Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:42] Gastronomi yazarı Eray Kılıç Düzce Üniversitesi’nde -- [18:35] Çakırlar Mahallesinde Yol Ağı Genişliyor -- [18:31] Mehdi Eker Geliyor -- [18:30] SEVGİLİSİNİN İŞKENCE ETTİĞİNİ İDDİA ETTİ! -- [17:06] TÜRSAB KURUGÖL’E RESMEN TALİP OLDU ! -- [16:54] Su Hasreti Sona Erdi -- [14:36] Raftingciler Gazeteciler Gününü Unutmadı -- [14:19] Baro Başkanına Suç Duyurusu -- [12:22] Koloğlu İkinci Kez Halk İle Buluştu -- [12:17] Koloğlu, Türkiye Şampiyonuna Plaket Verdi --
Gündem
Çocuk suçlu sayısında ön sıralardayız

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, geçen yıl suça sürüklenen çocuk sayısının il nüfusuna oranında Düzce binde 3,8 ile ilk sıralarda yer aldı...

1.10.2014 11:05:57
740 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Çocuk suçlu sayısında ön sıralardayız

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ortaya koyduğu veriler, son yıllarda hızla göç alan Düzce’deki demografik değişimin  geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hızla suça sürüklendiğini ortaya çıkardı. Çocuk sayısının il nüfusuna oranında Düzce binde 3,8 ile suça sürüklenen çocuk sayısında, Türkiye genelinde ilk sıralarda yer alarak, bir kez daha Düzce’yi yönetenlerin daha radikal tedbir almaları gerektiğini gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  verilerine göre, Türkiye genelinde 2013 yılında 115 bin 439 çocuk suça sürüklendi. Geçen yıl güvenlik birimine getirilen suça sürüklenen çocuk sayısının 31 Aralık 2013 tarihli Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına  Düzce, iller bazında suça sürüklenen çocuk sayısının il nüfusuna oranında ön sıralarda yer alarak ilk ona girdi.

Komşu illere göre ilerdeyiz

Suça sürüklenen çocuklar en çok yaralama olaylarına karışırken, sıralamada Ardahan binde 7,0'lık oranıyla ilk sırada yer alırken, Ankara binde 0,5'lik oranıyla son sırada yer aldı. Komşu illerimizden Sakarya 1,9 oranıyla 52, Bolu 1,6 oranıyla 59, Zonguldak 1,4 oranıyla 64,Kocaeli 1,0 oranıyla 75. Sırada yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2013 yılı 'güvenlik birimine gelen veya getirilen çocuklar” adlı çalışmasına göre; güvenlik birimlerine gelen veya getirilen Çocukların yüzde 57,9’unun 15-17 yaş grubunda, yüzde 25’inin 12-14 yaş grubunda, yüzde 17,1’inin ise 11 yaş altı çocuklar olduğu görüldü. Güvenlik birimine gelen veya getirilen çocukların 2013 yılında yüzde 68,6’sı erkek, yüzde 31,4’ü ise kız çocuğu oldu.

Çocuk mağduriyetinde öndeyiz

Türkiye'nin suç haritasıyla geçtiğimiz yıl bir çalışma yapan Hayatboyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele Merkezi Derneği (HEGEM) Genel Başkanı Adem Solak, bölge nüfus oranlarına göre olay ve dosya sayısı bakımından çocukların en çok mağdur olduğu iller arasında Düzce’nin de olduğunu açıklamıştı.

 Solak, çocuk mağduriyetinin en fazla yaşandığı  illeri açıklarken "Bölgeler arasında çocuk mağduriyetinin en fazla yaşandığı illerin başında ise Isparta, Çankırı, Uşak, Bolu ve Düzce illeri geliyor. Suç olaylarındaki artışın en önemli nedenlerinin başında ise aile yapısındaki değişim, göç, eğitim sistemindeki eksiklikler, çevre ve kurumların yapısını da diğer faktörler geliyor. Aile yapısında yaşanan hızlı değişim, göçle gelen ailelerin yeni ortamlarına uyum sağlamada sorun yaşamaları, teknolojik gelişime rağmen gençlerin bazı ihtiyaçlarının karşılanmasından yaşanan eksiklikler, arkadaş mahalle, medya ve internet gibi çevresel faktörler ile ilgili kurumların toplumun bu tür sosyal sorunlarına çözüm üretmede yetersiz kalması suç oranlarındaki artışın ön önemli nedenleri arasında" ifadelerini kullanmıştı.

Aile kurumunun işlemeyişi en büyük sebep

HEGEM Genel Başkanı Adem Solak, suçun nedenlerini sıralarken şunları söyledi ; “'Aile kurumunun işlemeyişi ilk sırada yer alıyor. Aile problemliyse, aile yapısı dağınıksa suç daha fazla oluyor. İkinci sırada göç olayını sayabiliriz. Göç alan yerlerde suç oranı artarken almayan yerlerde, mesela Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi gibi bölgelerde suç oranı azalıyor. Eğitim sisteminin bitmeyen sorunları da suç oranını artmasında bir etken. Hayata hazırlanan çocuklara toplumsal değerlerin yeterince yerleştirilememesi suçu artırıyor. 2010'da okuldan atılan veya ayrılan çocuk sayısı 404 bindi. 2013'de bu rakam yarım milyonu aştı. Rehber öğretmen sayısı az. Olaylarda çevre faktörü de önemli. Arkadaş, mahalle, medya ve internet etkili.  Ayrıca 24 milyon çocuğun bulunduğu ülkemizde çocuk ve aileyle ilgili kurumların kendini reorganize edememesi de bir sorun. Aile Bakanlığı henüz organize olamadı. Ama suç oranının düşürülmesi  için Aile, Sağlık, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıkları gibi bir çok bakanlığın elini taşın altına koyması gerekiyor.”

Herkes elini taşın altına koymalı

Suç haritası verilerinin Düzce ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarının ortay çıkardığı ürkütücü sonuçlar,  geleceğimizin teminatı çocuklarımız için tehlike çanlarının çalındığını ve yetkililerin daha radikal önlem almak zorunda olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, Düzce’deki suç olaylarındaki artışın en önemli nedenlerinin başında ise aile yapısındaki değişimlerin yanı sıra sürekli alınan göç ve eğitim sistemindeki eksiklikleri gösteriyor.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
740 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

HEM HIZLI, HEM UCUZ ÇÖZÜM
17.10.2019 - 11:40
HEM HIZLI, HEM UCUZ ÇÖZÜM
İlk Canlı Yayına Büyük İlgi
Özlü, Dar Gelirliler İçin TOKİ İle Görüşecek
DESTEK HİZMETLERE YENİ MÜDÜR
STK’ların Lideri Düzce’de
21.10.2019 - 16:22
STK’ların Lideri Düzce’de
Vali Dağlı Tarihe Geçti
15.10.2019 - 16:58
Vali Dağlı Tarihe Geçti
PROJENİN DETAYLARINI İLK KEZ AÇIKLADI