Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[22:38] Evde Kilitli Kalınca... -- [18:42] İLK TOPLANTI YAPILDI -- [18:38] Hayvanlarınızı Çaldırmayın -- [18:29] PLAJLAR ÇÖPTEN ARINIYOR -- [16:02] Selzedelerin Taleplerini Dinledi -- [14:08] Haydi Kan Vermeye! -- [11:27] Daha Fazla Hastaya Hizmet Verilecek -- [10:44] KALDIRIMLARDA TADİLAT ÇALIŞMASI -- [10:37] Ünlü Lokantacı Bolu Dağı A.Ş.'nin Kuruluşunu Anlattı -- [10:30] "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite" Ünvanını Koruyor --
Gündem
Esnafına Sahip Çık Düzce

Uzun yıllardır esnafın en büyük sorunlarından biri haline gelen zincir marketler yerel esnafın belini büküyor. 67 meslek sektörünü olumsuz olarak etkileyen zincir marketler, bakkaldan, pazarcı esnafına, bujiteriden ayakkabıcıya kadar bir çok esnafı zor duruma sokuyor.

19.05.2019
776 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Esnafına Sahip Çık Düzce

Ülke genelinde olduğu gibi Düzce ve ilçelerinde de zincir marketler her geçen gün mantar gibi türüyor. Paramız olmadığında borç istediğimiz, veresiye yazdırdığımız, acı tatlı her günümüzde birlikte omuz omuza verdiğimiz yerel esnaf son yıllarda büyük sıkıntılar yaşıyor. Ülkemizin genelinde olduğu gibi Düzce'de de ulusal zincir marketlerin çok sayıda şubesi var. İlimiz ve ilçelerinde bakkal, büfe veya küçük esnaflarımız ve küçük işletmeler zincir marketler karşısında ayakta duramıyor ve günden güne yok oluyor. Yerel esnafın büyük işletmelerin yüksek rekabet gücü karşısında direnme gücü gün geçtikçe azalıyor.  Zincir marketler 67 sektörü direk olarak etkiliyor.

İŞSİZLİK DE ARTIYOR

Ailesi ve çocukları ile birlikte çalışan bir esnaf iş yerini kapattığında ortalama 5 kişi işsiz kalıyor. Zincir marketlerin çok ya da az olumsuz etki etmedği neredeyse hiçbir esnaf ve sanaktar meslek kolu yok. Yalnızca bakkal ve büfeler etkileniyor gibi görünse de 6 meslek sektöründeki esnafı etkiliyor. Teknolojiden kozmetiğe, bijuteriden mobilyaya, ayakkabıdan konfeskiyona, manavdan kasap sektörüne kadar her alanla ilgili ürünleri bulunduran zincir marketler her esnaf ve sanatkar kolu olumsuz yönde etkileniyor. Zincir marketler esnafı bitme noktasına getirerek işsizliğe de yol açmış oluyor.

MESLEK ODASI ETKİLİ KAMPANYA BAŞLATMALI

Konu ile ilgili Düzce'de bulunan ilgili esnaf odalarının zaman zaman yaptığı kampanyalar yetersiz kalıyor. Daha etkili ve kapsamlı kampanyalar ile küçük esnafın bu durumuna destek verilmesi gerektiğini savunan esnaflar; "Zaman zaman yapılan kampanyalar yetersiz kalıyor. Bizler kendi başımıza mücadele edemiyoruz. Düzce olarak kapsamlı bir kampanya başlatılım, vatandaşlarımız ile biz küçük esnaflar yeniden buluşturulmalı. Aksi takdirde küçük esnaf diye bir şey kalmayacak, zincir marketlere bağımlı kalacağız" ifadelerini kullanıyorlar.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
776 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

HAKSIZ REKABETE MÜSAADE YOK
14.06.2019 - 11:17
HAKSIZ REKABETE MÜSAADE YOK
İşçilerden Dayanışma Örneği
İLK TOPLANTI YAPILDI
20.06.2019 - 18:42
İLK TOPLANTI YAPILDI
3 KİŞİNİN SORGUSU SÜRÜYOR
18.06.2019 - 22:43
3 KİŞİNİN SORGUSU SÜRÜYOR
oxijen.tv'den Canlı Yayınlanacak
Düzcespor’a Başkan Dayanmıyor