürü ile de sürekli iletişim halindeyiz. Yurtlarımız için son günlerde önemli bir talep artışı yaşandı. Bazı noktalarda, öğrencilerin gece geç saatlerde uyandırılarak 'Hükümet ve başbakan aleyhinde toplu beddua edilecek' gibi yakışıksız taleplerde bulunulduğuna dair bilgiler geliyor. Bu gibi ortamlarda bulunmak istemeyen öğrencilerimizin bu tür isteklere boyun eğmesine izin vermeyiz" şeklinde konuştu.

"ÜCRETSİZ SAĞLIK TARAMASI YAPIYORUZ"

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, yurtlarda sadece barınma noktasında görev üstlenmediğini belirten Bakan Kılıç, Kardeşlerimizin sosyal ve kültürel açıdan da en iyi noktaya ulaşmaları için çalışıyor, onlara bu yönde de hizmet veriyoruz. Yakın zaman önce Sağlık Bakanlığı ile imzaladığımız protokol çerçevesinde, tamamen isteğe bağlı olarak gençlerimize sağlık taraması yapmaya başladık. Cilt, göz, ağız ve diş sağılığı olmak üzere 3 temel dalda yapılacak taramalar pilot illerde başladı. Anne ve babası hekim olan birisi olarak sağlıkta erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Amacımız, gençlerimizin sağlığı için yapacağımız çalışmalarla, gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek bazı olumsuzlukların şimdiden önüne geçmek" dedi.

"ÖZEL SEKTÖRLE ÇALIŞACAĞIZ"

Yurtların kapasitesinin arttırılmasına yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığı sorusunu da yanıtlayan Bakan Kılıç, günümüz dünyasında ekonomik açıdan devletin ve özel sektörün güç birliği içerisinde önemli yatırımlar yaptığına dikkati çekti.

Özel sektörle 'kiralama' yoluyla işbirliğine imza atacaklarını dile getiren Bakan Kılıç, "15 yıllık bir anlaşma imzalanacak. Son detayları çalışıyoruz. Standartları yüksek tutuyoruz. Ön protokolün ardından özel sektör yurdu yapıp bize teslim edecek. Biz de o yurdu 15 yıl kiralayıp işleteceğiz. Bu konuda şunu da belirtmek isterim ki, biz tarih verdiğimiz her işi zamanında bitiririz. Yurtların inşa konusunda da temelini atarken hangi tarihi söylediysek, bitişi için de o tarihi söylüyoruz" şeklinde konuştu.

"KAPASİTE ARTTIKÇA KONFOR DA ARTACAK"

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, mevcut yurtların sunduğu hizmetler konusunda da açıklamalar yaparak, "En iyi şekilde, en üst düzeyde konforla hizmet vermenin çabası içerisindeyiz. Yurtlarımızın hepsinde güvenli ücretsiz internet hizmeti sağlıyoruz. Binlerce çamaşır makinesi, on binlerce buzdolabı yurtlarımızda öğrencilerimizin hizmetine sunuldu. Kapasitemiz arttıkça, konfor seviyemiz de aynı doğrultuda artacak" dedi. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Valilikten Kısıtlama Açıklaması
Mayıs ayında Düzce'ye kar yağdı
5 HAYVANINI KAYBETMİŞTİ
23.05.2020 - 11:47
5 HAYVANINI KAYBETMİŞTİ
KISITLAMADA BU İSTASYONLAR AÇIK OLACAK
Düzce'de Kuş Uçurtulmuyor
23.05.2020 - 15:16
Düzce'de Kuş Uçurtulmuyor
GÖZÜ YAŞLI TALEBİ YERİNE GETİRDİLER
Korona Çalışmalarını Anlattı