Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:58] BAKAN DÖNMEZ GELİYOR -- [11:27] AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Düzce'de -- [11:15] Soylu ve Özlü Gece Yarısı Bölgeyi İnceledi -- [11:00] Beşir Derneği Yiyecek İçecek İkram Etti -- [10:55] VALİLİK SON DURUMU AÇIKLADI -- [10:09] Vatandaşlar Birlik Olup Hastayı Çıkardı -- [10:02] Sel Belediye Garajını da Vurdu -- [09:43] Tatilcilerin Araçları Denize Sürüklendi -- [09:27] 7 KİŞİ HAVADAN VE KARADAN ARANIYOR -- [23:31] Çalışmaları Yakından Takip Ediyor --
Gündem
2016 yılı fındık rekolte tahminini düşük çıktı

Tüm Karadeniz yöresinin ve özellikle Düzce’de ki üreticilerin merakla beklediği fındık rekolte tahmini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklandı. Bakan Çelik rekolteyi 468 bin ton olarak açıkladı. Düzce’de faaliyet gösteren ziraat odaları, Bakanı Faruk Çelik’in 2016 yılı fındık rekolte tahminini 468 bin ton olarak açıklamasını memnuniyetle karşıladılar.

12.07.2016
719 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
2016 yılı fındık rekolte tahminini düşük çıktı

Bakan Çelik, ‘Fiyat üreticiyi tatmin edecek!’

Düşük rekolte tahmini ile ilgili açıklama yapan Bakan Çelik; "2016 yılı fındık rekoltesini 468 bin ton olarak tespit etmiş bulunuyoruz. Bunu sektör temsilcilerine, tüm üreticilerle aracılığınızla paylaşmış oluyoruz. Rekoltenin düşük olmasında peryodisitenin yanında diğer don ve benzeri olaylar etkili olmuş bulunuyor. Bu yıl bu yönüyle de ücretlerin üreticileri tatmin edecek ölçüde olacağını da rahat bir şekilde söyleyebiliriz” dedi.

Geçen yıla göre kayıp % 30

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 468 bin ton olarak açıklanan 2016 yılı fındık rekolte tahmininin, geçen yılki rakamının oldukça altında kaldığını belirterek, “Yaşanan don, aşırı yağış ve sıcaklar, fındığı vurdu. 2016 rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 30’a yakın bir düşüş görülüyor” dedi.

Aşırı yağış ve sıcaklık fındığı döktü

 “Rekoltedeki bu düşüşün en önemli nedeni doğal afetlerdir. Yaşanan don olayı, aşırı yağış ve sıcaklık fındığı etkilemiş, dökülmelere neden olmuştur. Sakarya, Düzce gibi batı illerinde çok az bir miktar artış görülse de afetin ağır yaşandığı Doğu Karadeniz’deki illerimizde yüzde 50’lere ulaşan büyük kayıplar oluştu. En büyük düşüş, en büyük fındık üretici ilimiz Ordu’da görülmektedir. Bu ilimizi Giresun izlemektedir. Rekolte tahminlerini gerçekçi buluyoruz.

“Dip yapan fiyatların yeni sezonda yükselmesini bekliyoruz”

Sezon başında kilogramı 14-15 lira seviyelerinde olan fındık fiyatının sezonun son günleri yaklaşırken 8 lira gibi bir fiyatla dip noktaya vurduğunu belirten Bayraktar, şöyle devam etti: “Bu kadar düşen fındık fiyatları üreticilerimizi mağdur etmiştir. Emeğinin karşılığını alamayan, üretimden para kazanamayan çiftçimizi bahçede tutamayız. Bu durumdan herkes zarar görür ve kaybeder. Karadeniz’de fındık olmazsa esnaf da tüccar da ihracatçı da olmaz. Ülkemiz çok önemli bir ihraç kaleminde yara alır. Bu rekolteye göre, dip yapan fındık fiyatlarının yeni sezonda yükselmesini bekliyoruz. Üreticimizin mağduriyetinin bir ölçüde de olsa bu sezon giderilmesini umut ediyoruz.”

Odalar düşük rekolteden memnun

Ziraat Odaları Bakan Çelik’in açıkladığı fındık  rekolte tahmininden memnun olduklarını belirtiler. Gazetemize açıklamalarda bulunan Düzce Ziraat Odası ve Akçakoca Ziraat Odası başkanları, düşük rekoltenin fındık fiyatlarını yükseltecek tahmininde bulundular.

150 bin ton açık kalır

Tahmini fındık rekoltesini değerlendiren Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, “Filiz sayımlarının ardından Düzce’de ve bölgesinde dolu yağışı oldu. Bununla birlikte üründe kayıp var. Bizde ziraat odaları olarak 450 bin ton tahmin yapmıştık. Ancak birileri gibi çıkıp açıklamadık. Bu tahmini rekolte rakamı şunu gösteriyor. Bizim zaten yurt dışına 600 bin ton ihracatımız var. Yani yaklaşık 169 bin ton açık kalacak. Buda fiyatlara yansıyacaktır. Bizler fındığın 15 liradan aşağı düşmemesini istiyoruz. 7-8 lira fiyat ne bizleri, ne esnafları ne de üreticiyi memnun etmiyor” dedi.

Fındık fiyatları tavan yapacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yaptığı rekolte açıklaması bizim tahminlerimiz doğrultusunda diyen Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, düşük rekolte yüksek fiyat getirir, üreticinin yüze güler dedi. Bakanlığın yaptığı rekoltenin de altına ürün beklendiklerini ifade eden Ulusal Fındık Konseyi Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Başaran, son aylarda yaşanan olumsuz hava koşullarının fındığın iç yapmasını engellediğini ve Amerikan kelebeği hastalığının ürün kaybına neden olduğu belirtti. Başaran, yükselecek


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
719 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Hal kavşağında kaza
18.07.2019 - 19:32
Hal kavşağında kaza
Düzceliler Meydanı Doldurdu
16.07.2019 - 10:27
Düzceliler Meydanı Doldurdu
TÜM MÜDÜRLER DEĞİŞTİ
12.07.2019 - 14:58
TÜM MÜDÜRLER DEĞİŞTİ
Başkan Özlü Oxijen'de
17.07.2019 - 10:37
Başkan Özlü Oxijen'de
Varank, Başkan Özlü’yü Ziyaret Etti
Akçakoca'da Vahşet, Köpekler Zehirlendi mi?
Çalışmaları Yakından Takip Ediyor