Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[20:10] Ekipler Durmaksızın Çalışıyor -- [19:54] Tablet Üzerinden Genel Tarama -- [19:29] 51 okulda başarıya bir adım sınavı yapıldı -- [18:49] Kapoğlu Emirhan’a forma hediye etti -- [18:43] Otomobil Yoldan Çıktı: 3 Yaral -- [15:26] HIRSIZLAR GÜVENLİK KAMERASINA YAKALANDI -- [11:00] Kardüz Yaylası’nda kar kalınlığı 2.5 metreye ulaştı -- [09:31] Topuk Yaylası'ndaki göletin yüzeyi buz tuttu -- [21:26] Teknik heyet ve topçu eşleri galibiyeti kutladı -- [19:24] ALKIŞLAR DÜZCESPOR TARAFTARINA --
Gündem
Çelebi: Düzce?deki tüm kurum ve kuruluşların yapılanlara ?gölge olmamasını? istiyoruz

Eğitim-Bir-Sen Düzce Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi yazılı bir açıklama yayınlayarak 2013 -2014 eğitim-öğretim yılını değerlendirdi...

18.06.2014 16:18:56
1039 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Çelebi: Düzce?deki tüm kurum ve kuruluşların yapılanlara ?gölge olmamasını? istiyoruz

Eğitim-Bir-Sen Düzce Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi yazılı bir açıklama yayınlayarak 2013 -2014 eğitim-öğretim yılını değerlendirdi. Türkiye genelinde başarılı bir şekilde uygulanan 4+4+4 yeni eğitim sisteminin, Düzce’de bazı fiziksel sıkıntılardan ve müdahalelerden dolayı tam olarak hayata geçirilemediğini söyleyen Çelebi, “ Önümüzdeki sene tamamlanacak olan yatırımlarla yaşanan sıkıntıların sona ereceğini ümit ediyoruz” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Düzce Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi, yayınladığı yazılı bir açıklama ile 2013- 2014 eğitim yılını değerlendirdi.  2014-2015 eğitim yılı ile ilgili sendikanın  beklentisini açıklayan Çelebi, “ Bu yıl, 28 Şubat bakiyesi 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimin sonlandırılması ve eğitimin kesintili hale getirilerek kademelendirilmesi amacıyla hayata geçirilen, bazı çevrelerin 28 Şubat ruhunun yok edilmesi dolayısıyla tepki gösterdiği 4+4+4 yeni eğitim sistemi, eğitim çalışanlarını ilgilendiren mevzuat çalışmalarında gecikmelerden etkilenmemiş, felaket tellallarına rağmen ikinci yılında başarı testini geçmiştir.” dedi.

Yapılanlara gölge olmasınlar

Tüm Türkiye’de başarılı bir şekilde uygulanan 4+4+4 eğitim sistemi Düzce’mizde bazı fiziksel sıkıntılardan ve müdahalelerden dolayı maalesef tam olarak hayata geçirilememiştir diyen Çelebi, “  Bu sene ve önümüzdeki sene tamamlanacak olan yatırımlarla yaşanan sıkıntıların sona ereceğini ümit ediyoruz. Düzce’deki tüm kurum ve kuruluşların yapılanlara “gölge olmamasını”, aksine eğitim-öğretim adına ellerinden gelen bütün desteği vermelerini bekliyoruz “ dedi.

Vali Su’dan  destek bekliyoruz

Yatırımların yeni eğitim yılına yetişmesi için destek beklediklerini söyleyen Çelebi, “ Düzce’de 2014 yılı için toplam 36 okul ve eklentisi için 55 milyon TL bütçe gönderilmiştir. Bu okullardan birinin teslimi yapılmış, 18 okul ve eklentisinin yaz sonuna kadar teslimi yapılacaktır. Yine 7 okul ve eklentisi için sözleşme bitiriş tarihleri eylül-ekim aylardır. Bu okullarımızın da 2014/2015 eğitim-öğretim yılına yetişmesi için başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm yetkililerden destek bekliyoruz.  Bu okullara kaynak sağlanması konusunda emeği geçen başta Düzce Milletvekillerimize, Düzce Valisi Ali İhsan Su’ya ve eski Valimiz Adnan Yılmaz’a teşekkür ediyoruz.”

