Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:58] Kafası Beton Boruya Sıkıştı -- [17:53] 2 DÖNÜM FINDIK YANDI -- [17:37] Özel öğrenciler kazanlarda aşure yaptı -- [17:32] Başkan Özlü’den 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı -- [17:29] İTFAİYE EKİPLERİ ZAMANINDA MÜDAHALE ETTİ -- [15:34] 1. Etap İçin Gün Sayılıyor -- [14:53] Trafik denetiminde yakalandılar -- [13:55] Rektör Çakar Külliye’deki Açılışa Katıldı -- [13:07] Selde Zarar Gören Değirmen Onarılacak -- [12:51] Köse Ailesinin Acı GÜnü --
Gündem
Amaç farkındalık yaratmak

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü İşaret Dili kursiyerleri tarafından toplumda işitme engellilere karşı farkındalık oluşturulması adına düzenlene etkinlik dikkat çekti. Kursiyerler iş yerlerine bir engelli gibi girerek işaret dili ile kendilerini ifade etmeye çalıştılar.

4.08.2016
756 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Amaç farkındalık yaratmak

Toplumda bedensel engelli olan insanların sosyal hayatta daha aktif rol almalarını sağlamak için onların fark edilmesinin önemi büyük. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü İşaret Dili Kursu Kursiyerleri de bu anlamda işitme engellilerle empati kurmak amacıyla Krempark AVM’de bulunan iş yerlerinde kendilerini ifade etmeye çalıştılar.

 İşitme engellilere karşı toplumda farkındalık oluşturmak adına düzenledikleri  etkinlikten söz eden Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü İşaret Dili Eğitmeni Arzu Taşoluk,  işitme engelinin sadece doğuştan olmadığını, sonradan da olabileceğini vurgulayarak insanların daha hassas olmalarını istedi.

Taşoluk, “ İşaret dili kursu öğrencileri olarak insanların beden dilini ne kadar bildiklerini anlamak için bir etkinlik yaptık. Arkadaşlarımız işaret dili ile istedikleri ürünü çalışanlara anlatmaya gayret gösterdiler. Aldığımız cevaplardaki tepkileri ölçmeye çalıştık. Bu tepkilerde insanların işaret diline karşı düşüncelerini, farkında olup olmadıklarını anlamaya çalıştık. Güzel tepkiler de aldık, bizlerle iletişime geçmek istemeyenler de oldu.  Düzce’de işitme engellilerin sayısı oldukça fazla. Toplumda bu insanlara yer edindirmek için kullanabileceğimiz iletişim yolu işaret dilidir. İşaret dili eğitimi almak isteyenler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapabilirler” ifadelerini kullandı.

Kursiyerler etkinlik kapsamında işletmelere teker teker girerek kendilerini ifade etmeye çalıştılar. İşaret dili kullanarak istedikleri ürünleri karşı tarafında anlaması adına çaba sarf eden Kursiyerleri anlamaya çalışanlar olduğu kadar iletişime geçmemeyi tercih edenlerde oldu.

 Kursiyer Enes Gemicioğlu, Gemicioğlu, “ bizlere yardımcı olmak isteyenler oldu, teşekkür ediyoruz. Bizleri dışlamadılar. Bizlere daha çok kalem kağıt uzatarak iletişime geçmeye çalışanlar oldu. İşaret dilini bilmediklerinden dolayı çok fazla yardımcı olamıyorlar” derken,

Sema Dikmen ise, “ işitme engelli insanları anlayabilmek için kurslara katılıyorum. İş imkanlarının da olduğunu öğrendim. Onları anlayabilmek çok güzel bir duygu. İnsanlar bizleri anlayışlı bir şekilde karşıladı. Farkındalık oluştuğunu düşünüyoruz. Herkesin işaret dilini öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Onları anlamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kendileri ile işaret dilini kullanarak iletişime geçmeye çalışan kursiyerleri anlamakta zorluk yaşayan çalışanlar ise iletişim kurabilme adına büyük çaba sarf ettiler. İşaret dilini kullanan kursiyerleri anlayanlar beden hareketleri ile karşılık verirken, anlamayanlar ise kağıt kalem yardımı ile iletişime geçmeyi tercih ettiler.

Bir mağaza çalışanı Özlem Sayabah, “ İşitme dili ile bizlerle iletişime giren arkadaşlarımızın anlatmak istediklerini anlayabildim. Bunun için hiçbir eğitim almadım. Hareketleri ile ne istediğini anladım. Benim acımdan işitme engelli insanlara karşı bir farkındalık oluştu. Onları anlayabildiğim için sevindim. Eğer bana anlatmak istediklerini anlamasaydım üzülürdüm. Eğer anlayamasaydım beden dili eğitimi almaya giderdim çünkü aynı şey bizimde başımıza gelebilirdi” şeklinde düşüncelerini ifade ederken,

Başka bir çalışan ise,  “ işitme engelli olarak işletmemize gelen bayanın söylediklerini anlayamadık. Yardımcı olamadığım için üzüldüm. Hem bizim için hem de karşımızdaki insanlar için zor bir durum. Bu zamana kadar işaret dili eğitimi almayı hiç düşünmedim. Bundan sonraki süreç için işaret dili eğitimi almayı düşünebilirim” dedi.

Kursiyerler etkinliğin sonunda yine işaret diliyle hep birlikte, " İşitme engellilerimizi seviyoruz" dediler.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
756 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Düzce Üniversitesi Düzce TSO ile Yeniden Lisansüstü Eğitim Protokolü İmzaladı
ŞİFALI SU'YA KÖR TAPA
16.09.2019 - 17:09
ŞİFALI SU'YA KÖR TAPA
SAĞLIK KRİZİNE AÇIKLIK GETİRDİLER
1. Etap İçin Gün Sayılıyor
18.09.2019 - 15:34
1. Etap İçin Gün Sayılıyor
Celal Kasapoğlu Oxijen'i Ziyaret Etti
Açık Kapı Uygulaması Devam Ediyor
Kur'an Kursunu İncelediler
17.09.2019 - 09:46
Kur'an Kursunu İncelediler