Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:42] Gastronomi yazarı Eray Kılıç Düzce Üniversitesi’nde -- [18:35] Çakırlar Mahallesinde Yol Ağı Genişliyor -- [18:31] Mehdi Eker Geliyor -- [18:30] SEVGİLİSİNİN İŞKENCE ETTİĞİNİ İDDİA ETTİ! -- [17:06] TÜRSAB KURUGÖL’E RESMEN TALİP OLDU ! -- [16:54] Su Hasreti Sona Erdi -- [14:36] Raftingciler Gazeteciler Gününü Unutmadı -- [14:19] Baro Başkanına Suç Duyurusu -- [12:22] Koloğlu İkinci Kez Halk İle Buluştu -- [12:17] Koloğlu, Türkiye Şampiyonuna Plaket Verdi --
Gündem
Kestane sezonu 10 TL’den başladı

Kestane sezonu Düzce’de başladı. Türkiye’nin dört bir yanına yayılan düzce kestanesi satışa başladı. Sezona az mal iyi mahsul ile giren üreticiler Türkiye’nin dört bir yanından gelen müşterilere kestanelerini satıyor. Mahsul az olunca kestanenin de kilosu 10 TL’den satılmaya başlandı.

21.10.2015
1050 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Kestane sezonu 10 TL’den başladı

Kış ayları geldi çattı. Sezonun açılması ile beraber Düzce’de kurulan Kestane pazarı da hareketlenmeye başladı. Kış sebze ve meyvelerine vatandaşlar ilgi göstermeye başladı. Kış aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan kestane sezonunun açılması hem üreticileri hem pazarlamacıları oldukça sevindirdi. Bugün Düzce’de kestane pazarının kurulması ile sezon başladı. Türkiye’nin dört bir yanından Düzce kestanesini almak isteyenler ise sıraya girdi. Kestane Pazarı’na Adana’dan Edirne’ye, İstanbul’dan Mardin’e kadar onlarca kişi gelerek Düzceli üreticilerden Kestane aldı. Üreticiler ise Türkiye’nin dört bir yanına kestane verdikleri için mutlu olduklarını belirtirken, Düzce’nin tütününden sonra en çok bilinen ikinci ürününün Kestane olduğunu dile getirirken sezonu Kestane’nin 10 TL’den açtığını artabileceğini fakat düşmeyeceğini vurguladılar. Üreticiler ile kıyasıya pazarlığa giren alıcılar ise 10 TL’nin altına kestaneleri alabilirlerse mutlu oluyorlar.

Çiğ Çiğ yiyebilirsin…

Kestane üreticisi Murat Erdoğan gazetemize yaptığı açıklamada Düzce kestanelerinin Kuzu kestaneleri olduğunu ve Çiğ çiğ yenebileceğini vurguladı. Erdoğan şu şekilde devam etti: “ “En İyi kestane ince kabuklu kestanedir. Bu yörenin kestanesidir. Çiğ Çiğ yiyebilirsin. Bu sene kestane az. Hasadın 3’te 1’i yok. Ama kestanemiz güzel. Az ama güzel. Bu sene verimli. Ama fiyatlarımız yüksek bu sene. Gece 2’de başlıyor Pazar. Saat 11-12’ye kadar gidiyor. Türkiye’nin her noktasından insan geliyor.” Dedi.

Kestane festivali istiyoruz

Düzce’nin Türkiye’nin dört bir yanına kestane gönderdiğini belirten bir başka Kestane üreticisi Nurettin Durdu ise Kestane festivali düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Durdu şu şekilde devam etti: “ Geçen yıla göre bu sene hava şartlarından dolayı rekolte düşüklüğü var. Yarı yarıya diyebiliriz. Sevindirici bir nokta kestaneler iri. Türkiye’nin her yerine buradan kestane gönderebiliyoruz gönül rahatlıyla. Kabuğundan ayrılması damak tadına hitap etmesi kestanelerimizi gün yüzüne çıkartıyor. En büyük sıkıntımız aslında bunun daha iyi duyurulabilmesi içim bir kestane festivalinin yapılması. Almanya’ya az önce bir kardeşimiz geldi. Almanya’ya kestane göndermek istiyorum dedi. Bu kestanelerden verdik. Bu kestanelerin şöyle bir özelliği de var. Yöresel olduğu için 10 gün 15 gün kurtlanmadan uzun süre dayanabiliyor.” Dedi.

Her yörede farklı yenir

Düzce kestanesinin her yöreye göre farklı yenildiğinin altını çizen Hüseyin Tuncer ise, Düzce’de ise kuzine diye tabir edilen Karadeniz sobalarında kavrulmasıyla yendiğini belirtti. Tuncer, “Kestane Düzcemizin kuzu kestanesidir. Türkiye’nin hemen hemen büyük bölümüne hitap ediyoruz. Doğu Karadeniz İstanbul gibi büyükşehirlerden buraya gelen misafirlerimiz kestaneleri buradan temin ediyorlar. Kebaba kullanıyorlar pazarlarda kullanıyorlar. Ama kestanemiz güzel. Düzce’nin en önemi tarım ürünlerinden biri haline geldi.  Kestane en güzel nasıl yenir. Birkaç tane farlı metodu var. Bunu mangalda yapanlar var. Kuzine diye bildiğimiz Karadeniz sobasında kavuranlar var. Her bölgede nasıl yeniliyorsa o şekilde yapılıyor. Bizim bölgede kuzinede kavruluyor. Büyük şehirlerde çizerler kebaplık yaparlar. Bazıları da suda haşlarlar. O şekilde yenir” dedi.

Kestaneler Avrupa’ya gitmeli

Düzce’de üretilen kestanelerin tüm Türkiye’ye yayıldığını belirten Fahrettin Ergül ise artık kestanelerin Avrupaya yayılması gerektiğini belirtti. Ergül ise konuşmalarını şu şekilde sürdürdü: “Bu kestanemizin Avrupa’ya da gitmesini isteriz. Bütün Türkiye’nin en tatlı kestanesi Düzce bölgesindedir. Karadeniz Sinop Bölgesinden al İstanbul Şile bölgesine kadar kestanemiz tad üzerine bir numaradır” şeklinde konuştu.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1050 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

HEM HIZLI, HEM UCUZ ÇÖZÜM
17.10.2019 - 11:40
HEM HIZLI, HEM UCUZ ÇÖZÜM
İlk Canlı Yayına Büyük İlgi
Özlü, Dar Gelirliler İçin TOKİ İle Görüşecek
DESTEK HİZMETLERE YENİ MÜDÜR
STK’ların Lideri Düzce’de
21.10.2019 - 16:22
STK’ların Lideri Düzce’de
Vali Dağlı Tarihe Geçti
15.10.2019 - 16:58
Vali Dağlı Tarihe Geçti
PROJENİN DETAYLARINI İLK KEZ AÇIKLADI