Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:04] Daha iyi tedbir, daha iyi sonuç -- [20:15] Alzhaimer Hastası Yaşlı Kadın Bulundu -- [18:52] Yaşlı Kadın Her Yerde Aranıyor -- [17:18] İTFAİYE EKİPLERİ OPERASYONLA KURTARDI -- [17:03] KAMYONCU ESNAFI TEDBİRLERE SIKI SIKIYA UYDU -- [16:42] Belediye Sosyal Tesisleri Açtı -- [16:18] Canlı Yayınlara Sahte Takipçi -- [15:52] İŞTE YENİ KORONA TEDBİRLERİ -- [14:34] Operasyona Giderken Yaralandılar -- [14:09] Kadir Erdoğan’ın halası hayatını kaybetti --
Gündem
SENDİKALAR ÇOK MU BASKI YAPIYOR?

İTO Kilit fabrikasının kapanması ile birlikte işsiz kalan 300'ün üzerinde kişi kara kara düşünürken, Düzce'de çeşitli fabrikalarda çalışan işçiler arasında kulaktan kulağa "Acaba bizim fabrika da kapanacak mı?" sorusu sorulmaya başlandı. Fabrikaların kapanması ile ilgili henüz kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapılmaması ise "Fabrikaları acaba sendikalar mı kaçırıyor?" sorusu akıllara geliyor.

27.06.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
SENDİKALAR ÇOK MU BASKI YAPIYOR?

Bilindiği gibi haftabaşında İTO Kilit fabrikası ani bir kararla kapatma kararı almış, yüzlerce işçi işsiz kalmıştı. Düzce'de uzun yıllar faaliyet gösteren ve yılda milyonlarca dolar ihracat yaparak Düzce ekonomisine de büyük katkı sağlayan köklü firmanın kapanması ile birlikte diğer fabrikalarda çalışan işçiler tedirgin olmaya başladı. İşçiler kulaktan kulağa "Acaba bizim fabrika da kapanacak mı?" sorusunu soruyor. İTO Kilit Fabrikasının kapanması ve Allegion Şirketi'nin Türkiye'den çekilme kararı alması için henüz işçileri ve kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmaması ise kafalarda soru işaretleri yarattı.

FABRİKALARI SENDİKALAR MI KAÇIRIYOR?

İTO Kilidin kapanmasının nedeninin sendikaların işçilerin hakkını korumanın ötesine geçerek fabrika patronlarını zor durumda bıraktığı da iddialar arasında. Bilindiği gibi 2017 yılının Ekim ayında  İTO Kilit Fabrikasının yönetimi ile Türk Metal arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri başlamış, 2018 Ocak ayında da görüşmeler tıkanmış sonuç alınamayınca da 23 Şubat'ta o dönem 306 çalışandan sendikalı olan 261 işçi greve çıkmıştı. Türk Metal o dönem işveren tarafından ilk altı ay için  verilen yüzde 13'lük zamma karşı çıkarak yüzde 26 olarak istemişti.

FABRİKANIN MERKEZİNE İZAH EDİLEMEDİ

O dönem İTO Kilidin Düzce yönetimi işçilere Avrupa'daki merkeze bu zam oranını izah edemeyeceklerini söylemişti. Grev ve yapılan görüşmelerin ardından işveren ve sendika yüzde 29.1 zam oranı ile sözleşme imzalamış ve üçlü paket yüzde 59 zam alırken enflasyon zammı da alacakları açıklanmıştı.

Şimdi Düzce kamuoyu İTO Kilidin kapanmasının nedeninin sendikanın yaptığı baskının olup olmadığını sormaya başladı. Hem işçiler hem de Düzce kamuoyu İTO Kilidin tam olarak neden kapandığının açıklanmasını istiyor.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Muhtar Sokak Köpeğinin Gazabına Uğradı
Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak
Hakan Bahçeci Hayatını Kaybetti
Düzce Valiliği Alınan Son Kararı Açıkladı
Korona'dan Hayatını Kaybetti
1.06.2020 - 14:16
Korona'dan Hayatını Kaybetti
Kafe ve Restaurantları Kim Denetleyecek?
Yağış Kaza Getirdi
2.06.2020 - 12:19
Yağış Kaza Getirdi