Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:41] HENDEK'TEN BİR ACI HABER DAHA -- [17:30] EVDE BAKIM HİZMETLERİ İLE YÜZLER GÜLÜYOR -- [17:25] SÜRÜCÜLER BİLGİLENDİRİLDİ -- [17:20] Gümüşova'da Silahlar Konuştu -- [15:45] DÜZCE İÇİN ÖNEMLİ BİR HAMLE -- [15:10] NİYE SESSİZ KALIYORSUN? -- [14:56] VALİ ATAY HALK İLE BULUŞUYOR -- [13:45] İlçenin Göbeğinde Bangır Bangır Düğün -- [10:16] 60 Kişilik Kontenjana 128 Başvuru -- [10:07] ATV takla attı --
Gündem
BEKLENEN HABER GELDİ

​Geçtiğimiz hafta aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel afetinin Düzce ili genelinde “Genel Hayata Etkili” (Afet Bölgesi) olduğu ve bu afet sebebiyle yapıları hasar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca uygun görüldü.

24.07.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
BEKLENEN HABER GELDİ

Geçtiğimiz hafta aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel afetinin Düzce ili genelinde “Genel Hayata Etkili” (Afet Bölgesi) olduğu ve bu afet sebebiyle yapıları hasar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca uygun görüldü.

Düzce kamuoyunun günlerdir merak ettiği "Düzce afet bölgesi ilan edilecekmi?" sorusu netlik kazandı. Düzce Afet ve Acil Durum Yönetimi başkanlığınca afet bölgesi ilan edildi. Düzce Valiliği yaptığı yazılı açıklamada; "         Düzce ili genelinde 17 – 18 Temmuz 2019 tarihlerinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel afeti nedeniyle; Akçakoca ve Cumayeri ilçeleri ile bağlı köylerinde toplam 7 vatandaşımız sele kapılarak kaybolmuş, bugün itibari ile 5 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Cumayeri ve Akçakoca ilçelerinde Valiliğimiz teknik personeli tarafından mahallinde yapılan afet etkisi belirleme çalışmaları sonucu hazırlanarak, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına gönderilen ön hasar tespit çalışmaları neticesinde;

17 – 18 Temmuz 2019 tarihlerinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel afetinin Düzce ili genelinde “Genel Hayata Etkili” (Afet Bölgesi) olduğu ve bu afet sebebiyle yapıları hasar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca uygun görülmüştür.

Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda kesin ve itiraz hasar tespit çalışmalarının yaptırılarak, kesin ve itiraz hasar tespit çalışmaları neticesince hazırlanan hasar tespit raporu ve afetzede isim listesi mahallinde aynen ilan edilecektir" ifadelerine yer verdi.

 

Afet Bölgesi Nedir?

7269 sayılı yasanın ilk beş maddesi afetlerden etkilenen yerleşmelerin o yerin genel hayatına etkinliği, afet tehlikesinin veya yasanın deyişi ile afete maruz bölgelerin tespiti ile bu bölgelerde yapılacak yerleşme ve yapılaşmaların uyması gereken koşulların belirlenmesi esaslarını hükme bağlamaktadır. Yasanın pek üzerinde durulmayan ancak afet tehlike ve risklerinin azaltılabilmesi için çok önemli olan bu maddelerin amaçları aşağıda özet olarak açıklanmaktadır.

Kanunun 1inci maddesi açıkça afetlerde yapıları ve kamu tesisleri genel hayata etkili olacak derecede zarar gören veya görmesi muhtemel olan yerlerde alınacak tedbirlerle yapılacak yardımlar hakkında 7269 sayılı kanun hükümlerinin uygulanacağına amirdir. Bu maddeden de anlaşılacağı üzere ve gerekse gerek olmuş ve gerekse muhtemel afetlerde yapılacak yardımlarla alınacak önlemlerin uygulanabilmesi için gereken tek şart, yapıların ve kamu tesislerinin genel hayata etkili olacak derecede hasar görmesi veya hasarın muhtemel olmasıdır.

