Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:42] Yılmaz Ne Demek İstedi? -- [18:04] Umut Oluyorlar -- [17:56] Düzköy'de Ağızlar Aşure ile Tatlandı -- [17:50] CHP Heyeti Düzce'ye Geliyor -- [17:45] YAŞANAN FELAKETLERDEN HALA DERS ÇIKARMIYORUZ -- [16:02] Final Eğitim Kurumu, Oxijen'e Konuk Oldu -- [15:55] Bu Proje Çevre İllere Örnek Olacak -- [15:03] Yemenici'den Nezaket Ziyareti -- [13:31] YOĞUN TRAFİĞE ALTERNATİF OLACAK -- [13:14] Sağlık İçin Yürüdüler --
Gündem
51. Kütüphaneler haftası kutlandı

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce?de de 51...

30.03.2015 16:27:12
400 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
51. Kütüphaneler haftası kutlandı

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de 51. Kütüphaneler Haftası İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Törende kitap ve kütüphanenin önemine dikkat çekildi.

İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen Kütüphaneler Haftası kutlama törenine Vali Yardımcısı Kazım Karabulut, İl Jandarma Komutanı Ramazan Akça, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Caymaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, Milli Eğitim Müdür Vekili Turan Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Zeki Yıldırım,  İl Sağlık Müdürü Dr. Mahir Arslan, Kütüphane Müdürü Abdullah Bilgin ile daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

Kütüphanin 11 bin üyesi var

Hafta kutlamaları nedeni ile açılış konuşmasını yapan Kütüphane Müdürü Abdullah Bilgin, “Bu sene 51. Kütüphaneler haftasını kutluyoruz.  Kütüphaneler bilgiye ulaşılması noktasında bilgi kaynaklarını koruma altına alan ve gelecek nesillere aktaran en önemli kurumlardır.  Kütüphanenin işlevi günümüz bilgi çağında da önemini arttırmıştır. Dolayısı ile Türkiye’de halk kütüphanelerine yüklenen yükümlülüğün geliştirilmesi gereksinimi doğmuştur. Kütüphaneler toplumsal gelişmeyi hedefleyen kurumlardır.  Halk kütüphaneleri modernleşme sunmanın gereksinimleri gerekeni gelişim göstermektedir.  2008 yılına kadar Düzce Halk kütüphanesi tek katli binada hizmet vermekteydi. 2008 yılında bu binaya taşınarak 44. kütüphaneler haftasını kutladık. Düzce’miz yeni binasında kaliteyi arttırdı üye ve okuyucu sayısında artış sağladık. 2008 yılında 17 bin 500 olan kitap sayımızı 56 binlere, üye sayısı 476 iken 11 bine ulaşmıştır. Bu artışları devam ettirmeye çalışacağız daha zengin materyal sayısı ile hizmet sunacağız. 2013 yılında kütüphanenin modernleşme edildi ve hizmetlerine kaldığı yerden devam ediyor.  Bizim hedefimiz daha çok okuyan toplumlar elde etmektir. Bu çabalarına ailede anne ve babaların okullarda öğretmenlerin kütüphaneden faydalanması çocuk ve genlere iyi örnek teşkil etmeleri çocuklarımıza örnek olacaktır” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, “2003 yılında 5 vilayete yapılan kütüphane projesinden birisi Düzce’ye kazandırıldı. 2007 yılında Düzce Halk Kütüphanesi Düzcelilere hizmet vermeye başladı” ifadelerini kullandı.

Kitap okuyan bir toplum değiliz

Vali Yardımcısı Kazım Karabulut ise, “Bugün ülke çapında 51. kütüphane haftasını kutluyoruz. Düzce’de okuyucuların ihtiyacını karşılayacak çağdaş bir yapıya kavuşturulmuştur modern bir kütüphane olmasının sevincini yaşıyoruz. Türk milleti olarak çok okuyan bir toplum değiliz. Bu nedenle kütüphanelerden yararlanılan bir toplum değiliz.  Malasef kütüphaneler birkaç öğrencinin sadece araştırma yeri haline gelmiş durumda. Oysa ki gelişmiş ülkelerde kütüphane, kütüphanecilik yaşam tarzı anlamına gelmiş.  Üzerimizde ki ölü toprağını atmamız gerekiyor. İçinde bulunduğumuz toplumu bilmek okumaktan geçer.  Çok okumalıyız. Aksi halde ülkemizi ve dünyamız geçmişimizi ve günümüzü layık ile anlamamız mümkün olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Kütüphaneler Haftası nedeni ile anaokulu öğrencilerin hazırladığı eserlerin sergilendiği, mini sergi gezildi. Kütüphaneler Haftası pastasının kesilmesi ile tören son buldu.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
400 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

1. Etap İçin Gün Sayılıyor
18.09.2019 - 15:34
1. Etap İçin Gün Sayılıyor
ŞİFALI SU'YA KÖR TAPA
16.09.2019 - 17:09
ŞİFALI SU'YA KÖR TAPA
Maça tekerlekli sandalyeyle gitti, seremoniye sekerek çıktı
SAĞLIK KRİZİNE AÇIKLIK GETİRDİLER
Çöpten Toplayıp Güvercinleri Besliyor
ASAYİŞ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Gece Yarısına Kadar Sürecek
20.09.2019 - 10:29
Gece Yarısına Kadar Sürecek