Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:50] TRAKTÖR DOLUSU KENEVİR YAKALANDI -- [21:32] Dolar ile kira sözleşmesi yapanlar belirlendi -- [21:22] TEM Otoyolunda feci kaza 3 yaralı -- [21:09] Kamyona giren arı kaza yaptırdı -- [13:47] AKÇAKOCA'DA İNTİHAR -- [11:35] MAHSUR KALAN KEDİYİ İTFAİYE KURTARDI -- [10:02] Koloğlu, Suskunluğunu Bozdu... -- [09:38] YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ -- [07:37] Dere Yatağında Erkek Cesedi Bulundu -- [16:16] Düzce basınından beklentisini söyledi --
Gündem
Protokol Kaldirik topladı

15.4.2018 - 12:18
759 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Protokol Kaldirik topladı

Düzce’de 4-5-6 Mayıs tarihinde yapılacak olan Düzce Otları Tyche Festivali öncesinde protokol ve vatandaşlar yaylalarda kaldirik, ısırgan gibi otlar topladılar.

Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi Düzce’nin tanıtımı için çalışmalarını sürdürürken Mayıs ayında yapılacak Ot Festivali için şimdiden hazırlıklar başladı. Hafta sonu için Düzce’ye gelen Blogger’ler de kentin doğal güzelliklerini fotoğraflıyorlar.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ile eşi Nursel Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Başkanı Ulviye Dikmen ve Meclisi üyeleri hep birlikte ot toplamak için bir araya geldiler.

Vali Dr. Zülkif Dağlı Düzce’nin yeterince tanınmadığını belirterek “Şükredilecek bir yerde yaşıyoruz. Düzce ilimizin yüzde 52’si orman alanı, kalanı su, Melen havzasındayız İstanbul’un içme suyunun büyük bir bölümü buradan gidiyor. Ancak Düzce’nin yeterince tanınmadığını biz arkadaşlarımızla hep konuşuyoruz. İstanbul ile Ankara’nın dibinde, 2 saat uzaklıkta bir konumdayız, Batı Karadeniz’in en güzel en can alıcı yerleri hepsi burada. Batı Karadeniz’in tek antik tiyatrosu Düzce’de, Roma Döneminden kalmış. Biz aslında 25-30 milyona hitap eden geniş kitle bir nüfusun ve her hafta sonu biz nereye gidelim diye düşünen büyük bir nüfus kitlesinin ortasındayız. Herkesi Düzce’ye davet ediyoruz” dedi.

Belediye Bakanı Dursun Ay, Düzce’nin doğa harikası bir il olduğunu belirterek “Ankara ile İstanbul’un ortasında olan Düzce’miz görüldüğü gibi cennet bir ilimiz. Şu anda ot toplamaya geçeceğiz. Bütün vatandaşlarımızı Düzce’ye bekliyoruz” ifadelerinde bulundu. Ardın ise Düzce’de toplanan otların birkaç tanesi hakkında bilgiler veren Başkan Ay, “Üniversitemiz bu otları tamamen bilimsel olarak değerlendirecektir” dedi.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’da geleneksel tamamlayıcı tıp alanında da Düzce Üniversitesinin ihtisaslaştığını çerçevede değerlendirileceğini söyledi.

Rektör Çakar, “Düzceli olarak tarafsız olmak mümkün değil. Bizim memleketimiz çok güzel. Tarihiyle, coğrafyasıyla, yeşiliyle, mavisiyle 20 kilometre karenin içinde yeşili, maviyi, yaylayı, gölü, denizi her şeyi bir arada görebileceğiniz bir coğrafyada yaşıyoruz” dedi.

Düzce Belediye Kadın Meclisi Başkanı Ulviye Dikmen, tarihten gelen bereketle bu günkü bereketi harmanladıklarını belirterek bu bereketi Düzce Otları Tyche Festivali adı atında etkinlikle kutladıklarını söyledi. 4-5-6 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan festivalin çok renkli görüntülere sahne olacağını söyleyen Dikmen, “Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz festival sayesinde bilmediğimiz tanımadığımız yenilebilir otları tanıdık. 700’e yakın ot çeşitliliği var, 71 endemik otumuz var. Bunun için ben doğaya teşekkür ediyorum, bu kadar güzel nimeti bize sunduğu için. Hepimiz el vererek bu festivali yapıyoruz ve herkesi festivalimize davet ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından ise doğada bu dönemde kendiliğinden yetişen otlar toplandı.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
759 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,50

AHMET

16.4.2018 - 12:04:12

Ot yemeyi seven bir insanım. Isırgan, kaldirik, baldıran, hoşkıran vb. hepsini kebaptan daha çok severim. Ama fotorğraflar fındık bahçesinde çekilmiş, buralarda toplanan hiçbir şeyi yiyemiyoruz, çünkü tarım ilaçları toprağı ve topraktan çıkanı zehirledi. Toplayanlara da yememesini tavsiye ederim. Daha bakir ormanlık alanlar tercih edilmeli.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Salon boş kaldı
20.9.2018 - 10:03
Salon boş kaldı
 ÇİFTÇİLERİN  HAZİNE ARAZİSİ KİRALAMASININ ÖNÜ AÇILDI
AK Parti'den Menderes açıklaması
FINDIK DEVLETİN ELİNDE OLMALI
SEDAŞ’tan drone ile bakım çalışması
Ahilik Haftası'nda mehterli yürüyüş
ZABITA VE İTFAİYE HAFTASI İÇİN BULUŞACAKLAR