Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:27] En son Mengen’de görülmüştü -- [16:17] Bu yıl ilk kez öğrenci alacak -- [16:05] Güreşçiler davul zurna ile yürüdü -- [15:55] Yavru köpekleri AFAD kurtardı -- [15:52] Bolu’ya “Yılın Gastronomi Şehri” ödülü -- [13:27] İmar Barışı'nda başvuru 2,5 milyonu, toplanan bedel 650 milyon lirayı aştı -- [12:41] Öğretmen Performans Sistemi Uygulanmayacak -- [11:58] ŞEHİT ATEŞİ GİRESUN'A DÜŞTÜ -- [10:30] CEZAEVİNİ BOYLADILAR -- [09:56] KOCAAYAK BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ --
Gündem
ESNAF MAĞDUR EDİLMEYECEK

16.8.2017 - 14:17
419 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
ESNAF MAĞDUR EDİLMEYECEK

Sanayi esnafı mağdur edilmeyecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan iki önemli konu için Düzce’ye geldi.Müsteşar Aslan başkanlığında Valilikte düzenlenen toplantıya Vali Zülkif Dağlı, Düzce Üniversitesi Rektörlüğü, belediye, TSO ve STK temsilcileri katıldı. Toplantıda Sanayi Sitelerinin Taşınması ve Coğrafi İşaretler konuşuldu.

İLK 10 İÇİNDE DÜZCE DE VAR

Vali Zülkif Dağlı toplantının amacından söz ettiği konuşmasında, sanayi sitesinin taşınması ve coğrafi işaret konusunda neler yapılabileceğinin gözden geçirileceğini belirtti.

Vali Dağlı, “ İlimizdeki küçük sanayi sitesinin modern bir sanayi sitesine dönüşmesi gündemde.İlk etapta 10 sanayi sitesi pilot olarak alındı. Biz de ilk 10 içerisindeyiz. TSO, esnaf odalarımız, kooperatif üyesi arkadaşlarımız bu sorununun bilincindeydiler. Yıllardır olması gereken bir konu olarak ifade etmişler şimdiye kadar. Artık gerçekleşme aşamasında geldi. Ayrıca ikinci bir gündem konumuz coğrafi işaretler. Coğrafi işaretler konusunda çalışan TSO var, Akçakoca ticaret odamız var. Bu bağlamda hangi çalışmaları yapabiliriz hep birlikte gözden geçireceğiz.” Dedi.

SANAYİCİ TANIMI DEĞİŞTİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan meclisten son kanun olarak geçen üretim reform paketinin amacının esnafın ve sanayicinin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu söylerken, bu kanunla sanayici tanımının değiştiğini vurguladı.

ESNAF MAĞDUR EDİLMEYECEK

Sanayi sitelerinin taşınması ve coğrafi işaretler konusunun göbeğinde üniversitenin olduğuna dikkat çeken Aslan, Bir ilin ürünlerinin gelişiminde katkı sunacak bir kurumdan destek alınmıyorsa o işin sürdürebilirliği olmadığının altınız çizdi. Aslan, Bakan Özlü’nün önemle üzerinde durduğu konunun sanayi sitelerinin içindeki esnafın mağdur edilmemesi olduğunu belirtirken, üniversiteye büyük görev düştüğünü söyledi.

TESCİL İSTEYEN 10 ÜRÜN VAR

Aslan son günlerde gündeme taşınan coğrafi işaret konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Sözlü kültürden yazılı tescile  geçişin yolunun açılacağını söyleyen Aslan, bir toprak parçasının özelliğini gösteren, o yöreyle anılan ürünlerin tescilli hale gelmesini coğrafi işaretler olarak anlattı. Coğrafi işaret isteyen 10 ürün olduğunu söyleyen Aslan, Bakan Özlü’nün memleketinde, kendisine bağlı bir kurumun doğrudan tescillediği hiçbir coğrafi işaret olmaması karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

AKÇAKOCA FINDIĞINI TESCİL ALTINA ALMALIYIZ

Aslan, “ mesela Akçakoca fındığı, o yöreye ait ürün. Bu ürünleri biz bir tescil altına almalıyız. Var mı, Türkiye’de sadece 209 tane var. 700’ün üzerinde belediyesi olan, 81 ili olan, medeniyetlerin beşiği dediğiniz toprak parçasında 209 tane ürün. Hele hele Düzce’mizde hiç coğrafi işaret olmaması bu toprağın hiç hakkı değil. Bürokratlar bu hızın içinde bunu da düşünecekler. Dedelerimizden kalanları yazılı olarak aksettireceğiz. Yerelde ürünlerimizi tescil ettirirsek hiç kimse sahip çıkamaz. Coğrafi işaret açısından baktığımızda 10 ürün gözüküyor. Bu yılın sonuna varmadan il müdürlüğümüzün organizasyonunda, TSO, belediye, valilik hep birlikte gerçekleştirmeliyiz. Düzce’de tescillenmemiş hiçbir ürünümüzün kalmamasını sağlamalıyız. Laf aramızda, Sayın bakanımızın memleketinde, Sayın Bakanımıza bağlı olan bir kurumun doğrudan tescillediği coğrafi işaret olmaz mı,” ifadelerini kullandı.

 

Aslan, Coğrafi işaretlerde eksik olan Düzce’nin ARGE merkezlerinde bir çok ilden daha iyi olduğunu vurguladı.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
419 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

BİR ANDA SOKAKLAR GÖLE DÖNDÜ VİDEO HABER
REKOLTE BELLİ OLDU…
19.7.2018 - 17:08
REKOLTE BELLİ OLDU…
EN ACI TECRÜBEYİ YAŞADIK
14.7.2018 - 11:35
EN ACI TECRÜBEYİ YAŞADIK
Merakla bekleniyordu!İşte paraların yatacağı tarih
Benzine zam geliyor
17.7.2018 - 09:47
Benzine zam geliyor
Binlerce kişi meydanda buluştu!
15 Temmuz’da  Sokağa ilk çıkan Başkandı