Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:25] İŞTE GÜNÜN TABLOSU -- [20:57] TALİHSİZ KAZA! -- [20:45] Belediye polisleri bayramda unutmadı -- [19:33] Jandarma Sahadan Ayrılmıyor -- [18:01] Sokak Hayvanlarına Yem Bıraktılar -- [17:57] Bu Bayram Böyle Oldu... -- [17:07] Yaşlıların Buruk Bayram Sevinci -- [16:53] Kızılay Çocuklar İçin Kapı Kapı Dolaşıyor -- [16:49] FIRINCILAR EKMEĞİ KAPAYI KADAR GETİRİYOR -- [14:00] GÖZÜ YAŞLI TALEBİ YERİNE GETİRDİLER --
Gündem
"BETON YENİLMİYOR AMA SU HAVZASI KULLANILIYOR"

Akçakoca’nın yaşadığı sel felaketinin ardından en önemli konusu haline gelen ve doğaya büyük zarar verecek Doğancılar Köyü’ne yapılacak beton santrali, tepki çekmeye devam ediyor. Hafta içi Akçakoca Hükümet Konağı önünde yapılan basın açıklamasında Oxijen TV mikrofonlarına konuşan kimi Akçakocalılar, dere yatağını doldurmak sureti ile yapılan bu santralin gelecekte oluşacak afetlerde ne denli büyük hasarlara yol açacağı ortadadır, bu nedenle mutlaka durdurulmalıdır" dediler.

5.10.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

O DERE YATAĞI ÜZERİNDE AİLEMİN YERİ VAR

Oxijen TV’ye konuşan DOHAYCAN sözcüsü Nermin Alpay : Meseleye Akçakoca halkı olarak değil mağdur olarak bakıyorum. Çünkü o dere yatağı üzerinde ailemin yeri var. Ben o derede büyüdüğüm. O derenin bulunduğu mevkide bulundum. Buradan İstanbul’a eğitim için gittiğimde ne o temiz dereler kalmıştı, ne de çevre duyarlılığı kalmıştı. Maalesef buna da devam ediliyor. Bundan 20 yıl önce Çuhallı’yı çok büyük bir sel basmıştı. Aynı şimdi olan sel gibiydi. 20 yıl önce olan selin nedenini ben bilmiyordum. Beton santralinin yapılmasına neden daha önce karşı çıkmadınız denildi ve benim kafamda bir düşünce oluştu. 20 yıl önce olan selde annemin evin penceresinden çıkardılar. Çünkü eve su basmıştı ama yıllardır dereler taşar evlere su basmazdı. Sadece dedemin yaptığı köprüyü götürürdü. Biz de o köprüyü alır yerine getirir ve tekrar kurardık. Eve kadar sel asla gelmezdi. Demek ki o zaman başlamış bu tahribat ve devam ediyor. Bu tahribatın daha fazla devam etmesini istemiyoruz “ dedi.

BETON YENİLMİYOR AMA SU HAVZASI KULLANILIYOR

Doğa tahribatının daha fazla devam etmemesini isteyen Alpay; “ Artık yeter, nereye kadar olacak? Diyorlar ki iki tane var karşı çıkmayın. Üç, dört, beş kaç tane daha olursa doyarız? Beton yenilmiyor ama su havzası kullanılıyor. Tabi işlerine geliyor çünkü parçalar orada yıkanacak ve dere kirletilecek. Oraya 30 yılın ardından su samurları gelmiş ve capcanlı bir hayat oluşmuş. Biz bu hayatları neden öldürüyoruz? Üstelik oradan geçen yolda servisler geçiyor. Bir kaza olursa ne olacak? Bu kıyım nereye kadar devam edecek?” diye sordu.

DAVA SÜRECİNİN DOĞRU YÜRÜTÜLMESİ LAZIM

Yerel basın organlarında köşe yazıları yayınlanan kanat önderi Ergun Aşçı:  Her şeyden önce bu bir hukuk sürecidir. Bunun için ortalıkta bir suç olması gerekiyor. Bu süreci kim yapmış, tabi ki idare yapmış. Buna karşı yapılması gerekeni de yapıp yürütmeyi durdurma talebi başlatıldı. Dava sürecinin çok doğru bir şekilde işletilmesi gerekiyor. Son derece kaygan bir zemindeyiz. Eğer dava sürecini doğru ilerletemezseniz son anda bu davayı sadece açmış olursunuz ve hiçbir şey elde edemezseniz.  Diğer taraftan böyle bir sürecin yaşanması da Akçakoca adına iyi bir şey çünkü hukuksuzluğun çok daha büyüğü organize sanayi bölgesinin kurulması sırasında gerçekleşmişti. Ama Akçakoca kamuoyunda her hangi bir ses çıkmamıştı. Bu anlamda yeterince organize olunmamasına rağmen bu da bir başlangıçtır. İnşallah doğru yola gider diye düşünüyorum.

EĞER KENDİLERİNE ÇOK GÜVENİYORLARSA ÇET RAPORUNU ALSINLAR

Beton santrali yapmak isteyen firmanın kamuoyunu yanılttığını söyleyen Aşçı, eğer kendilerine güveniyorlarsa ÇED raporu alsınlar diyerek sözlerini şöyle tamamladı; “ Onun dışında buradaki firma yetkilileri bir usulsüzlük yapmak istemediyse ÇED raporu üstünden gitmiş olsalardı hiçbir sıkıntı yaşamamış olurlardı. Mesela bir ÇED tesisi olan bir beton santralinde çalışan insan sayısı 12 olarak belirlenmiş. Buradaki kişiler alanda 30 kişinin çalıştığını söylüyorlar.  ÇED raporu almış büyük fabrikada 12 kişi çalışıyorsa ve burada 30 kişi çalıştırılacaksa bu olayı manipüle etmek demektir. Başlangıçta ilk çıktıklarında haftada iki gün çalışacaklarını açıklamışlardı. Konuşulan konular içinde sürekli bir yalan söyleme, sürekli halkı yanlış bilgilendirme, yanlış yöne doğru sevk etme var. Eğer kendilerine çok güveniyorlarsa ÇED raporunu alsınlar “ ifadelerine yer verdi.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Şikayette bulunan mükellefleri adına açıklamalarda yapan Avukat ve İYİ Parti Akçakoca İlçe Başkanı Behçet Alkan Lokum, şu ifadelere yer verdi: "Bugün burada ilçemizin Doğancılar Köyü’nde yapımına başlanan beton santrali konusunda hukuki süreci başlatmak için bulunmaktayız. Yakın zamanda ilçemizde oluşan sel felaketinin acılarını hala yaşamaktayız. Doğa ile savaşmanın sonuçlarını hepimiz gördük ve görmeye devam ediyoruz. Dere yatağını doldurmak sureti ile yapılan bu santralin gelecekte oluşacak afetlerde ne denli büyük hasarlara yol açacağı ortadadır" dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Valilikten Kısıtlama Açıklaması
Mayıs ayında Düzce'ye kar yağdı
5 HAYVANINI KAYBETMİŞTİ
23.05.2020 - 11:47
5 HAYVANINI KAYBETMİŞTİ
Dalından koparıldığı an alıcısı hazır bekleyor
Düzce'de Kuş Uçurtulmuyor
23.05.2020 - 15:16
Düzce'de Kuş Uçurtulmuyor
KISITLAMADA BU İSTASYONLAR AÇIK OLACAK
Korona Çalışmalarını Anlattı