Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[01:05] TEPKİ İÇİN YÜRÜYÜŞE GEÇTİLER -- [21:16] ANADOLU'DA 1. DALGA DEVAM EDİYOR -- [20:59] DÜZCESPOR TWİTTER'IN GÜNDEMİNDE -- [20:38] MASADA MAĞLUP ETMEYE ÇALIŞIYORLAR -- [20:32] TEPKİLER DEVAM EDİYOR -- [20:13] “HAKKIMI HELAL ETMİYORUM” -- [19:46] BU BÜYÜK BİR HAKSIZLIKTIR -- [18:26] BU MESELE MEMLEKET MESELESİ -- [18:24] PLAY-OFF DIŞINDA KALDIK -- [16:25] KAÇAK SİLAHLAR GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR --
Gündem
Hiç kimse kimsesiz kalmasın

On bir ayın Sultanı mübarek Ramazan ayının bu yılki teması, ?Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın...

24.06.2014 17:00:00
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Hiç kimse kimsesiz kalmasın

On bir ayın Sultanı mübarek Ramazan ayının bu yılki teması, “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın.”  oldu. Düzce İl Müftüsü Selami Emen, Ramazan ayını iyi değerlendirmek gerektiğini dile getirerek, zenginlerin yer aldığı iftar davetleri yerine fakirlere ve kimsesizlere verilen iftarların daha kıymetli olduğuna dikkat çekti.

Düzce İl Müftüsü Selami Emen, Ramazan ayı içinde yapılacak faaliyetleri kamuoyuna duyurmak adına dün Düzce Müftülüğü Konferans salonunda kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. On bir ayın sultanı Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Emen, bu mübarek ayın yardımlaşma ayı olduğunu belirtti.

Ramazan ayı yardımlaşma, ibadet ve Allah’a kulluk aydır

Emen,” Millet olarak 11 ayın sultanını karşılamanın sevinci içindeyiz. Ramazan ayı Kuran ayı, Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır. Ramazan ayı ibadet ayı, Allah’ın rızasını kazanma ayı. Ramazan ayı komşuluk, akrabalık, aile ilişkilerimizin tekrar gözden geçirildiği bir aydır. Yüce Yaradanımıza karşı kulluk bilincimizin tazelendiği çok mübarek bir aydır. Bu ayın Düzce’mize, milletimize güzellikler getirmesini diliyoruz ” dedi.

Müftü Selami Emen, Ramazan ayı boyunca yapılacak faaliyetleri anlatırken, camilerde hatim ve teravih namazlarının kılınacağını belirterek “Biz Düzce İl Müftülüğü ve bağlı ilçe müftülükleri olarak Ramazan ayına en güzel şekilde hazırlandık. Camilerimiz, Kur’an kurslarımız, din görevlisi arkadaşlarımız hepsi Ramazan ayında en güzel bir şekilde dinimizin güzel emirlerini insanlarımıza tebliğ etmek için gayret içerisine gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Camilerde Mukabele okunacak

Selami Emen şöyle devam etti “Bu ayların bizim hayatımızda çok önemli yeri var. Bu ayı çok iyi değerlendirmek lazım. Öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği talimat doğrultusunda camilerimizi hazır hale getirdik. İki camimizde hatim ve teravih namazları olacak. Hacı Davut ve Kütür camilerinde olacak.  Cedidiye, Kültür ve diğer camilerde mukabele, teravih namazları devam edecek. Ramazan ayı boyunca yatsı namazından önce din görevlisi arkadaşlarımız, cemaate vaaz-u nasihat edecekler.”

Zenginler için iftar sofrası yerine, fakirler için sofra kurun

Bu yıl Ramazan ayının ana temasının kimsesizler olduğunu vurgulayan Düzce İl Müftüsü Selami Emen,  zenginlerin yer aldığı iftar davetlerinin yerine fakirler ve kimsesizler için iftar sofraları kurulmasının daha değerli olduğunu ifade ederek  “Bu Ramazanın ana teması hiç kimse kimsesiz kalmasın. Din görevlileri bu Ramazan kimsesizin kimsesi olmak, kimsesizlere sahip çıkmak konusunda üzerimize düşen vazifeyi yapacağız. Ramazan ayı aynı zamanda fitre ve zekat ayı. Üzerine Zekat ve fitre düşen kardeşlerimiz imkanı olmayanların eline bizzat vermek suretiyle onu da Ramazanın da feyzinden istifade ettirmeli.”dedi.

Ramazanın geldiği belli olsun

Düzce İl Müftüsü Selami Emen, bu mübarek ayın geldiğinin her şekilde belli edilmesi gerektiğini, oruç tutmayanların da insanların gözünün önünde yemek yememeleri gerektiğini hatırlatarak  " Sokaklarımızda ve caddelerimizde Ramazan'ın geldiği belli olsun. Öyle beldeler var ki Ramazan'ın geldiği belli bile olmuyor. Bir İslam beldesinde böyle olmamalı. İnsanlar Ramazan'ı yüzünde, gözünde ruhunda, benliğinde, caddesinde, sokağında belli etmeli. Bir adam yolcu olabilir, seferi olabilir veya hasta olabilir. Ama insanların gözü önünde yemek yememesi lazım. Bu bir Müslüman'a yakışmaz" dedi.

Huzurevleri ve kimsesizler ziyaret edilecek

Emen son olarak “ Ramazanda huzur evleri ve kimsesiz çocuklar ziyaret edilecek. Onlar da bizim elimizde emanettir. İftarlar verilecek. Ama bu iftarların aşırılıktan uzak, israftan uzak olması gerekiyor. Sadece zenginlerin oturduğu iftar sofrası olmamalı. Fakirlerin de olduğu sofralar olması gerekiyor.” Şeklinde konuştu.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Kiraladığı otomobilinin içinde ceset buldu
Vedat İlhan Sevenlerini Yasa Boğdu
PATLAMADA SON BİLANÇO
3.07.2020 - 13:43
PATLAMADA SON BİLANÇO
2 kişinin kimliği belli oldu
4.07.2020 - 08:01
2 kişinin kimliği belli oldu
Halı Sahalar Ne Zaman Açılacak?
AKÇAKOCA’DA TARİHİ GÜN
2.07.2020 - 17:46
AKÇAKOCA’DA TARİHİ GÜN
KURBAN KESİLEREK AÇILDI
4.07.2020 - 15:14
KURBAN KESİLEREK AÇILDI