Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[20:10] Ekipler Durmaksızın Çalışıyor -- [19:54] Tablet Üzerinden Genel Tarama -- [19:29] 51 okulda başarıya bir adım sınavı yapıldı -- [18:49] Kapoğlu Emirhan’a forma hediye etti -- [18:43] Otomobil Yoldan Çıktı: 3 Yaral -- [15:26] HIRSIZLAR GÜVENLİK KAMERASINA YAKALANDI -- [11:00] Kardüz Yaylası’nda kar kalınlığı 2.5 metreye ulaştı -- [09:31] Topuk Yaylası'ndaki göletin yüzeyi buz tuttu -- [21:26] Teknik heyet ve topçu eşleri galibiyeti kutladı -- [19:24] ALKIŞLAR DÜZCESPOR TARAFTARINA --
Gündem
Çiftçinin korkulu rüyası ile mücadele başaldı

Düzce’de son yıllarda popülasyonu artan, başta tarla kenarlarında bulunan dut, söğüt, çınar, akçaağaç ve fındık olmak üzere çok sayıdaki...

14.08.2014 14:30:00
800 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Çiftçinin korkulu rüyası ile mücadele başaldı

Düzce’de son yıllarda popülasyonu artan, başta tarla kenarlarında bulunan dut, söğüt, çınar, akçaağaç ve fındık olmak üzere çok sayıdaki bitki türü ile beslenen Amerikan Beyaz Kelebeğinin 2.dölüne karşı toplu mücadeleye başlandı.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, ‘’Bu yıl 1. döle karşı 55 köy ve 1 Belde'de 17 Haziran 2014 tarihinden itibaren toplu mücadele yapıldığını, yapılan mücadelenin muhtarların ve çiftçilerin destek vermesi nedeniyle çok başarılı geçtiğini, bundan dolayıdır ki Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının 2. döl çıkışlarının geçen yıla göre azaldığını, buna rağmen yine 8 ekiple 13 Ağustos 2014 tarihinden itibaren 57 köy'de toplu mücadeleye başladıklarını söyledi. Bu kapsamda köylerin ortak alanları, tarla yolları ve araçların girebildiği ev bahçelerinde toplu mücadele yapacaklarını, toplu mücadele çalışmaları sırasında çiftçilerimizin de kendi bahçelerini kontrol etmelerini ve yapraklarda Amerikan Beyaz Kelebeği larvası tarafından örülmüş ağlar ile karşılaştıklarında budama makası ile keserek imha etmelerini yada İl veya İlçe Müdürlüklerimize başvurarak reçete yazdırmalarını, reçete sonucunda yazılan ilacı alarak ilaçlı mücadeleye başlamaları gerektiğini’’ söyledi.

İl Müdürü Harun Kabaoğlu, ‘’Toplu mücadele için 16 kişiden oluşan 8 ekibin sahada ilaçlı mücadele yaptığını ve bu ekiplere teknik personellerimizin refakat ettiklerini, bu kapsamda 2013 yılında ilgili muhtarlıklara dal kesme makası dağıttıklarını,  mücadeleyi 57 köyde sürdürdüklerini, ilaçlamada çevreye, arılara ve insana zarar vermeyen biyolojik insektisit kullandıklarını’’ dedi. 

Mücadele yapılacak köyler şu şekilde; “ Hacıyakup   (Gölyaka), Hamamüstü (Gölyaka), Gölormanı, Çınarlı  Aydınpınar  Çakırhacıibrahim Sinirci Hacıahmetler Karaçalı Pınarlar Paşaormanı  Büyükaçma  Ovapınar Dağdibi Ballıca Develi Konaklı Duraklar Küçükahmetler Küçükmehmetler Üçyol Fevziye Karaderehasanağa Taşköprü İhsaniye Şaziye İslahiye Hocaoğlu Bataklıçiftlik Yenikaraköy Kuşaçması Kızılcık Yenitaşköprü Paşakonağı Bahçeköy Ozanlar Turaplar Otluoğlu İstilli Mamure Köprübaşıömerefendi Yayakbaşı Sultaniye (Gümüşova) Hacıkadirler (Gümüşova) Döngelli (Çilimli) Arabacı (Çilimli) Topçular (Çilimli), Dikmeli (Çilimli)  Pırpır (Çilimli) Alacamescid (Çilimli) Çalılık (Çilimli) Esenli(Çilimli) Söğütlü(Çilimli) Kiraztarla(Çilimli) Sarımeşe (Çilimli) İshaklar (Çilimli) Kutlu”


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
800 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

MUHAMMED'DEN ACI HABER
10.02.2020 - 16:44
MUHAMMED'DEN ACI HABER
ALKIŞLAR DÜZCESPOR TARAFTARINA
İSKİ BİR YILDIR SESSİZ
15.02.2020 - 18:37
İSKİ BİR YILDIR SESSİZ
Düzce'nin Hakkını Yedirmeyiz!
Şehit Uzman Çavuş’un ailesine taziye ziyareti
OSB'de Cami İnşaatının Temeli Atıldı
Şehir Merkezinde Birbirine Girdiler