Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:34] SIRALARI HEP BOŞ KALDI -- [14:22] Vali Dağlı Yığılca'da Karne Dağıttı -- [13:47] Minikler Çifte Mutluluk Yaşadı -- [13:35] Sofuoğlu: Tesisi Tamamlayacağız -- [12:37] Bolca Dinlenin Mesajı -- [10:43] Manzara Büyülüyor -- [10:37] Efteni Gölünün misafirleri tespit ediliyor -- [10:33] Hediyeleriyle Minikleri Sevindirdiler -- [10:22] Gelecek Nesillere Temiz Bir Çevre Bırakalım -- [10:20] Çocuklar Ben Merkezli Yetiştirilmemeli --
Gündem
Reisin Sözünü Dinlemediler!

Fındık fiyatlarının 14 Liraya kadar düşmesi üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 16,5 TL taban fiyatı açıklamasına rağmen fiyatın 14 Liralarda seyretmesi üreticiyi çileden çıkardı. Fındık Üreticileri; "Cumhurbaşkanımız fiyatı açıkladı. Bu işin takibini kim yapıyorsa yapsın. Özellikle tüccarlar fiyat kırarak belimizi büküyor" diyerek sitem ediyorlar.

7.09.2019
6595 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Reisin Sözünü Dinlemediler!

Fındık fiyatlarının 14 Liraya kadar düşmesi üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 16,5 TL taban fiyatı açıklamasına rağmen fiyatın 14 Liralarda seyretmesi üreticiyi çileden çıkardı. Fındık Üreticileri; "Cumhurbaşkanımız fiyatı açıkladı. Bu işin takibini kim yapıyorsa yapsın. Özellikle tüccarlar fiyat kırarak belimizi büküyor" diyerek sitem ediyorlar. 

Bu yıl fındık fiyatının erken açıklanması üreticiyi sevindirmişti. Devletin zirvesindeki en yetkili kişi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık fiyatını 16,5 lira olarak açıklaması Karadeniz bölgesinde sevinçle karşılanmıştı.  Ancak okulların açılmasını ve üreticilerin nakit para ihtiyacını bilen aracılar fırsatı kaçırmadı. Cumhurbaşkanının açıkladığı fiyatı gören yok. Bu durum ise üreticilerin “Cumhurbaşkanımız açıkladı ancak gelinen noktada cumhurbaşkanımızı takan yok. Bunun takibini kim yapacak?” yorumları yapılmasına neden oldu. Fındık bahçeden toplanıp harmana girince fiyatı 14 TL seviyesine kadar düştü. Tüccarların fındığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın çok altında alması ise üreticiyi mağdur etti. Üreticiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın altında fiyata tüccarlara satmak istemeseler de okulların açılması ile nakit para ihtiyacına giren üreticiler mecburen ellerindeki fındıkları satmak zorunda kalıyor. Bu durum karşısında ciddi mağduriyet yaşayan fındık üreticileri ise umudunu TMO’ya dikti. 


BORSA NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?
Bu noktada tarafsız davranması gereken Düzce Ticaret Borsası da adeta üreticiden çok ithalatçıların yanında tavır sergilemesi ve fiyatları 14 ile 14.50 seviyelerinde tutması üreticileri daha da kızdırıyor. Fındık henüz toplanmaya başlamadan önce devletin kurumlarının yaptığı tahmini rekolteye şerh koyarak imza atan Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu’nun şerh koyarak imzaladığı tahmini rekolteye koyduğu tavır bu günlerdeki tavrını da ortaya koyuyor.


CUMHURBAŞKANI FİYAT VERİYOR, BORSA AŞAĞIYA ÇEKİYOR
Beştepe’de yapılan il başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatı açıklamasının ardından 2 ay bile geçmeden fiyatların 14.50 il 14 TL olması üreticileri kızdırdı. Üreticiler; “Sayın Cumhurbaşkanımız fındığımıza bir fiyat biçti ancak üreticinin nakit ihtiyacını bilen tüccarlar fiyatı ucuzdan kapatmak istiyorlar. Ayrıca Düzce Ticaret Borsası da tüccarlara çanak hazırlıyor. Ülkemizin cumhurbaşkanı fiyat veriyor. Borsa ve Tüccarlar fiyatı aşağılara çekiyor” diyerek kızgınlıklarını dile getirdiler.


KİM SAHİP ÇIKACAK?
Okulların açılması ile nakit para ihtiyacı bulunan fındık üreticileri okul masraflarını karşılayabilmek için elindeki fındığı mecburen tüccarın istediği fiyata verirken; “Cumhurbaşkanımız Beştepe’de konuşurken alkışlayan, saygıdeğer büyüklerimiz üreticilere sahip çıksınlar. Cumhurbaşkanının açıklamasının ardından başka fiyat vermek suç değil mi? Piyasayı kandırıyorlar” diye konuştular.


ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayı sonunda partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı açıklamada ''Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan olarak fındıkta işbirliği çalışmalarını başlattık. Önemli bir adım atmış olduk. Biz fındık üreticilerini hep destekledik. Bu işin soygununu yapanlar var. TMO'yu devreye soktuk. Fındık üreticimize 8,5 milyar lira destekeleme ödemesi yaptık. Fındık hasat döneminde üreticiler aleyhine gelişmelerde TMO'yu görevlendirerek taban fiyat oluşmasını sağladık. TMO'nun taban fiyatlarını açıklayarak fındık üreticlerine müjde vermek istiyorum. Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 17 lira, Levant kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 16,5 liradır. Mazot, gübre desteki ve alan bazlı destekle kilogram fiyatları 19 lira ile 18,5 lira arasına gelmiş oluyor.'' ifadelerini kullanmıştı. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
6595 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

ŞAHİN'DEN İHRAÇ YORUMU
16.01.2020 - 17:20
ŞAHİN'DEN İHRAÇ YORUMU
Vasip Şahin Hasan'a Ulaştı
14.01.2020 - 10:01
Vasip Şahin Hasan'a Ulaştı
Erkan Seçkin Önemli İsimler İle Görüşüyor
FABRİKAYI GEZİP BİLGİ ALDILAR
“İYİ BİR KAMP DÖNEMİ GEÇİRDİK”
Atıl Malzemeleri Sanata Çevirdi
YAĞMUR SUYU ANA HAT ÇALIŞMASI BAŞLADI