Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:21] Ayran Bayramının Simgelerindendi -- [12:09] Maskeler Özel Öğrencilerden -- [12:03] Gençler yaşlılara desteğini sürdürüyor -- [12:00] YOL KONTROLÜNE DESTEK -- [11:54] Hem Uyardılar, Hem Maske Dağıttılar -- [11:49] Aydınpınar köyüne çocuk parkı yapılıyor -- [23:41] İKİ KOMŞU İLİMİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR -- [21:01] BAKAN KOCA AÇIKLADI -- [16:29] HİN GÖLET KUŞU YARALI HALDE BULUNDU -- [16:19] YUVADAN DÜŞEN KUŞA ESNAF ŞEFKATİ --
Gündem
Başkan ve meclis üyeleri kent suçu işledi

Düzce Belediye meclisinin Avni Akyol ve Konak parklarını borçlarına karşılık Maliye Bakanlığı?na satmak için ticari alana çevrilmesine Peyzaj...

27.04.2015 14:11:23
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
Başkan ve meclis  üyeleri kent suçu işledi

Düzce Belediye meclisinin Avni Akyol ve Konak parklarını borçlarına karşılık Maliye Bakanlığı’na satmak için ticari alana çevrilmesine Peyzaj Mimarları Odası’ndan tepki geldi. Belediye borçlarının Düzceliye ait olan açık ve yeşil alanları satarak değil israftan kaçarak, milyonlarca lira eden makam araçlarını satarak çözülmesi gerektiği söyledi.

Düzce kent merkezinde bulunan Avni Akyol ve Konak Parkları’nın belediyenin borçları nedeniyle hazineye satıldığı ve kent merkezindeki bu çok önemli iki yeşil alanın belediye meclis kararı ile ticari alana dönüştürülerek imara açılması kararına Düzce Peyzaj Mimarları Odası’ndan sert bir açıklama geldi. Oda tarafından yapılan yazılı açıklamada “parklar rantsal boşluklar değildir!”denildi.

Kent içerisindeki yeşil alanların kullanıcısı halktır

Yapılan yazılı açıklamada belediye yönetimini sert bir dille eleştiren oda yönetimi, Kent yöneticileri halkın yaşam hakkını hiçe sayan ve sadece ranta yönelik uygulamalardan vazgeçmelidir denilen açıklamada, “ Kent içerisindeki yeşil alanlar halkın özgürce kullanabileceği, halka aittir. Aynı zamanda kent ve kentli sağlığı için kentin önemli nefes alanlarıdır “ denildi.

Felaket anındaki barınma alanları yok ediliyor

Yapılan açıklamada Belediye meclisinin kat artışları ile ilgili kararını da eleştiren oda yönetimi, “ Düzce halkı yaşamış olduğu deprem felaketinin etkilerini üzerinden henüz atamamışken, geçtiğimiz Haziran ayında Düzce'de kat sayısı 4'e çıkartılmıştır. Şimdi de kentin tam merkezinde bulunan ve Düzceliler tarafından 1999 yılında sığınma ve barınma alanları olarak kullanılmış bu iki parkta yapılan imar planı değişiklikleri, hem yeşil alanların park olarak kullanımını hem de Düzce gibi önemli bir deprem kentindeki sığınma ve barınma alanlarını yok etmektedir. Bu durum ikinci bir felaket senaryosunu da hazırlamakta “ olduğu eleştirisinde bulunuldu.

Depremlerden ders çıkarılmıyor

Düzce ovası önemli bir tarım bölgesidir ve İstanbul’a içme suyu sağlayan “Melen Çayı”nı sınırları içerisinde bulundurmaktadır. Tarım arazilerinde sanayi tesisleri kurularak zaten yıllardır bilimsel veriler hiçe sayılmıştır ve görülmektedir ki Düzce'nin yöneticileri yaşanan depremden gerekli dersleri çıkartamamıştır.

Borçlar için makam araçlarınızı satın

Bu planlara imza atarak hem bilimi görmezden gelmiş hem de kent suçu işlenmiştir denilen açıklamada, “ belediyeyi yönetenlerin Avni Akyol ve Konak parklarını borçları nedeniyle kolayca gözden çıkartılabilecek alanlar olarak görülmesinin doğru olmadığını belirtilerek Borçlar,  açık ve yeşil alanları satarak değil milyonlarca lira eden makam araçlarını satarak çözülmelidir denildi.

