Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:47] Binali Yıldırım Geliyor -- [22:58] ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ -- [19:26] Karmaşa Giderilecek -- [19:08] 9 Günlük Bebeği Emzirirken Nefessiz Kaldı -- [18:29] Yeni Yılda Maaş Krizi Yaşanabilir -- [18:25] Belediye Başkanları Nostalji Pazarını Gezdi -- [16:32] DÜZCESPOR SİZİNLE GÜZEL -- [14:37] Dikkat EDS'ler 1 Aralık'ta Devrede -- [13:49] Yaşadığı Şehri Havadan İzliyor -- [13:40] Yolda Yan Yattı --
Gündem
Keşir, 20 Yıllık Sorunu Anlattı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2020 yılı Bütçe görüşmeleri devam ediyor. 8 Kasım Cuma günü Ticaret Bakanlığı bütçesi müzakere edildi. AK Parti Düzce Milletvekili ve Genel Merkez Demokrasi Hakem Kurulu üyesi Ayşe Keşir müzakerelerde söz aldı. Keşir, Düzce'nin Gümrük sorununu anlatarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan destek istedi. Bakan Pekcan, Keşir'in talebi üzerine Düzce'de gümrüğün açılması için talimat verdi.

9.11.2019
5654 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Keşir, 20 Yıllık Sorunu Anlattı

Kadın kooperatifçiliği kadın girişimciliği, MİLTAR ve Düzce’nin gümrük sorununu dile getiren Keşir şöyle devam etti:‘’Çok kısa iki hususun üzerinde duracağım. Öncelikle, Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığı ve o minvaldeki çalışmalarınız için size ve ekibinize teşekkür ediyorum. Kadın girişimcileri destekleyen program ve projelerinizi memnuniyetle karşılandığını ifade etmek isterim.

Özellikle benim şehrim gibi tarım, orman şehirleri ve Anadolu şehirlerinde kadın kooperatifçiliğinin son derece önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Fakat üretici kooperatifleriyle birlikte hizmet kooperatiflerinin de önemli olduğunu buradan ifade etmek isterim. Kadınlar bir araya gelerek kreş vb. hizmet kooperatifleri de oluşturmaktadır. Bunun da sizin proje kapsamınıza alınmasını özellikle önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Tabii, 14 il başlangıç için gayet iyi bir sayı ama bunun bütün Anadolu şehirleri ve tarım şehirlerine yayılmasının özellikle önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda da teşekkür ediyorum.

Diğer yandan, Millî Tarama Projesi’ni çok önemsediğimi ifade etmek isterim ama şehrimin bir sorununu da buradan iletmek istiyorum. Bizim için çok önemli bir sorun. Düzce, depremden önce gümrüğü bulunuyordu. Depremde yüzde 85’i yıkıldığı için geçici olarak gümrük kapandı. O zaman ilçeydik tabii. Fakat bugün, teşvikle beraber bize gelen firmaların büyük bir kısmının şirket merkezleri doğal olarak Düzce’de değil, İstanbul’da ve başka şehirlerde.            Şu an resmî ihracat rakamımız 400 milyon dolar olarak görülmekte" dedi.

Şirket Merkezleri Düzce Dışında

124 Ülkeye İhracat yapıldığını hatırlatan Vekil Keşir; "Şirket merkezlerinin İstanbul’da olması, fabrikalarının Düzce’de olması hasebiyle, yaklaşık 1 milyar 300 milyon dolar civarında ihracatı olan bir şehiriz ve 124 ülkeye ihracat yapıyoruz. Fakat ne yazık ki gümrüğümüz yok. O anlamda desteğinizi bekliyorum. Özellikle hemşehrilerimin ve iş adamlarının desteğini, beklentisini buradan sizlere ifade etmek istedim. Tabii, MİL-TAR’ı da bu anlamda önemsediğimi, bunun da bu gümrüklerin kolaylaşması noktasında büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Hatta şöyle bir örnek vereyim size: Düzce’de 60-70 kişi çalışan bir KOBİ, yerli makine imalatı yapıyor. Tasarımdan imalata ve gümrüklemeye kadar. Hemşehrilerimin karşılaştığı en büyük zorluk, bu büyük makinelerin bir başka gümrükten gitmesidir. Hem KOBİ’lerin desteklenmesi açısından hem yerli tasarım ve üretimin desteklenmesi açısından bu gümrük konusunun şehrim için çok önemli olduğunu ifade etmek isterim. Tekrar, heyetinize hoş geldiniz diyorum, bütçenizin hayırlı olmasını diliyorum.’’

Toplantı akabinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Keşir’in talebi üzerine Düzce’de gümrüğün açılması için gerekli talimatları verdiğini söyledi. Keşir de süreci takip edeceklerini ifade etti.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
5654 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

MAHALLE ZİYARETLERİ TAMAMLANMAK ÜZERE
Dünya Çocuk Kitapları Haftasını kutladılar
ÖNEMLİ ORGANİZASYONLARA EV SAHİPLİĞI YAPACAK
Hem Tarihi Yaşadılar, Hem Kitap Okudular
Vali Yazıcı'dan Kardeşine Hayırlı Olsun Ziyareti
Dikkat EDS'ler 1 Aralık'ta Devrede
Seyir Halinde Alev Aldı
16.11.2019 - 16:51
Seyir Halinde Alev Aldı