Birinci dönem büyük işlere imza atıldı

“ Birinci dönem, ülkemizde kadınların eğitim ve çalışma hayatının önüne konulan en büyük bariyer olan, başörtülü kadınlara devlet eliyle şiddetin sembolü haline dönüşen, kamusal alan yalanının sona ermesinin çok önemli, bir kazanım olduğunu belirten Çelebi, “  28 Şubat mağduru eğitim çalışanlarının görevlerine iadesi, toplum mühendisliği uygulaması olan andımız uygulamasının kaldırılması, okullarda imkânlar ölçüsünde ibadet yerleri tahsisi, yeni sisteme uygun okul dönüşümlerinin yapılması, şube müdürlüğü görevde yükselme sınavının yapılarak atamaların gerçekleştirildiğini ifade etti.

Taşra teşkilatı üst yönetici atamalarının geri kalanları ivedilikle yapılmalıdır

6528 sayılı Kanun sonrasında Bakanlığın il ve ilçe teşkilatlarında üst görevlerdeki pek çok açık kadro halen atama beklemekte olduğunun altını çizen Eğitim Bir Sen Düzce Şube Başkanı Çelebi, “ Yasa gereği Eğitim Uzmanı kadrosuna kaydırılan yöneticilerin yerine yeni/yeniden atamalar yapılmadığı için, belirsizlikler, eğitimin son iki ayında işlerin oluruna bırakılmasına neden olmuş ve bu durum eğitim çalışanlarını olumsuz yönde etkilemiştir. Yeni eğitim-öğretim yılına sorunsuz girilmesi için il milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürü atamalarının Haziran ayında, öncelikle ve ivedilikle yapılması gerekmektedir.

Görevlendirmeler okullar açılmadan 1 ay önce tamamlanmalı

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik 10/06/2014 tarihli ve 29026 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Çok daha önce yayınlanması beklenen yönetmeliğin bu kadar geç yayınlanması birçok belirsizliği beraberinde getirmiştir. Zira eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle birlikte öğrenci ve öğretmenlerin yanında yöneticilerin de yaz dönemi izinlerini kullanacağı bir zaman diliminde yeni yönetmeliğin geç yayınlanmış olması ve içeriğinden hareketle kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde yürütülememesi ihtimali belirsizlik oluşturmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı yönetici görevlendirme kılavuzu eğitim camiasını hayal kırıklığına uğratmıştır. Yöneticilerin görevlendirilme süreleri neredeyse okulların açılması ile aynı zaman dilimlerine denk gelmiştir. Bu durum büyük bir kaos yaşanmasına davetiye çıkarmaktadır. İdarecilerin görevlendirilmeleri yaz tatilinde, hatta okullar açılmadan en az bir ay önce mutlaka bitirilmesi gerekmektedir.

Öğretmen atama yer değiştirme yönetmeliği acilen çıkarılmalıdır

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin yayınlamasının üzerinden 3 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği hâlâ çıkmamıştır. Mezkûr yönetmelik özellikle isteğe bağlı il içi ve il dışı yer değiştirme, özür durumuna bağlı yer değiştirmelerde yaşanan sorunların çözümünde yetersiz kalmıştır. Yer değiştirme uygulamasında yaşanan atama sorunlarının en aza indirilmesinde becayiş sistemi ise olmazsa olmaz hale gelmiştir. Yönetmelik çalışmasına paydaşlarla birlikte son şekli verilmeli ve gerekli değişiklikler yapılarak bir an evvel yayınlanmalıdır.

Yeni mağduriyetler oluşmaması için norm kadro yönetmeliği yayınlanmalıdır

Eğitim sisteminde, okul dönüşümleri gibi önemli değişim süreçleri yaşanmasına karşın, eğitim kurumlarındaki yönetici ve öğretmen normları ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılmadığından, işleyiş ve uygulamalara bağlı ciddi sorunlarla birlikte hukuki sorunların da yaşanmasına neden olunmaktadır. Binlerce öğretmen ve yöneticinin mağduriyetine neden olan norm kadro yönetmeliğinin, sadece öğretmen ve yöneticileri değil, Bakanlığın diğer personelini de kapsayacak şekilde ivedilikle yeniden düzenlenmeli ve acilen çıkarılmalıdır.

Görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavları ayrı tarihlerde yapılmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik yayınlanmış ve uzun yıllar yapılmayan şube müdürlüğüne yükselme sınavları yapılmıştır. Bu sınavın yapılmasını, eğitim çalışanlarının kariyer yükselmelerinde olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bununla birlikte memur ve şefliğe yükselmek için görevde yükselme, mühendis, tekniker ve teknisyenlik için unvan değişikliği sınavları farklı tarihlerde gerçekleştirilmeli, sınavlara ilişkin konu başlıklarıyla sınavdaki ağırlıklarını içeren kılavuz bir an önce yayınlanmalıdır.

Öğrencilerin inanç özgürlüğünü sınırlayan kılık kıyafet sorunu çözülmelidir

Kasım 2012’de Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklikle imam hatip ortaokulları ve liseleri ile çok programlı liselerin imam hatip programlarında tüm derslerde kız öğrencilere hakları iade edilmiş, inancı gereği başını örtmek isteyen öğrencilere dayatmadan vazgeçilmiştir. Ortaokul ve liselerde ise sadece seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecekleri hüküm altına alınarak, ders merkezli özgürlük anlayışı gibi ucube bir yaklaşım meşrulaştırılmaya çalışılmıştır. Bakanlık, hiçbir öğrencinin inanç özgürlüğünü kısıtlamamalı, yönetmelikteki sınırlamayı kaldırarak, kız öğrencilerin haklarını toptan iade etmelidir.

Eğitim çalışanlarına yönelik kılık kıyafet sınırlaması kaldırılmalıdır

Kamuda çalışan kadınlara uygulanan başörtüsü yasağının, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen’in çeşitli eylem ve etkinlikleri sonrası 12 milyon 300 bin imzayla toplumun iradesini yansıtmasıyla ortadan kaldırılması, hem kamuoyu hem de çalışanlar tarafından son derece olumlu karşılanmıştır. 1982 yılından kalma darbe döneminin iklimini yansıtan kamu personeline yönelik kılık ve kıyafet yönetmeliği topyekûn olarak değerlendirilmeli, bir an önce değiştirilerek, çalışanların saçı, bıyığı, ayakkabı topuk boyu, pantolonunun kumaşı, kazağının yakası gibi birçok gereksiz ve gülünç ayrıntılar ortadan kaldırılmalıdır.

Atanacak öğretmen sayısı öğretmen açığını kapatmalıdır

Eğitim sistemindeki reformları kalıcı kılacak olan, okullarda boş ders kalmaması ve sınıflarda sadece kadrolu öğretmenlerin olmasıdır. Bir yanda atama bekleyen yüz binlerce öğretmen ve diğer yanda yüz binden fazla öğretmen açığı bulunmaktadır. Ağustos’ta ataması yapılacak öğretmen sayısı en az 100 bine çıkarılmalı ve öğretmen eksikliği nedeniyle yaşanan sorunların önüne geçilerek yeni dönemin sorunsuz başlaması sağlanmalıdır.

Emeklerinden dolayı eğitim çalışanlarını tebrik ediyoruz

Karnelerin öğrencilerin şahsında aynı zamanda veliye de verildiği gerçeği akıldan çıkarılmamalı ve karne dolayısıyla öğrencilere hiçbir şekilde ‘karne sendromu’ yaşatılmamalıdır. Başta öğretmenler olmak üzere, bütün eğitim çalışanlarını emeklerinden dolayı tebrik ediyor, 2014-2015 eğitim-öğretim yılına sorunsuz başlamak için, mevzuat ve yönetici görevlendirmeleri eksenli sorunların ivedilikle çözülmesi gerektiğinin altını çiziyor; sorunları geride bırakmış olarak yeni eğitim-öğretim yılına başlamayı umut ediyoruz “ dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1039 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%42,37

sait

19.6.2014 - 11:19

Sayın başkan tüm bu temennilere gönülden katılıyorum.Eğitim bir sen e yakışan bu açıklama eğitimin sorunlarına nekadar duyarlı ve dertli olduğunuzu göstermektedir.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

MUHAMMED'DEN ACI HABER
10.02.2020 - 16:44
MUHAMMED'DEN ACI HABER
ALKIŞLAR DÜZCESPOR TARAFTARINA
İSKİ BİR YILDIR SESSİZ
15.02.2020 - 18:37
İSKİ BİR YILDIR SESSİZ
Düzce'nin Hakkını Yedirmeyiz!
Şehit Uzman Çavuş’un ailesine taziye ziyareti
OSB'de Cami İnşaatının Temeli Atıldı
Şehir Merkezinde Birbirine Girdiler