Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[20:37] BUGÜN 34 HASTAYI KAYBETTİK -- [19:35] Bir Jest de Kahveci esnafına -- [19:17] TEMİZLİK ÇALIŞMASI BAŞLADI -- [19:11] Yoğun sis ulaşımı aksatıyor -- [19:01] ÇOĞALMAYA BAŞLADILAR -- [18:38] Kısıtlama bitti çiftçi tarlaya akın etti -- [18:24] BU İŞLETMELER DİKKAT! -- [18:14] Pazaryerini Denetledi -- [18:09] Maske üretimi hızlandırıldı -- [18:06] BU OKUL BAŞKA OKUL --
Gündem
ÇEKİŞMEYİ BIRAKALIM, ŞİMDİ BİRLİK OLALIM

Düzce'de 17 Temmuz Çarşamba günü meydana gelen sel felaketinin yaralarını halen saramadı. 22 Temmuz Pazartesi günü afet bölgesi olup olmayacağı belli olacak. Düzce'nin afet bölgesi olması için özellikle Düzce'nin siyasilerine büyük iş düşüyor.

21.07.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
ÇEKİŞMEYİ BIRAKALIM, ŞİMDİ BİRLİK OLALIM

Düzce günlerdir sel felaketi ile başa çıkmaya çalışıyor. Türkiye'nin dörtbir yanından birçok belediyeden gönderilen iş makinaları bölgede aralıksız çalışırken, insani yardım malzemeleri de Düzce'de mağdur olan köylere iletiliyor. Belediyelerin ve İl özel idaresinin kendi başına mücadele edemeyeceği bölgede yaraların sarılması için afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Düzce kamuoyu ve selzedelerin en çok merak ettiği konuların başında ise Düzce'nin afet bölgesi ilan edilip edilmeyeceği geliyor. 

SİYASİLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR
Düzce'nin afet bölgesi olup olmayacağının yarın belli olacağı konuşuluyor. Bölge halkının mağduriyetinin azaltılması için Düzce'nin afet bölgesi ilan edilmesi büyük önem taşıyor. Bunun için başta AK Parti ve MHP olmak üzere tüm siyasi partilerin temsilcilerine, Milletvekillerine ve Belediye Başkanlarına  büyük görev düşüyor. Bir çok bakan genel başkan yardımcıları ve siyasi parti temsilcilerinin gelip felaket bölgesini gezdiği Düzce'de için alınacak bu kritik karar selzedeler için büyük önem taşıyor. 

HASAR ÇOK BÜYÜK
Sel felaketinin yaşandığı gün kaybolan 7 kişiden 2'sinin cansız bedeni bulundu. Sel nedeni ile 41 bina tamamen yıkılırken, 180 binada da hasar meydana geldi. 
Öte yandan 160 Bin 500 tavuk, 59 adet büyükbaş ve 160 adet küçükbaş hayvanın telef olduğu açıklandı. Sel felaketinin meydana geldiği birçok köyde ise elektrikler kesik sular akmıyor. 

Afet Bölgesi Kararı Nasıl Alınır?
Afet bölgesi kararının alınması için ülkemizde 7269 sayılı kanun belirleyici rol oynamaktadır. Bu kanun doğal afetlerin neden olduğu hasarlara ve riskli durumlara karşı alınacak tedbirleri ve izlenecek yolları düzenlemektedir. Bir bölgeyi etkileyen ve etkileme ihtimali bulunan durumlarda; Afetin etkileri ve büyüklüğü,
Bölgede meydana gelen can kaybı ve yaralanmalar,
Alt yapı ve üst yapıda meydana gelen hasarlar,
Bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini zorunlu kılan ekonomik zararları
Gibi sonuçlar birlikte değerlendirilerek hasara uğramış bölge Bakanlar Kurulu Kararı ile afet bölgesi ilan edilmektedir

Afet Bölgesinin İlanının Ne Gibi Faydası Vardır?
Afet bölgeleri genellikle toprak kayması, aşırı yağmur, sel, deprem, yangın gibi sebeplerle  meydana gelen olumsuz sonuçlar sebebiyle oluşmaktadır. 
Doğal afet bölgesi ulaşım, sağlık, barınma ve yiyecek ihtiyacının kısıtlı olduğu alt yapı ve üst yapı sistemlerinin tamamen veya kısmen kesildiği bölgeler olması bakımından bu bölgede yaşayanların temel ihtiyaçlarının karşılanması için; 
Sağlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz karşılanmakta, 
Ordu birlikleri başta olmak üzere tüm kamu görevlileri o bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması için görevlendirmekte,
 kayıplar devlet tarafından ödenerek zararların kısmen de olsa sonuçları hafifletilmekte,
Yemek, barınma, kıyafet gibi temel ihtiyaçlar afet bölgesi ilanından itibaren devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Valilikten Kısıtlama Açıklaması
Mayıs ayında Düzce'ye kar yağdı
5 HAYVANINI KAYBETMİŞTİ
23.05.2020 - 11:47
5 HAYVANINI KAYBETMİŞTİ
KISITLAMADA BU İSTASYONLAR AÇIK OLACAK
Düzce'de Kuş Uçurtulmuyor
23.05.2020 - 15:16
Düzce'de Kuş Uçurtulmuyor
GÖZÜ YAŞLI TALEBİ YERİNE GETİRDİLER
Korona Çalışmalarını Anlattı