Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:25] İŞTE GÜNÜN TABLOSU -- [20:57] TALİHSİZ KAZA! -- [20:45] Belediye polisleri bayramda unutmadı -- [19:33] Jandarma Sahadan Ayrılmıyor -- [18:01] Sokak Hayvanlarına Yem Bıraktılar -- [17:57] Bu Bayram Böyle Oldu... -- [17:07] Yaşlıların Buruk Bayram Sevinci -- [16:53] Kızılay Çocuklar İçin Kapı Kapı Dolaşıyor -- [16:49] FIRINCILAR EKMEĞİ KAPAYI KADAR GETİRİYOR -- [14:00] GÖZÜ YAŞLI TALEBİ YERİNE GETİRDİLER --
Gündem
FINDIK 3 DOLARIN ALTINA DÜŞMESİN

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz Mecliste fındık ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Milletvekili Yılmaz Fındık fiyatının 3 Doların altına düşmemesi gerektiğini söyleyerek, fiyatın 15 Temmuz'da açıklanması gerektiğini savundu.

11.07.2019
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
FINDIK 3 DOLARIN ALTINA DÜŞMESİN

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile birlikte fındık hakkında mecliste basın toplantısı düzenledi. Enginyurt'un ardından söz alan Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Tarım Bakanının geçmiş dönemde Ordu'da fındık ile ilgili verdiği sözlerin arkasında durması gerektiğini hatırlattı. Yılmaz açıklamasında; "Sayın tarım Bakanından Mayıs ayında Ordu'da fındık ile ilgili  yapmış olduğu açıklamanın arkasında durması bekleniyor, Biz beklemiyoruz, biz karadenizin milletvekilleri olarak sadece Ordu, Giresun Düzce değil, tam 420 bin  aile fındıktan geçiniyor. Karadeniz'de başka mahsul yetiştirme imkanımız yok. Bu fındığı sökün başka bir ürün ekin deme şansımız yok" dedi.

DEVLET FINDIKTAN 2 MİLYAR DOLAR KAZANDI

Yılmaz Devlet'in elinde fındık kalmadığını ve geçmiş dönemde 2 Milyar Dolar ihracat yapıldığını söyleyerek; "Fındık Devletin zarar ettiği bir ürün değil, 2 Milyar Dolar sadece ihracattan para kazanılmış. Bu sene rekolte üzerinde oynamaya çalışıyorlar. Gerçekten rekolte bu sene yüksek, ama öyle ilk başlarda 950 Bin Ton'dan başladılar, şimdi 812 Bin ton diyorlar. Biz diyoruzki gerçekçi bir rekolte açıklanması lazım. Şirketler değil, Tarım ve orman bakanlığı bu konuda açıklamasını yapar, biz de ona göre boynumuz kıldan incedir" dedi.

TMO EKİM'DE DEVREYE GİRERSE KARADENİZ YANAR

TMO'nun Ekim ayında devreye girmesinin sonuçlarının ağır olacağını söyleyen Yılmaz; "Ekim ayının sonunda eğer Toprak Mahsulleri Ofisi topa girerse Karadeniz yanar. Tarım Bakanlığının koymuş olduğu hedeflere de ulaşamayız. Tarım Bakanlığı 1 Milyon Ton fındık üretimi hedefliyor. Bu rakama ulaşmak için fındıkçıyı memnun etmeniz lazım. Geçen gün kaymakamlıklar fındık işçisinin fiyatını 85 TL olarak açıkladı. 85 TL demek bir işçinin maliyetinin en az 110 TL olması demek. Ben fındığın içinde doğan bir insanım. Bir ton fındığı 40 yevmiye topluyor, 4 Bin 500 Liraya yakın sadece işçilik maliyeti var. Daha sonra gübresi, ilacı var. Türkiye'deki ortalama fındık üreticisinin 1 buçuk tondur. Asgari ücrete gelmiyor. Bizim söylediğimiz rakamlar gerçekçi rakamlar" ifadelerini kullandı.

FİYATLAR BİRAN ÖNCE AÇIKLANMALI

Fiyatın biran önce açıklanması gerektiğini savunan Yılmaz; "Biz diyoruz ki TMO sayın bakanımızın verdiği söz doğrultusunda doğrudan Temmuz ayının 15'ini geçirmeden fiyat söylemeliler.  3 doların altına indiğinde müdahil olacağız desinler. Devletin elinin altında bir tane delikli fındık kalmadı. TMO'nun elinde geçmiş dönemde hiç fındık yok. Devletimiz güzel para kazandı, Allah daha çok kazandırsın, kimsenin kazancında gözümüz yok, ama Devletimizle birlikte milletimiz de kazansın, Şirket de kazansın, herkes kazansın istiyoruz. Ama üreticinin sırtından, birilerinin asalakça para kazanmasına müsade etmesin devletimiz. Aslında fındık hakkında çok söylenecek şey var, 420 bin aileden bahsediyoruz, bunu göz önünde bulundursunlar, çünkü karadenizde fındaktan başka alternatif yok" şeklinde konuştu.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Mzzy37

13.07.2019 - 01:25:29

1 ton fındığı 40 yevmiye topluyor ise 1 yevmiye de 25 kg mı fındık toplanıyor günde. 40 yevmiyeyse 85 liradan 3.400 lira eder sayın vekilim. Maliyetleri hep yukarı yuvarlıyorsunuz, çiftçinin sattığı ürünlerde hep aşağı yuvarlanır. Tamam çiftçinin hakkı ödenmez, hakkını almalı. Ama biz tüketiciler de fındık yiyelim. 20 lira olursa iç fındığı 100 e satarlar.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%44,44

Mzzy37

13.07.2019 - 01:20:06

40 yevmiye 85 liradan 4.500 mü ediyor.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%42,86

Vatandaş

11.07.2019 - 18:19:27

Sayın vekilim çok teşekkür ediyorum. Bizlerin sesi oldunuz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Valilikten Kısıtlama Açıklaması
Mayıs ayında Düzce'ye kar yağdı
5 HAYVANINI KAYBETMİŞTİ
23.05.2020 - 11:47
5 HAYVANINI KAYBETMİŞTİ
Dalından koparıldığı an alıcısı hazır bekleyor
Düzce'de Kuş Uçurtulmuyor
23.05.2020 - 15:16
Düzce'de Kuş Uçurtulmuyor
KISITLAMADA BU İSTASYONLAR AÇIK OLACAK
Korona Çalışmalarını Anlattı