Belediye Başkanı ve  Meclis üyeleri, kent suçu işlediler

Şehir merkezinde bulunan yeşil alanların satışına onay verenlerin kent suçu işlediklerini söyleyen oda yönetimi, attıkları imza ile sınıfta kaldıklarını belirtti.”  İmar planında yapılan bu rantsal dönüşüm için imza atmış olan teknik elemanlar da Belediye Meclis üyeleri de, Belediye Başkanı da kent suçu işlemişlerdir. Yapılan bu işlem halkın yaşam hakkına saldırı niteliği taşımaktadır. Bu saldırı derhal durdurulmalıdır.”dedi.

Bu işin peşini bırakmayacağız

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak bu işin peşini bırakmayacağız diyen oda yönetimi, “ Gereken hukuki ve bilimsel mücadelemizi sürdürerek, Düzce’ye ve Düzcelilere destek vereceğiz. Düzce halkını ve tüm kamuoyunu Düzce'ye sahip çıkmaya çağırıyoruz ! dediler.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%68,42

merhaba dünyalı

3.5.2015 - 11:03

Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Ybelediye nasıl zarar ediyor anlamıyorum. hangi hizmetini bedava yapıyorki ? yönetmeyi becerememelerinin cezasını neden düzce halkı çeksin. her haltı yedikleri halde vatandaş bile bile bunlara oy veriyor. neymiş çalıyolarmış ama çalışıyolarmış. gördünüzmü çalışmayı. oy almak için kamuya ait kaynakları kullandılar. çala çala zarar ettirdiler belediyeye. alın çalışmayı başınıza çalın şimdi. haaa ne olucak şimdi. en iyi ihtimalle belki seçmen akıllanacakda bunlara oy vermeyerek cezayı kesecek öylemi. atı alan üsküdarı geçti. bunlar millet uyanana kadar çalabildiği kadar çalmanın peşinde. batacaksan büyük denizde bat mantığıyla bir gün tepetaklak olursak paralarla yurt dışında keyifli bir yaşam sürecekler. evet bizim paramızla. bazılarıda yeniden gömlek değiştirecek. akape gidece bekape gelecek ve aynı din diyanet duygu sömürüleriyle kerizlemeye devam edecekler. it ürür kervan
Katılıyorum   Katılmıyorum
%41,18

azınlık

3.5.2015 - 10:56

belediye nasıl zarar ediyor anlamıyorum. hangi hizmetini bedava yapıyorki ? yönetmeyi becerememelerinin cezasını neden düzce halkı çeksin. her haltı yedikleri halde vatandaş bile bile bunlara oy veriyor. neymiş çalıyolarmış ama çalışıyolarmış. gördünüzmü çalışmayı. oy almak için kamuya ait kaynakları kullandılar. çala çala zarar ettirdiler belediyeye. alın çalışmayı başınıza çalın şimdi. haaa ne olucak şimdi. en iyi ihtimalle belki seçmen akıllanacakda bunlara oy vermeyerek cezayı kesecek öylemi. aptal herifler atı alan üsküdarı geçti. bunlar millet uyanana kadar çalabildiği kadar çalmanın peşinde. batacaksan büyük denizde bat mantığıyla bir gün tepetaklak olursak paralarla yurt dışında keyifli bir yaşam sürecekler. evet bizim paramızla. bazılarıda yeniden gömled değiştirecek. akape gidece bekape gelecek ve aynı din diyanet duygu sömürüleriyle kerizlemeye devam edecekler. it ürür kervan yürür diyecekl

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

GÖZÜ YAŞLI TALEBİ YERİNE GETİRDİLER
Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak
Muhtar Sokak Köpeğinin Gazabına Uğradı
DÜZCE BUGÜN DAHA SESSİZ
25.05.2020 - 13:16
DÜZCE BUGÜN DAHA SESSİZ
Jandarma Sahadan Ayrılmıyor
24.05.2020 - 19:33
Jandarma Sahadan Ayrılmıyor
YASAĞI DELENLERE CEZA KESİLDİ
Mantar Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdüler