Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:14] TEM'i Kullanacaklar Dikkat -- [17:47] ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNDEN ÖNEMLİ BİLİM ESERLERİ -- [17:41] Gençler Boş Durmuyor -- [17:39] Beton Kano Takımı 2. Kez Şampiyon Oldu -- [17:38] Ekmek Bıçağı ile Etrafa Saldırdı -- [17:35] Sanayicilerin İftarı İlgi Gördü -- [17:32] Bahçeşehir'in Yaz Okulu Renkli Geçecek -- [17:26] Lise Öğrencileri Üniversiteyi Tanıyacak -- [15:19] Çalışma Ortamları İyileştirilecek -- [12:04] Gümüşova’da Toprağa Verilecek --
Gündem
Külleme Hastalığına Tarla Okulu Eğitimi Gerçekleştirildii Gerçekleştirildi

5.08.2017 - 14:22
454 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Külleme Hastalığına Tarla Okulu Eğitimi Gerçekleştirildii Gerçekleştirildi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Düzce Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi koordinasyonluğunda Fındıkta Külleme Hastalığına karşı, Çilimli Topçular Mahallesinde bulunan Turhan İnegöl isimli üreticinin Fındık Bahçesinde Tarla Okulu düzenlendi. Fındıkta Entegre Mücadele Projesi ve İyi Tarım Uygulamaları projelerinde yer alan üreticilerimiz başta olmak üzere, tüm çiftçilerimize yönelik Fındıkta Külleme Hastalığı ile mücadele konusunda arazide uygulamalı eğitim gerçekleştirilmiştir.  Gerçekleştirilen eğitime Vali Yardımcılarımız Turgut Serimer ve Hasan Ruhi Yaylacı, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Uludağ, Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk ile Ziraat Odası Başkanları çok sayıda akademisyen ve çiftçiler katıldı.

Açılış konuşmasında Prof. Dr. Ahmet Uludağ, bu uygulamanın yapılmasına katkıda bulunan kuruluşlara, çalışmayı destekleyen firmalarına, bahçe sahibi Emekli Jandarma Tuğgeneral Turhan İnegöl’e ve bakım işlerini yapan üretici Hikmet Yüksel’e, uygulamalarda danışmanlık yapan Yrd. Doç. Dr. Nedim Altın ve Yrd. Doç. Dr. Hülya Ünver’e teşekkür etmiştir. Üreticilerin, teknik elemanların, öğretim üyelerinin, fındığa girdi sağlayan ve fındığın çıktısını değerlendiren firmaların, muhtarların ve sivil toplum kuruluşlarının çiftçi gününde bir arada olmasının sevindirici olduğunu ve fındıkta teknik uygulamalardaki gelişmelerin yanı sıra üreticiye ve ülkemize daha fazla gelir getiren bir ürün olması için birlikte çalışılması gerektiğini vurgulamıştır. Yeni kurulan üniversitemizin ve fakültemizin her zaman üretici başta olmak üzere bütün paydaşlarla birlikte olacağını “değer üretmeye devam edeceğini” belirtmiştir.

Vali Yardımcıları Turgut Serimer ve Hasan Ruhi Yaylacı ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu’da yapılan çalışmaların önemli olduğunu ve bu tür çalışmaların devam etmesi gerektiğini söyleyerek katkı veren herkese teşekkür ettiler.

Yapılan eğitimde Düzce Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencilerinden Şadiye Zambak arazide yapılan iş ve işlemleri ve mücadele teknikleri anlatmıştır. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personellerimizden Ziraat Yüksek Mühendisi Burhan Şahin ise Fındıkta Entegre Mücadelenin önemini Entegre Mücadelenin, Zararlı organizmaların popülasyon dinamikleri ve çevre ile ilişkilerini dikkate alınarak, uygun olan tüm mücadele yöntem ve tekniklerini uyumlu bir şekilde kullanarak, zararlı organizmaların popülasyon yoğunluklarını ekonomik zarar seviyesinin altında tutulması gerektiğinin ve bu işlemin bir zararlı yönetim sistemi olduğunu belirtmiştir. Tarla Gününde fındığın en önemli hastalıklarından biri olan külleme hastalığına karşı yürütülen çalışmalar yerinde anlatılmıştır. Hastalıkla mücadele mümkün olup, öncelikle kültürel tedbirler olan budama, dip sürgünü temizliği, yabancı ot mücadelesi ve bulaşık bitki artıklarının imhası işlemlerinin tekniğine uygun olarak yapılması gerektiği, kimyasal mücadele de ise; önceki yıllarda görüldüğünden belirtiler görülmeden çotanak oluşum aşamasından itibaren hastalığın seyrine göre 4-5 defa ruhsatlı ilaçlarla tam bir kaplama şeklinde mücadele yapılması gerektiği anlatılmıştır.

Üreticilerimizden gelen sorular üzerine Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim üyelerinden Doç Dr. Halil Kütük ve Yrd. Doç.Dr. Gülay Kaçar tarafından Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı ve Mücadelesi konuları ile faydalı organizmaların korunması ve desteklenmesi, ilaçların çevrede yarattığı olumsuzluklar konusunda üreticilerimize ı bilgiler verilmiştir.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
454 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Cumayeri'nde Kan Donduran Cinayet
Akçakoca'da Bu Yaz Bambaşka Geçecek
Bize Bu Birliktelik Lazım
20.05.2019 - 11:59
Bize Bu Birliktelik Lazım
Öğrenciler Academia Tower Bahçesinde İftar Açtı
Hap ve Uyuşturucu Madde Yakalandı
Belediyeden Bir Radikal Karar Daha
ÜNLÜLER AKÇAKOCA'YA AKACAK
20.05.2019 - 15:42
ÜNLÜLER AKÇAKOCA'YA AKACAK