Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[20:36] GENÇLİKSPOR'DA NÖBET DEĞİŞİMİ -- [18:32] Yanmaz’dan Yeni Müdüre Hayırlı Olsun Ziyareti -- [18:28] ARTIK ÇARŞAMBA GÜNÜ HİZMET VERECEK -- [17:55] Kahraman Mehmetçik Babaocağında -- [16:27] Polis üniversite civarında göz açtırmadı -- [12:35] Diriliş Aziziye Derneği Şehitler İçin Kur’an Okutacak -- [15:31] PROJENİN DETAYLARINI İLK KEZ AÇIKLADI -- [14:48] Bu Saatlere Dikkat! -- [13:43] Öğrenciler Son Anda Kurtuldu -- [13:23] Türkeş İsmi O Bulvarda Yaşayacak --
Gündem
ÇEKİŞMEYİ BIRAKALIM, ŞİMDİ BİRLİK OLALIM

Düzce'de 17 Temmuz Çarşamba günü meydana gelen sel felaketinin yaralarını halen saramadı. 22 Temmuz Pazartesi günü afet bölgesi olup olmayacağı belli olacak. Düzce'nin afet bölgesi olması için özellikle Düzce'nin siyasilerine büyük iş düşüyor.

21.07.2019
9251 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
ÇEKİŞMEYİ BIRAKALIM, ŞİMDİ BİRLİK OLALIM

Düzce günlerdir sel felaketi ile başa çıkmaya çalışıyor. Türkiye'nin dörtbir yanından birçok belediyeden gönderilen iş makinaları bölgede aralıksız çalışırken, insani yardım malzemeleri de Düzce'de mağdur olan köylere iletiliyor. Belediyelerin ve İl özel idaresinin kendi başına mücadele edemeyeceği bölgede yaraların sarılması için afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Düzce kamuoyu ve selzedelerin en çok merak ettiği konuların başında ise Düzce'nin afet bölgesi ilan edilip edilmeyeceği geliyor. 

SİYASİLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR
Düzce'nin afet bölgesi olup olmayacağının yarın belli olacağı konuşuluyor. Bölge halkının mağduriyetinin azaltılması için Düzce'nin afet bölgesi ilan edilmesi büyük önem taşıyor. Bunun için başta AK Parti ve MHP olmak üzere tüm siyasi partilerin temsilcilerine, Milletvekillerine ve Belediye Başkanlarına  büyük görev düşüyor. Bir çok bakan genel başkan yardımcıları ve siyasi parti temsilcilerinin gelip felaket bölgesini gezdiği Düzce'de için alınacak bu kritik karar selzedeler için büyük önem taşıyor. 

HASAR ÇOK BÜYÜK
Sel felaketinin yaşandığı gün kaybolan 7 kişiden 2'sinin cansız bedeni bulundu. Sel nedeni ile 41 bina tamamen yıkılırken, 180 binada da hasar meydana geldi. 
Öte yandan 160 Bin 500 tavuk, 59 adet büyükbaş ve 160 adet küçükbaş hayvanın telef olduğu açıklandı. Sel felaketinin meydana geldiği birçok köyde ise elektrikler kesik sular akmıyor. 

Afet Bölgesi Kararı Nasıl Alınır?
Afet bölgesi kararının alınması için ülkemizde 7269 sayılı kanun belirleyici rol oynamaktadır. Bu kanun doğal afetlerin neden olduğu hasarlara ve riskli durumlara karşı alınacak tedbirleri ve izlenecek yolları düzenlemektedir. Bir bölgeyi etkileyen ve etkileme ihtimali bulunan durumlarda; Afetin etkileri ve büyüklüğü,
Bölgede meydana gelen can kaybı ve yaralanmalar,
Alt yapı ve üst yapıda meydana gelen hasarlar,
Bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini zorunlu kılan ekonomik zararları
Gibi sonuçlar birlikte değerlendirilerek hasara uğramış bölge Bakanlar Kurulu Kararı ile afet bölgesi ilan edilmektedir

Afet Bölgesinin İlanının Ne Gibi Faydası Vardır?
Afet bölgeleri genellikle toprak kayması, aşırı yağmur, sel, deprem, yangın gibi sebeplerle  meydana gelen olumsuz sonuçlar sebebiyle oluşmaktadır. 
Doğal afet bölgesi ulaşım, sağlık, barınma ve yiyecek ihtiyacının kısıtlı olduğu alt yapı ve üst yapı sistemlerinin tamamen veya kısmen kesildiği bölgeler olması bakımından bu bölgede yaşayanların temel ihtiyaçlarının karşılanması için; 
Sağlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz karşılanmakta, 
Ordu birlikleri başta olmak üzere tüm kamu görevlileri o bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması için görevlendirmekte,
 kayıplar devlet tarafından ödenerek zararların kısmen de olsa sonuçları hafifletilmekte,
Yemek, barınma, kıyafet gibi temel ihtiyaçlar afet bölgesi ilanından itibaren devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
9251 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Bu Pazarda Nostalji Rüzgarı Esecek
DESTEK HİZMETLERE YENİ MÜDÜR
Özlü'den Dünya'ya Harekât Mesajı
Çakar'dan Operasyon Mesajı
10.10.2019 - 10:47
Çakar'dan Operasyon Mesajı
Arkadaşları Paniğe Kapıldı
11.10.2019 - 09:47
Arkadaşları Paniğe Kapıldı
AK Parti'de Kongre Hareketliliği
HAFTASONU BİSİKLET BAHARI YAŞANDI