Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:42] Yılmaz Ne Demek İstedi? -- [18:04] Umut Oluyorlar -- [17:56] Düzköy'de Ağızlar Aşure ile Tatlandı -- [17:50] CHP Heyeti Düzce'ye Geliyor -- [17:45] YAŞANAN FELAKETLERDEN HALA DERS ÇIKARMIYORUZ -- [16:02] Final Eğitim Kurumu, Oxijen'e Konuk Oldu -- [15:55] Bu Proje Çevre İllere Örnek Olacak -- [15:03] Yemenici'den Nezaket Ziyareti -- [13:31] YOĞUN TRAFİĞE ALTERNATİF OLACAK -- [13:14] Sağlık İçin Yürüdüler --
Gündem
Çiftçilere Tarım Sigortası Yaptırın Uyarısı

26.01.2016
332 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Çiftçilere Tarım Sigortası Yaptırın Uyarısı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve prim desteği miktarları her yıl Bakanlığımızın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Tarım sigortaları 2016 yılı uygulamalarının yer aldığı ‘’Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler, Bölgeler ve Prim Desteği Oranlarına İlişkin 2015/8248 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 19/11/2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu karar ile bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte, fırtına hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri dolu paketi halinde, bu risklere ilave olarak isteğe bağlı olmak üzere yaban domuzu zararları ve meyveler için don riski, seracılık riskleri, süt ve erkek besi sığırları, erkek ve dişi mandalar ile koyun, keçi, koç ve tekeler için ölüm riski, kapalı sistemde üretim yapılan bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış tesislerde yetiştirilen kümes hayvanları için ölüm riski, su ürünleri riskleri ve aktif arılı kovan riskleri teminat kapsamına alınmıştır.

Devlet prim desteği oranı, don riski hariç tüm risklerde % 50 oranında uygulanacak, ancak açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme dönemi dolayısı ile sigorta paketindeki diğer riskler hariç sadece don riskinde 1/3 oranında ek prim desteği olarak karşılanacaktır.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, ‘’devlet sigorta prim desteğinden yararlanacak çiftçilerin Bakanlığımız kayıt sisteminde kayıtlı olmaları ve kayıtlarını her yıl güncellemeleri gerekmektedir’’ dedi.

İl Müdürü Kabaoğlu ‘’Şubat ayının ilk haftası içerisinde tüm ilçelerde tarım sigortası ile ilgili bilgilendirme toplantılarının yapılacağını ve çiftçilerimizin bu toplantılara iştirak etmelerinin kendileri için faydalı olacağını, çiftçilerimizin olası bir doğal afet karşısında mağdur olmamaları için tarım sigortasını mutlaka yaptırmaları gerektiğini, ayrıca sigorta son kabul sürelerine dikkat ederek bu tarihleri kaçırmamalarını ifade ederek, fındık için 5 Mart, mısır için 10 Haziran, buğday için 9 Nisan, fiğ için 16 Mayıs ve çeltik için 30 Haziran 2016 tarihlerinin poliçenin son kesim tarihi olduğunu’’ söyledi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
332 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

1. Etap İçin Gün Sayılıyor
18.09.2019 - 15:34
1. Etap İçin Gün Sayılıyor
ŞİFALI SU'YA KÖR TAPA
16.09.2019 - 17:09
ŞİFALI SU'YA KÖR TAPA
Maça tekerlekli sandalyeyle gitti, seremoniye sekerek çıktı
SAĞLIK KRİZİNE AÇIKLIK GETİRDİLER
Çöpten Toplayıp Güvercinleri Besliyor
ASAYİŞ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Gece Yarısına Kadar Sürecek
20.09.2019 - 10:29
Gece Yarısına Kadar Sürecek