Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:13] Bu Bina Depremi Hatırlatıyor -- [17:44] Adaylar Burada Antrenman Yapacak -- [17:34] Çok Kuvvetli Geliyor -- [17:19] 26 AĞUSTOS'DA " NİLGÜN KIZILCI " RESİTALİ -- [17:00] İki Kurum Projenin tanıtımını Gerçekleştirdi -- [16:50] Keşir, Sorunları Yerinde Dinliyor -- [16:25] Mor Patates Topraktan Çıktı -- [16:20] SİZİN BEĞENMEDİĞİNİZ EŞYA, BAŞKASININ HAYALİ OLABİLİR -- [12:51] Rıfat Ilgaz’ın Kızı Oxijen’e Konuk Oldu -- [10:55] Park Çöp İçinde --
Gündem
PROGRAM MÜFTÜLÜK SALONUNDA

14.03.2019
619 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
PROGRAM MÜFTÜLÜK SALONUNDA

Dünya Evrensel hafızlar haftası münasebeti ile 81 ilde ve dünyada her Mart ayının ilk haftası yapılan etkinlikler çerçevesinde Düzce'de programlar yapılıyor. Yarın saat 19.00'da Düzce Müftülüğü Toplantı salonunda bununla ilgili bir söyleşi ve kuran tilaveti ile dualar yapılacak.

Dünya Evrensel Hafızlar Haftası nedeni ile EHAD Düzce Şubesi Teşkilat Başkanı Necmettin Çalışkan ile Oxijen Medya grubu olarak görüş alışverişinde bulunduk. İşte aldığımız cevaplar:

HAFIZ KİME DENİR?

Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz.Kur'an-I Kerim'i Fatiha Suresi'nden Nas Suresi'ne kadar usulüne uygun şekilde ezbere okuyabilenlere hafız denir. Evrensel Hafızlar Derneği olarak hafızlığı tanıtmak, teşvik etmek ve hafızların sorunlarına çözümler üretebilmek amacıyla her yıl üç ayların başlangıcı olan Receb ayının ilk haftasını Dünya Hafızlar Haftası olarak kutlamaktayız. İdrak edeceğimiz üç ayların ülkemiz ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Manevi bir iklime girdiğimiz Recep ayının ilk haftasında Dünyada ve 81 ildeki şube ve temsilciliklerimizin düzenleyeceği programlarla insanımızın dikkatini hafızlığa çekmeyi ve Kur’an ile bağımızı kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz. Dünya Hafızlar Haftası bütün İslam âlemine hayırlı olsun. Bu mukaddes görevi icra eden, bütün hafız ve hafız adayı kardeşlerimizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Rabbim bu kardeşlerimizin hafızalarını güçlendirsin. Bu hayırlı uğraşlarının karşılığını versin. Peygamber Efendimizden günümüze 1400 yıldır hem ülkemizde hem de birçok İslam ülkesinde hafızlık müessesi yaygın bir şekilde devam etmektedir. Hafızlar on dört asırdır olduğu gibi bundan sonra da Kur’an’ın canlı şahitleri olarak Kur’an’ı nesilden nesile aktaracaklardır. Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyuran Allah Resulü Kur’an-ı Kerim’in sahih okunmasına, ezberlenmesine ve anlaşılıp hayata tatbik edilmesine çok önem vermiştir. Asr-ı saadette Efendimizin, sahabenin Kuran-ı Kerim’i öğrenmesini öğretmesini ve ezberleyerek hafız olmasını birçok vesileyle teşvik ettiğini biliyoruz. Örneğin; Sevgili Peygamberimizin; Uhud şehitleri defnedilirken en fazla ayet bileni en önce kabre koyması, sahabe-i kiramı başka memleketlere İslam’ı tebliğ için görevlendirirken veya Vali tayin ederken hafız olan sahabeler’e öncelik vermesi, Peygamberimizin hafızlığa ve Kur’an ile bağımızın kuvvetli olması gerektiğine verdiği önemi göstermektedir. Şüphesiz Peygamberimizin bu uygulamaları sahabenin Kur’an’a ve O’nu ezberlemeye iştiyakını arttırmıştır.

