Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:25] ELAZIğ’DA BÜYÜK DEPREM -- [18:10] Dış Politik Beklentiler Konuşuldu -- [18:05] Cennet Kuşları İzleyici ile Buluşacak -- [17:09] YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NDAN -- [16:23] İnme Ekibine Tek Tuşla Ulaşılacak -- [16:18] SOSYAL İŞLER, YAKINDAN İLGİLENİYOR -- [16:00] Şahin, Düzce Ekonomisini Anlattı -- [15:39] Düzce'den Uyuşturucuya Geçit Yok -- [15:20] DÜZCESPOR’A KADINLAR DA SAHİP ÇIKIYOR -- [15:18] İHALE ŞUBAT'TA YAPILACAK --
Gündem
Atıl iş yerleri 6 Ocak’ı bekliyor

Yıllardır atıl durumdaki kalıcı konutlar Güzelbahçe mahallesinde bulunan işyerlerinin yurt olması için büyük adım atıldı. İşyerlerinin öğrenci yurduna dönüştürülmesi işi 6 Ocak’ta ihaleye çıkıyor.

30.12.2015
346 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Atıl iş yerleri 6 Ocak’ı bekliyor

Geçtiğimiz aylarda, Vali Ali Fidan ve Düzce Milletvekillerinin girişimleri ile kalıcı işyerlerinin atıl durumdan kurtarılarak yurt olacağı müjdesi verilmişti. Depremlerin ardından yapılan işyerleri 15 yıldır kaderine terk edilirken, heba olan işyerlerine bir çok kurumun talip olduğu ancak gerekli imkanlar sağlanmayınca kurumların işyerlerini almaktan vazgeçtiği biliniyor.

15 yıldır engeller aşılarak bir türlü değerlendirilemeyen işyerlerine, Düzce’de hem bürokraside hem siyasette yeni dönemin başlamasıyla gerçek anlamda el atıldı. Vali Ali Fidan ve yeni dönem milletvekillerinin girişimleri ile kalıcı işyerlerinin bir kısmının yurt olması için harekete geçildi.

1999 Depremleri sonrası inşa edilen ve halen metruk durumdaki Kalıcı İşyerleri Düzce’de üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma ihtiyacını karşılamak üzere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne (YURTKUR) kiralanması için Ankara’da Vali Ali Fidan ile YURTKUR Genel Müdürü Sinan Aksu arasında geçtiğimiz ekim ayında protokol imzalanmıştı.

Yıllardır boş ve atıl durumda kalan ve vatandaşlar ile çevre esnafın yoğun şikayetlerine neden olan bu sorunun giderilmesi için Düzce Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar ve yapılan görüşmeler sonucu idareye ait 608 adet işyerinin yurt yapılarak kiralanması için YURTKUR ile mutabakat sağlandı.

YURTKUR ile imzalanan protokol gereği söz konusu işyerlerinin öğrenci yurduna dönüştürülmesi için gereken tamirat ve tadilatlar İl Özel İdaresi tarafından yapılacak, yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi Ağustos 2016’da kuruma teslim edilecek. Böylece bu işyerleri 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde hizmet vermeye başlamış olacak.  15 yıllığına kiralanan bu işyerleri için 245 bin TL aylık olmak üzere 2 milyon 940 bin TL yıllık kira bedeli İl Özel İdareye ödenecek.

Ayrıca bu miktarlar her yıl enflasyon oranında arttırılacak. Yurda dönüştürülecek olan kalıcı işyerlerinden Fevzi Çakmak mahallesinde 1 adet Blokta 356 öğrenci, Kalıcı Konutlar Güzelbahçe mahallesinde ise 6 adet Blokta bin 390 öğrenci olmak üzere toplamda bin 746 öğrencinin barınma ve yurt sorunu çözümlenmiş olacak.

Bu girişimlerin ve varılan mutabakatın ardından Güzelbahçe mahallesi 143 Ada 3 no’lu parseldeki A ve B Blokların Öğrenci Yurduna Dönüştürülmesi Yapım İşinin  ihale tarihi de belli oldu. Açık İhale Usulü ile yapılacak olan ihale Düzce Valiliği Toplantı Salonunda  6 Ocak 2016 Çarşamba günü Saat 10.00’da gerçekleştirilecek.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
346 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

KAR KALINLIĞI 20 SANTİMİ BULACAK
KAYIP ARANIYOR!
18.01.2020 - 18:39
KAYIP ARANIYOR!
Kelebek ve Baklavacı Hasgüllü'den Düzcespor'a Destek
BOŞANDIĞI EŞİ TARAFINDAN VURULDU!
Yarışmadan Sonra İlk Kazma Vurulacak
DURMAKSIZIN ÇALIŞTILAR
24.01.2020 - 11:36
DURMAKSIZIN ÇALIŞTILAR
STK'lardan İsrail'e Tepki
24.01.2020 - 10:30
STK'lardan İsrail'e Tepki