Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:13] Bu Bina Depremi Hatırlatıyor -- [17:44] Adaylar Burada Antrenman Yapacak -- [17:34] Çok Kuvvetli Geliyor -- [17:19] 26 AĞUSTOS'DA " NİLGÜN KIZILCI " RESİTALİ -- [17:00] İki Kurum Projenin tanıtımını Gerçekleştirdi -- [16:50] Keşir, Sorunları Yerinde Dinliyor -- [16:25] Mor Patates Topraktan Çıktı -- [16:20] SİZİN BEĞENMEDİĞİNİZ EŞYA, BAŞKASININ HAYALİ OLABİLİR -- [12:51] Rıfat Ilgaz’ın Kızı Oxijen’e Konuk Oldu -- [10:55] Park Çöp İçinde --
Gündem
Bir Yetime Aile Olmak paneli düzenlendi

Düzce İl Müftülüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortaklaşa öksüz ve yetimleri korumak, kollamak, toplumda yetimler konusunda bir...

14.05.2015 13:01:53
595 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Bir Yetime Aile Olmak paneli düzenlendi

Düzce İl Müftülüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortaklaşa öksüz ve yetimleri korumak, kollamak, toplumda yetimler konusunda bir farkındalık oluşturabilmek amacıyla “Bir Yetime Aile Olmak” konulu panel düzenlendi.

Müftülük konferans salonunda düzenlenen panele Düzce İl Müftüsü Selami Emen, Aile ve Sosyal Politikalar Düzce İl Müdür Vekili Zeki Yıldırım, İl Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri, Din Görevlileri, Kur'an Kursu Öğreticileri ve davetliler katıldı.

Düzce İl Müftüsü Selami Emen’in oturum başkanlığı yaptığı panelde, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Zeki Yıldırım, İl Vaizi Gülçin Bağcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Çalışmacı Levent Arar ‘’İslam Hukukunda Aile ve İslam'da Yetimlerin Himayesi " konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Koruyucu Aile hakkındaki sunumu izletildi. Çocuk Esirgeme Yurdu’nda çekilen ‘Ekmek’ adlı kısa filminde izlenmesinin ardından panele geçildi.

Yetimler bize Allah’ın emanetidir

Panelde İl Müftüsü Selami Emen kısa bir açılış konuşması yaptı. Emen konuşmasında; ‘’Ülkemizde devlet himayesinde bulunan 11.000 yetim çocuğun varlığından söz edilmektedir. Başkanlığımızca, “Koruyucu Aile” adı altında yetimlere sahip çıkılması konusunda farkındalık oluşturmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda, yetimler konusuna dikkat çekmek, bu konudaki vicdani sorumluluğu hatırlatmak ve aile ortamında büyümelerine katkı sağlamak amacıyla 2015 yılı Aile Haftası’nda “Bir Yetime Aile Olmak” temalı panel düzenledik. Bütün varlıklara şefkat ve merhametle muamele etmeyi bir ibadet olarak telâkkî eden yüce dinimiz, toplumsal duyarlılığın bir gereği olarak özellikle yetimlere ilgi-alâka ve şefkat gösterilmesi ve haklarının korunması konusu üzerinde önemle durmuştur. Nitekim toplum içinde en fazla şefkat ve merhamet gösterilmesi gerekenler de bir kanadı kırık olan yetim, öksüz veya bakıma muhtaç kimsesiz çocuklardır. Yetim çocukların problemleriyle ilgilenmek birey ve toplum olarak hepimizin görevidir. Duyarlı olmak, çevremizde yaşanan acı ve ızdıraba seyirci kalmamak zaten yüreğimizde taşıdığımız imanın bir gereğidir. Onlar bizim imtihanımız, onlara olan ilgi ve alâkamız, sevgimiz, merhametimiz yüce yaratıcının katında ayrı bir değer bulacaktır. Yetimler, öksüzler, kimsesizler topluma Yüce Allah’ın emanetidir. Başta yetimler olmak üzere öksüz, kimsesiz, yoksul bütün çocuklar toplumumuzun bir parçasıdır. Bu yavrularımıza karşı sorumluluklarımız vardır. Sorumluluklarımızın bilincinde olmalı ve bu konuda duyarlı davranmalıyız.’’ dedi.

Herkes koruyucu aile olmalı

Panelin ardından bir koruyucu aileye söz verilerek yaşadığı tecrübe ve kazanımlar dinlenildi. Koruyucu Aile bu hizmetten faydalandıkları için çok mutlu olduklarını ve herkesi Koruyucu Aile olmaya davet ettiklerini söyledi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
595 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Cadde ve Sokaklar Yıkanıyor
16.08.2019 - 09:40
Cadde ve Sokaklar Yıkanıyor
Azade Ay Kimin Safında?
19.08.2019 - 18:35
Azade Ay Kimin Safında?
TMO Randevuları Alıyor
19.08.2019 - 18:53
TMO Randevuları Alıyor
Yeni Öğrenciler İçin Kayıtlar Başlıyor
Park Çöp İçinde
20.08.2019 - 10:55
Park Çöp İçinde
Çok Kuvvetli Geliyor
20.08.2019 - 17:34
Çok Kuvvetli Geliyor
Özlü'den Deprem Mesajı
16.08.2019 - 11:33
Özlü'den Deprem Mesajı