Afetin genel hayata etkinliği ise, yasanın 1inci maddesinin ikinci paragrafında belirtilen esaslara uygun olarak ilgili bakanlıklarca çıkarılacak bir yönetmelikle belirleneceği hükmünü amirdir ve bu yönetmelikte 1968 yılından bu yana yürürlüktedir.

Bu yönetmeliğe göre ise; olay nedeniyle yıkılan veya ağır hasar gören veya görmesi muhtemel olan yapı sayıları, ölü ve yaralı olması, tarım ürünleri ve hayvanların zayi olması gibi nedenlerle de olay genel hayata etkili sayılmaktadır. Bu yetki 5902 sayılı yasa gereğince Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına aittir.

Olmuş afetlerde uygulanması gereken acil yardım tedbirlerinin uygulanabilmesi için ise olayın genel hayata etkili olması gerekmemekte ve ilin valisi yasada  öngörülen her türlü acil önlemi almakla yetkili kılınmaktadır.

Tartışma konusu olan ve yasadaki adıyla ”afete maruz bölge” olarak adlandırılan konu ise yasanın 2 inci maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre olmuş veya muhtemel afetlerde olayın etki alanının belirlenmesi ve bu bölgelerin afete maruz bölge olarak Bakanlar Kurulu Kararı ile tescil edilmesi gerekmektedir. Bu tescil işlemi bu bölgede yapılacak resmi ve özel tüm yapıların yapılmasına bazı özel koşullarla izin vermek veya bu bölgelere yasanın 14 üncü maddesi gereğince yapı ve ikamet yasağı getirmek amacı yapılmaktadır.

Nitekim deprem açısından afete maruz bölge kararı son olarak 1996 yılında Deprem bölgeleri haritası ile getirilmiş ve yasanın 3 üncü maddesi gereğince de bu bölgelerde yapılacak resmi ve özel yapıların tabi olacağı teknik şartlar deprem bölgelerinde yapılacak hakkındaki yönetmelikle belirlenmiştir.

Dolayısıyla olmuş veya muhtemel bir afette 4133 sayılı yasa ile değişik 7269 ve 4123 sayılı yasalar gereğince yapılması gereken yardımların yapılabilmesi için bölgenin afete maruz bölge olarak ilan edilmesi gerekmemekte ve olay Başbakanlıkça bölgenin genel hayatına etkili bir olay olarak belirlendikten sonra yasaların öngördüğü her türlü yardım yapılabilmektedir.

Konu gündeme ve farklı yorumlara 1995 yılında çıkarılmış olan 4133 sayılı kanunla değişik 4123 sayılı “Tabi Afet Nedeniyle Meydana Gelen Hasar ve Tahribata İlişkin Hizmetlerin Yürütülmesine Dair Kanun” ile gelmiştir.

Bu yasalarda geçen “tabi afete maruz yöreler” terimi 7269 sayılı yasada geçen “afete maruz bölge” terimi ile karıştırılmış veya eş anlamlı olarak kabul edilmiştir. Halbuki bu yasalar adlarından da anlaşılacağı üzere doğrudan olmuş afetlerde “tabi afet nedeniyle meydana gelen hasar ve tahribata ilişkin hizmetlerin yürütülmesi ile ilgilidir ve afetin yol açtığı olumsuz etkilerin bir an önce giderilmesine yöneliktir.

7269 sayılı yasanın 2 inci maddesinin ön gördüğü afete maruz bölge kavramı ise olmuş veya muhtemel afetler için doğrudan afetlerin önlenmesi ve etkilerinin azaltılmasına amacına yönelik bir önlemdir.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Kiraladığı otomobilinin içinde ceset buldu
Hemşehrimiz Aziz Aksoy'a Önemli Görev
PATLAMADA SON BİLANÇO
3.07.2020 - 13:43
PATLAMADA SON BİLANÇO
2 kişinin kimliği belli oldu
4.07.2020 - 08:01
2 kişinin kimliği belli oldu
AKÇAKOCA’DA TARİHİ GÜN
2.07.2020 - 17:46
AKÇAKOCA’DA TARİHİ GÜN
Halı Sahalar Ne Zaman Açılacak?
KURBAN KESİLEREK AÇILDI
4.07.2020 - 15:14
KURBAN KESİLEREK AÇILDI