Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:55] Adeta Yeniden Doğdu -- [17:37] Bilime İmece Usulü Destek -- [17:25] "Açta Açıkta Kimse Kalmasın" -- [07:18] Polisten Sıkı Denetim -- [17:04] Akçakoca Denizi Artık Daha Temiz -- [17:01] YÖNETİM DÜŞTÜ! -- [16:09] Otomobile Kızarken Şimdi TIR'lar Çıktı -- [13:35] Düzce’nin estetiği değişecek -- [12:30] BU FİLM KAÇMAZ! -- [11:29] Genç Beyinler Harikalar Yaratıyor --
Gündem
Üniversitede Ahilik Haftası Kutlandı

Düzce Üniversitesi ve Düzce Valiliği tarafından Ahilik Haftası nedeniyle, Selçuklu Dönemi Mesleki Örgütlenme Biçimi ve Ahilik ile Zihniyet, Din ve İktisat...

25.09.2014 13:58:24 -
804 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
Üniversitede Ahilik Haftası Kutlandı

Düzce Üniversitesi ve  Düzce Valiliği tarafından Ahilik Haftası nedeniyle, Selçuklu Dönemi Mesleki Örgütlenme Biçimi ve Ahilik ile  Zihniyet, Din ve İktisat Ahlakı Çerçevesinde Ahilik Kurumu konulu sunumların yer aldığı bir konferans düzenledi.

Akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrencinin katıldığı konferansın açılış konuşmasını Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Mustafa Kayıkçı yaptı.

 Ahilik geleneğine sahip çıkmalıyız

Ahiliğin felsefesinden bahseden Kayıkçı,  “Ahiliğin temelinde; ben nasıl bir insan olmalıyım? Topluma, mahalleme, aileme nasıl yardımcı olabilirim? sorularının cevapları yatar. Atalarımızın bunu böyle yaparak başarmıştır.” dedi. Mustafa Kayıkçı, gençlerin ahilik geleneğine sahip çıkmaları gerektiğine vurgu yaparak “Siz gençler bu bayrağı bizim bıraktığımız yerden alıp yükseltecek olanlarsınız. Kültürümüzü yaşatacak olan sizlersiniz.” şeklinde konuştu.

 Ahilik Selçuklulardan itibaren günümüze taşındı

Yrd. Doç. Dr. Ali Ertuğrul’un "Selçuklu Dönemi Mesleki Örgütlenme Biçimi ve Ahilik" konulu sunumunda, ahiliğin Selçuklulardan itibaren Türk Kültürü’nde yer almaya başladığını, kurulan bu kültürün Osmanlılarda da devam edip 1924 yılında ise sonlandığını söyledi.  1970’lerde ahilik kültürünün yeniden gündeme geldiğini ifade eden Ertuğrul, “Günümüzde rektörlerin cübbe giyme törenleri kültürün devam eden en iyi örnekleri arasındadır.” dedi.

 Ahilik ile kapitalizm, temelden biribirne zıt iki kavramdır

"Zihniyet, Din ve İktisat Ahlakı Çerçevesinde Ahilik Kurumu"  adlı sunumunda Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kara, günümüz ekonomik sistemi olan kapitalizmin Protestanlığın öğretileri sonucu ortaya çıktığını, ahiliğin ise İslami bir ekonomik sistem olarak toplumun şekillendirilmesinde önemli rol oynadığını söyledi. Kapitalizm ve ahiliği karşılaştıran Kara, kapitalizmde önemli olanın daha çok para kazanmak iken, ahilikte ise kazanılan paranın Allah yolunda harcanması, kazanılan parayla fakir fukarayı gözetmek, kazancının zekâtını vermek gibi öğretiler bulunduğunu belirtti.

 Kaliteden vazgeçmeden gerektiği kadar üretmek

Fütüvvetnâmelerde ahiliğin özelliklerinin belirtildiğini söyleyen Kara, ahilikte önemli olan daha çok üretip daha çok kazanmak değil, kaliteden vazgeçmeden gerektiği kadar üretmek, fiyatlandırmak  ve üretici tüketici dengesini korumak olduğunu sözlerine ekledi.

 Konferans katılımcılara teşekkür belgelerinin takdiminin ardından sona erdi.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
804 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%44,12

Abdullah Yasir

25.9.2014 - 16:50

Kapitalizmde önemli olanın daha çok para kazanmak iken, ahilikte ise kazanılan paranın Allah yolunda harcanması, kazanılan parayla fakir fukarayı gözetmek, kazancının zekâtını vermek gibi öğretiler bulunduğunu belirtti. Sayın akademisyen konuşmacı Oğuz Kara Hoca,ahiliği bu cümleler ile çok güzel özetlemiş.İnşaAllah,ticaret ile uğraşan veya maddi kazanç elde edenler bu düsturlara uyarak yaşam sürdürülerse,Allah c.c. rızasını kazanmada büyük yol almış olacaklardır. Ve bu düsturlara uyulmaya devam edildikçe,fakir ve yoksul insanların sayısı çok çok azalacaktır.Herkes görevini yapma mutluluğunu ifa etmiş olacaktır.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%61,11

onur uysal

25.9.2014 - 16:44

Gerçekten zamanımızda hem üreticilerin hem tüketicilerin,bilmesi gereken elzenm bir işleyiş biçimi.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Akçakoca'da Bu Yaz Bambaşka Geçecek
Bize Bu Birliktelik Lazım
20.05.2019 - 11:59
Bize Bu Birliktelik Lazım
Öğrenciler Academia Tower Bahçesinde İftar Açtı
Çakar'dan Teşekkür Mesajı
24.05.2019 - 02:29
Çakar'dan Teşekkür Mesajı
Hap ve Uyuşturucu Madde Yakalandı
Belediyeden Bir Radikal Karar Daha
Sanayicilerin İftarı İlgi Gördü