Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[08:44] Uyuşturucu Operasyonu: 3 Gözaltı -- [07:56] YEMENİCİ YENİDEN ADAY -- [22:16] AK Parti’de Heyecanlı Bekleyiş Sürüyor -- [20:09] 100 yaşındaki annesini darp ederek öldürdü -- [17:32] Çelik'ten Duyarlılık Örneği -- [17:30] Servisler Sürekli Denetimde -- [17:01] Karnelerini Başkan Ay'dan Aldılar -- [16:53] DÜ'de Protokollere Devam -- [16:51] Açık Ders Uygulaması Başladı -- [16:19] MERHABA DÜZCE --
Gündem
Seçimler Öncesi Beklentiler Sıralanıyor

12.1.2019 - 15:06
231 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Seçimler Öncesi Beklentiler Sıralanıyor

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel yönetim seçimine ilişkin, demokratik, katılımcı, şeffaf, toplumsal cinsiyet eşitliğini esas alan, özgürlükçü ve ekolojik bir yerel yönetim anlayışı talep ettiklerini açıkladı.

Bu seçimin önümüzdeki yılların gidişatını belirleme noktasında önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken Bozgeyik, “Yerel yönetim seçimleri, bütün toplumun geleceğini ilgilendiren bir mücadele alanı haline geldi” dedi.

Tüm Bel Sen genel merkez binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Bozgeyik, yerel yönetimlere ilişkin kayyum tehdidine değinerek şöyle konuştu: “Tek adam rejiminin yereldeki izdüşümü olan kayyumlar eliyle halkın seçme ve seçilme hakkı elinden alındı. Yapılacak seçim sonuçları ne olursa olsun yeniden kayyum atama tehdidi de en yetkili ağızdan sıklıkla ifade edildi. Önümüzdeki seçim aynı zamanda seçme ve seçilme hakkının gasbına karşı bu hakkın korunma ve halkın kendi iradesine sahip çıkma mücadelesidir.”

ESAS AMAÇ, HALKA HİZMET OLMALI

Yerel seçimlerin kamu emekçilerini yakından ilgilendirdiğini ifade eden Bozgeyik, savundukları temelleri şöyle açıkladı:

“Yerel yönetimlerin emekten yana, demokratik, katılımcı, şeffaf, toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alan, özgürlükçü ve ekolojik bir biçimde yeniden yapılanmasını en temel ilkelerden biri olarak kabul ediyoruz. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde tutumumuz da bu çerçevede olacaktır. Karar alma ve denetleme mekanizmalarında gerçek katılımcılığı ve şeffaflığı gözetiyoruz. Demokratik ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının öncelikle il genel ve belediye meclislerinde karşılık bulması gerektiğine inanıyoruz. Yerel yönetimleri birer şirket olarak değil, halka hizmet veren kurumlar olarak görüyoruz. Yerel hizmetlerin verilmesinde kar değil, toplumsal yarar esas alınmalıdır. Başta bütçe olmak üzere yerel yönetimlerin bütün plan ve uygulamalarında toplum merkezli, eşitlikçi ve demokratik bir biçimde hazırlanmasını ve sokak, mahalle ve kent meclislerine şeffaf bir şekilde hesap verilmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu anlayış ve programların taşıyıcısı adaylara oy verilmesini savunuyoruz.”

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
231 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

TÜRK ADALETİNE GÜVENİYORUM
12.1.2019 - 12:28
TÜRK ADALETİNE GÜVENİYORUM
Valilikten Su Haberlerine Açıklama
Doğalgaz yerine Kömür Kullanılıyor
Valilikten açıklama geldi! İşte kötü kokunun nedeni…
Bir Fırtına Uyarısı Daha
17 ocak öncesi…YSK’dan önemli oy uyarısı!
Emekli farkları hesaplara ne zaman yatacak?