KUR'AN-IN HAMİSİ HAFIZLARDIR

“Hafızlar, bir anlamda Kur’an’ın hamisidirler ”Kur’an’ın tahrif edilmeden yayılıp yaygınlaşmasında ve bugünlere gelmesinde hafızların büyük rolü vardır. “Hafızlar” kültürümüzde yaşayan ve yürüyen Kur’an olarak nitelendirilmişlerdir. Kuruluşundan bu güne kadar birçok hayırlı hizmete vesile olan Evrensel Hafızlar Derneğimiz, hafızlık eğitimi gören öğrencilere sağladığı maddi ve manevi desteğin yanında, insanların Kur’an’la irtibatlarını sağlamlaştıran faaliyetler yürütmeye de devam etmektedir. EHAD olarak 81 ildeki şube ve temsilciliklerimiz ile Kuran-ı Kerim’i sahih okuma dersleri, Hatimle Teravih Namazı kıldıranları ödüllendirme programları, Kur`an-ı Kerim Sahih ve Güzel Okuma yarışmaları, hafızlık öğrencilerine yaz ve kış dönemlerinde kamp programları ve hafızlık yolu motivasyon seminerleri, hafızlık öğrencilerine çeşitli hediyeler takdim edilmesi, ihtiyaç sahibi hafız ve hafız adaylarına imkanlarımız ölçüsünde burs verilmesi, gibi birçok hayırlı hizmetlere imza atıyoruz. ”Manevi Tahribatın ilacı Kur’an’dır ”Manevi tahribatın yaygınlaştığı günümüzde ise Kur’an’a olan ihtiyaç her geçen gün hızla artmaktadır. Keşmekeşin, kaosun ve kargaşanın işgal ettiği dünyamızın tek kurtuluşu Kur’an ve sünnete sarılmaktır. Ülkemizin de büyük bir manevi tahribatın eşiğinde olduğu bu zaman diliminde hafızlık müessesesini ihya etmenin önemi giderek artmaktadır. Ahlaki ve manevi tahribatın ilacı Kur’an’dır. İnsanları maneviyatla yeniden irtibatlandırmak hafızların en büyük vazifesidir.

15 TEMMUZDA HAFIZLAR VE DİN GÖREVLİLERİ BÜYÜK GÖREV YAPTILAR.

15 Temmuz tarihinde  Hain Fetö kalkışmasında görülmüştür ki Hafızlar ve Din görevlileri Ülke müdafaasında aktif rol almış, minarelerden yükselen Ezan ve Selalarla milletimiz cesaret bulmuş, darbe girişimi önlenmiştir. Milli birliği, bütünleşmeyi cami kürsülerinden anlatan din gönüllüsü hanım ve erkek kardeşlerimizin yeri geldiğinde ölüm hattında Şehadet şerbetini içmekten hiç geri durmadıkları görülmüştür. O gece 60 din görevlisi yaralanmış Kurra Hafız İbrahim Yılmaz şehit olmuş birçok hafız kardeşimiz gazilik şerefine ulaşmıştır. Ehad olarak yapacağımız faaliyetlerle milletimizin duygularını istismar ederek, din kisvesi altına saklanarak dini kendi emelleri uğruna kullanan Fetö gibi oluşumlara karşı gençlerimizin özellikle de hafız ve hafız adayı kardeşlerimizin bilinçlendirilmesine katkı sağlamak 15 temmuz sonrasında öncelikli hedefimiz olmuştur

PROGRAMIMIZ.

Evrensel Hafızlar haftası nedeni ile yapacağımız bu gecemize katılacak olan misafirlerimiz olacak gerekli davetiyeler verildi. Programımızda Konuşmacı olarak Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hafız Profesör Doktor İsmail Karagöz Hocamız bizler ile beraber olacak. Bu gecemizde talebelerimiz ve hocalarımız Kur'an-ı Kerim'den Ayetler okuyacaklar, Ayrıca Şiirler Naatlar ,Selatü Selamlar ve ardından Düzce Müftümüz Hüseyin Can Hocamız gecenin duasını yapacak ve programımızı bu şekilde noktalayacağız


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
619 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Cadde ve Sokaklar Yıkanıyor
16.08.2019 - 09:40
Cadde ve Sokaklar Yıkanıyor
Azade Ay Kimin Safında?
19.08.2019 - 18:35
Azade Ay Kimin Safında?
TMO Randevuları Alıyor
19.08.2019 - 18:53
TMO Randevuları Alıyor
Yeni Öğrenciler İçin Kayıtlar Başlıyor
Park Çöp İçinde
20.08.2019 - 10:55
Park Çöp İçinde
Çok Kuvvetli Geliyor
20.08.2019 - 17:34
Çok Kuvvetli Geliyor
Özlü'den Deprem Mesajı
16.08.2019 - 11:33
Özlü'den Deprem Mesajı