Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:26] BALIKÇILAR SEZON SONUNU BEKLİYOR -- [17:18] Erkan Tut Düzcespor'u Ağırladı -- [15:24] Düzcespor 1 Puanla Dönüyor -- [14:22] Düzce polisinden Şahin avı -- [13:55] Bahçeşehir Öğrencilerinin 10 Parmağında 10 Marifet -- [13:50] BAKIMEVİ ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNDE -- [13:28] ZORLU KARŞILAŞMA BAŞLADI -- [12:51] Karadeniz'in Efes'i Gün Yüzüne Çıkıyor -- [12:41] TAKIMLARIN İLK 11'LERİ AÇIKLANDI -- [12:19] Düzcespor Yönetimi Kahvaltıda Buluştu --
Gündem
“Yaktın çiftçiyi Ramazan abi!”

20.01.2016
456 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
“Yaktın çiftçiyi Ramazan abi!”

Fındık sezonu başlamadan önce fındık üreticilerine uyarı yapan Düzce Ziraat Odası, üreticilerin fındığını bekletmesini ve kendilerinin fiyatın 15 liradan aşağı düşmemesi için mücadele başlatacağını söylemişti. Ziraat Odası’nın uyarısını dikkate alan üreticiler fındığı tutsa da yapılan açıklamasının tersine fındık fiyatı 10 liranın altına düşünce üretici hayal kırıklığına uğradı.

Düzce Ziraat Odası bu yıl fındık sezonu başlamadan önce afişler bastırarak çiftçiyi uyarmıştı. Ziraat Odası tarafından dağıtılan pankartta üreticileri, "fındığınızı azar azar indir pazara, ürününü getirme nazara’’, ’’Emanet verdiğin fındık senin değildir, Verirsen emanete, uğrarsın ihanete’’, ‘’Erken inerse Fındık pazara, Hans Kazanır, azar azar inerse Hasan kazanır’’ şeklinde yazan pankartlar asıldı.

“15 LİRADAN AŞAĞI SATMAMAKTA KARARLIYIZ” DEMİŞTİ

Düzce Ziraat Odası Başkanı Öztürk, 7 Temmuz 2015 tarihinde yaptığı açıklamada 2015 yılı fındık ürününün en az 15 liradan piyasaya girmesini sağlamak için çalışma yapacaklarını vurgulayarak “Rekolte deyince bazı arkadaşlarımız fındık rekoltesini çok yükseklere çıkarıp fındık fiyatları aşağı çekme içerisinde olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde ilçelerimizde ki oda başkanları ile toplantı yaptık. 2015 yılı ürününü çiftçilerimize yapacağımız çalışmalarla 15 liradan altında kesinlikle piyasaya sokmayacağız ve  fındıklarını sattırmayacağız. Emanete fındık vermemelerini özellikle tavsiye edeceğiz. Broşürler bastırarak tüm çiftçilere ulaşacağız. 2014 yılı ürünü 22 ile 23 liraları gördü ve bu fiyatları yapıyorsa çok rahatlıkla tüccar fındığı bu yılın yeni ürününde 15 liraya alabilir. 15 liranın altında hiçbir çiftçiye fındık satmasını önermeyeceğiz. Erken hasada gitmemelerini önereceğiz.  Rekolteye çok fazla takılmayacağız. Düzce’de fındığının yüzde 70 yada 75’i Eylül ve Ekim aylarında pazara iniyor. Bu aylarda da çiftçilerimiz erken hasattan dolayı pazara fındık indirmemeleri konusunda uyarırsak 15 lirada başarı sağlayacağımıza inanıyorum. 15 liranın altında fındığımızı satmayacağız” demişti.

ZİRAAT ODALARI  PİYASAYA HAKİM OLAMADI FİYAT DÜŞTÜKÇE DÜŞTÜ

Düzce’de 2015 fındık sezonunun başından bu yana bitmeyen fiyat tartışmaları devam ederken, üreticilerin endişesi de gittikçe artmaya başladı. 15 TL fiyat beklentisi olan üreticiler fındığı elinde bekletirken, bazı üreticiler fındığını sattı, bir kısmıysa emanete bıraktı.Geçtiğimiz Aralık ayı içinde fındık fiyatı serbest piyasada 11.5 TL'ye kadar gerilemişti.

11 TL’den gerilemeye başlayan fındık fiyatı yeni haftanın ilk gününde 9.8 TL'ye kadar gerileyince üreticiler büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.Bu durum da en fazla elindeki fındığı 13 TL fiyattan satmayıp 15 TL bekleyen üreticileri üzüyor. Serbest piyasada 14 TL’ye fındık satmayan üreticiler, ne yapacağını kara kara düşünüyor. Fındığı elinde bekletemeyen üreticiler, ürünlerini emanete bırakmayı düşünmeye başladılar.

Üreticilerin emanete bıraktığı fındıklar, tüccar tarafından piyasaya sürülünce, pazardaki talebin azaldığı ve bu nedenle de fiyatın gerilediği gerekçe gösteriliyor. Bununla birlikte fındığın ilgililerinin bir kısmı hala fiyatın yükseleceğini ifade ederken, bir kesim ise fiyatın seyrinin ne yönde değişeceğinin belli olmadığını ve bu nedenle üreticiyi beklentiye sokmamak gerektiğini ifade ediliyor.

Bu yıl fındıkta rekolte düşüşü yaşanacağını söyleyen Fındık üreticileri, “Son günlerde fındık fiyatları spekülatif bir şekilde düşüş içerisine girdi. Üretici fındığını satmadığı halde fındık fiyatları dip noktasına düşmüştür. Ancak bu olumsuzluklara rağmen fındık, üreticisinin sabırlı ve dik duruşu sayesinde hak ettiğini bulacaktır. İnşallah üreticimiz bu şekilde sabırlı bir durum göstermeye devam edeceklerdir. Bu yıl don olayı olmasa dahi fındık rekoltesinde ciddi düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor. Rekoltenin nasıl olacağı konusu 3 ay gibi kısa bir zaman sonra netleşecektir. Şunu söylemek gerekirse fındık düşebileceği en dip seviyeleri görmüştür. İnşallah fındığın bu son düşüşü olur” dediler.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
456 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

ALKIŞLAR DÜZCESPOR TARAFTARINA
İSKİ BİR YILDIR SESSİZ
15.02.2020 - 18:37
İSKİ BİR YILDIR SESSİZ
İSKİ BUNDAN SONRA NE YAPACAK?
17.02.2020 - 19:23
İSKİ BUNDAN SONRA NE YAPACAK?
Düzcespor Yönetimi Kahvaltıda Buluştu
Kadınlar Matinası Dolu Dolu Geçecek
BARO BARO OLALI BÖYLE REZİLLİK GÖRMEDİ
OSB'de Cami İnşaatının Temeli Atıldı